روستای تاریخی ابیانه، جاذبه گردشگری استان اصفهان

روستای ابیانه یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان است که در 40 کیلومتری نطنز واقع شده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۰
19

روستای ابیانه یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان است که در 40 کیلومتری نطنز واقع شده است. این روستا به عنوان یک میراث فرهنگی برجسته و ملموس شناخته شده و همچنین تاریخ باستانی و معماری خاص ساختمان هایش هر ساله توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. این روستا 1500 سال قدمت دارد و یکی از اولین روستاهایی است که در ناحیه دشت کویر به وجود آمده اند. در این مطلب با جاذبه های روستای ابیانه آشنا خواهید شد.

مطلب بازدید از جاذبه های اصفهان در نصف روز را بخوانید.

معماری روستای ابیانه

معماری روستای ابیانه

این روستا در دامنه شمال غربی کوهستان کرکس، بین کاشان و اصفهان و در نزدیکی رودخانه واقع شده است. معماری خانه های ابیانه به گونه ای است که انگار خانه ها روی هم و به صورت چند طبقه ساخته شده اند. فضای محدود دامنه کوه دلیل اصلی انتخاب این سبک معماری است. نمونه هایی از این سبک معماری در پاوه و ماسوله نیز قابل مشاهده است. خانه های این دهکده در چند طبقه در کنار کوه ساخته شده اند که از طریق راه پله قابل دسترسی هستند.

این روستا از اولین جوامع انسانی تشکیل شده در ایران است و به همین دلیل چندین فرهنگ و تمدن بر آن تاثیر گذاشته اند. تاثیر پذیرفتن از چندین فرهنگ و تمدن مختلف در طول تاریخ باعث شده است تا آثار هنری این ناحیه سبک های مختلفی داشته باشند. ابیانه همچنین از معماری دوران ساسانی الگوهای مختلفی دریافت کرده است که در فیروز آباد، واقع در استان فارس به خوبی قابل مشاهده است. روستای تاریخی ابیانه را می توان مجموعه ای از هنر و معماری دوران ساسانیان، سلجوقیان، صفویان و ... دانست. این روستا از جاذبه های گردشگری مهم استان اصفهان است و نقش مهمی در گردشگری منطقه دارد. معماری یکپارچه روستای ابیانه و کوچه های باریک و پیچ در پیچ این روستا توجه گردشگران را به خود جلب می کند. خانه های روستای ابیانه به گونه ای در کنار هم قرار گرفته اند که در بعضی موارد سقف یک خانه، حیاط خانه ای دیگر را به وجود می آورد.

با روستای تاریخی میمند آشنا شوید.

فرهنگ و سنت روستای ابیانه

آب و هوای روستای ابیانه

یکی دیگر از دلایل شهرت این روستا فرهنگ منحصر به فرد ساکنان آن است که فرهنگ بومی اجداد خود را به خوبی حفظ کرده اند. مردم بومی این روستا با گویش محلی خود صحبت می کنند، لباس های محلی می پوشند و آیین و رسوم مذهبی خاص خود را حفظ کرده اند که مراسم ویژه محرم یکی از بهترین نمونه های این میراث فرهنگی است.

طبیعت و اقتصاد روستای ابیانه

روستای ابیانه به غیر از تاریخ و فرهنگ غنی خود، دارای طبیعتی زیبا و زمین های زراعی قابل توجهی است. ساکنان این روستا به کشاورزی، باغداری و دامپروری مشغول هستند و می توان گفت که شرایط مناسبی برای ایجاد درآمد دارند. علاوه بر این مهارت قالی بافی زنان و دختران این روستا، باعث ایجاد زمینه هایی برای کارآفرینی و کسب درآمد شده است.

برای رزرو اقامتگاه در اصفهان کلیک کنید.