مسجد وکیل شیراز، یادگار بی نظیر کریم خان زند

مسجد وکیل از جاذبه های گردشگری شهر شیراز است که پیشنهاد می شود هنگام سفر به این شهر حتما از آن بازدید کنید. این بنا توسط کریم خان زند، بنیان گذار سلسله زندیه در قرن 18 و به منظور توسعه پایتخت ساخته شده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ @ ۰۹:۲۸
12

مسجد وکیل از جاذبه های گردشگری شهر شیراز است که پیشنهاد می شود هنگام سفر به این شهر حتما از آن بازدید کنید. این بنا توسط کریم خان زند، بنیان گذار سلسله زندیه در قرن 18 و به منظور توسعه پایتخت ساخته شده است. این مسجد به بازار وکیل متصل شده و نزدیک به حمام وکیل است. پس از ورود به بازار وکیل به راحتی می توانید مسجد وکیل را پیدا کنید چون راه های مختلف و زیادی برای دسترسی به آن وجود دارد.

با چشم انداز باستان شناسی منطقه فارس آشنا شوید.

ویژگی های مسجد وکیل

مسجد وکیل شیراز

مسجد وکیل شیراز ساختاری بزرگ و وسیع دارد. این مسجد دارای یک حیاط بزرگ است که استخری نسبتا طولانی در میان آن قرار دارد. بخش های شمالی و جنوبی مسجد وکیل دارای دو ایوان است که به صورت متقارن روبروی هم قرار گرفته اند. سرتاسر این حیاط با دقت خاصی سنگ فرش شده است که اخیرا این سنگ فرش مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته است. قسمت داخلی مسجد نیز از دکوراسیون فوق العاده ای برخوردار است. نمای داخلی با استفاده از آجرهای ساده و با چینش خاص ایجاد شده و دارای 48 ستون است که رنگ آن ها با رنگ سقف و آجرهای آن هماهنگی خاصی دارد. قسمت محراب این مسجد دکوراسیون متفاوتی نسبت به دیگر قسمت های آن دارد. در ساخت محراب مسجد از کاشی های هفت رنگ شیرازی استفاده شده است که جلوه زیبایی به محراب مسجد وکیل شیراز داده اند. منبر مسجد از چهارده پله تشکیل شده که همگی به صورت یکپارچه از یک سنگ مرمر ساخته شده اند.

جاذبه هایی که در سفر به شیراز باید از آن ها دیدن کنید.

معماری مسجد وکیل شیراز

معماری مسجد وکیل شیراز

یکی از تفاوت های اصلی مسجد وکیل با دیگر مسجد ها عدم وجود گنبد در آن است. علاوه بر آن این مسجد بر خلاف دیگر مساجد فاقد مناره های بلند است و در قیاس با دیگر مساجد ساده تر ساخته شده است. با اینکه مسجد وکیل ساختاری ساده و به دور از تجملات دارد اما از لحاظ هنر معماری و تزئینات مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. در دکوراسیون داخلی این مسجد از مینا کاری، کاشی کاری، حجاری های بی نظیر، خطوط نستعلیق و ... به منظور تزئینات استفاده شده است.

وسعت صحن مسجد به 3600 متر مربع می رسد و شبستان آن 2700 متر مربع وسعت دارد. در اولین لحظات ورود به مسجد وکیل متوجه هماهنگی خاصی که طراحی و معماری این مسجد با فرهنگ و مذهب مردم شیراز داشته است خواهید شد. به طور کلی مسجد وکیل شیراز یکی از نمونه های کامل و با ارزش از معماری سنتی ایرانی است که بازدید از آن می تواند هر گردشگری را شگفت زده کند.

مطلب مناطق گردشگری جذاب در ایران را بخوانید.