با مجموعه تاریخی و فرهنگی ایزدخواست آشنا شوید

مجموعه تاریخی ایزدخواست به عنوان یکی از آثار باستانی و فرهنگی مهم در کشور شناخته و ثبت شده است. با بررسی این مجموعه باستانی می توان اطلاعات مهمی در مورد معماری و شهرسازی در دوران ساسانیان به دست آورد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۳
16

مجموعه تاریخی ایزدخواست به عنوان یکی از آثار باستانی و فرهنگی مهم در کشور شناخته و ثبت شده است. با بررسی این مجموعه باستانی می توان اطلاعات مهمی در مورد معماری و شهرسازی در دوران ساسانیان به دست آورد.

اهمیت تاریخی مجموعه ایزدخواست

مجموعه ایزدخواست یکی از بهترین نمونه های شهرسازی باستانی در ایران است. مساحت این مجموعه بالغ بر 7500 کیلومتر مربع است و در قسمت شمالی استان فارس و در شهر آباده قرار دارد. قدمت شهر آباده به دوران قبل از اسلام باز می گردد اگرچه این شهر دوران اوج قدرت و شکوه خود را در نیمه دوم قرن هجدهم و همزمان با حکومت زند و سلطنت کریمخان تجربه کرد.

مجموعه تاریخی ایزدخواست با سبک طراحی و معماری شهری منحصر به فرد، توجه باستان شناسان و مورخان زیادی را به خود جلب کرده است. آتشکده، کاروانسراها، سد آب و سازه های مختلف این مجموعه از بهترین نمونه های آثار باقی مانده از دوران ساسانیان هستند. برخی از باستان شناسان و مورخانی که این مجموعه را مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند از آن به عنوان یک اثر هنری یاد می کنند.

مطلب باغ های ایرانی را بخوانید.

قلعه ایزدخواست

قلعه ایزدخواست

قلعه ایزدخواست بر بستری رسوبی و برای اهداف نظامی ساخته شده و از اطراف به سه جهت مشرف است. هدف معماران ساسانی از ساخت این قلعه ایجاد یک سیستم غیر قابل نفوذ برای ساکنان آن ناحیه بوده است. ورود به قلعه ی ایزدخواست تنها از طریق یک پل ممکن است و در واقع این پل تنها راه ارتباطی قلعه با جهان بیرون است.

قلعه ایزدخواست به طرز قابل توجهی به ارگ بم و ارگ راین در استان کرمان شباهت دارد. اگرچه ارگ بم از لحاظ وسعت و اندازه در رتبه اول قرار دارد و بزرگترین بنای آجری در جهان است اما هر دو قلعه از میراث فرهنگی مهم در ایران و نمونه هایی جالب از شهرسازی و شهرنشینی در دوران باستان را به نمایش گذاشته اند.

قلعه ایزدخواست تقریبا 22 متر بالاتر از سطح زمین اطراف ساخته شده است. این سازه پنج طبقه از مصالحی مانند خشت و چوب ساخته شده است و یک شهر کوچک را در خود جای داده است. ساختمان های داخل این قلعه نیز از طراحی منحصر به فردی برخوردار هستند. خانه های داخل این قلعه به شکل پله ساخته شده اند، به این گونه که سقف خانه پایینی حیاط خانه بالایی است. معماران ایرانی از این سبک طراحی در ساخت روستای ابیانه نیز استفاده کرده اند. این الگوی معماری از سبک های خاص در دوران ساسانیان است که برای ساخت خانه ها در فضاهای محدود مورد استفاده قرار می گرفت.

جاذبه هایی که در سفر به شیراز باید از آن ها دیدن کنید

سد ایزدخواست

یکی دیگر از جاذبه های باستان شناسی که در بنای تاریخی ایزدخواست وجود دارد، یک سد است. این سد در دوران ساسانیان بر روی دهانه رودخانه ای در جنوب منطقه ایزدخواست ساخته شده بود. این سد به عنوان یکی از آثار تاریخی و میراث ملی ایران ثبت شده است. سد ایزدخواست به صورت یک منحنی طراحی شده و 42 متر طول و 15 متر ارتفاع دارد. این سد در مدیریت سیل های فصلی و همچنین ذخیره و جمع آوری آب مورد نیاز ساکنان نقشی اساسی در منطقه داشته است.

معماران ساسانی این سد را از سنگ آهک ساخته اند. نمای بیرونی این سد توسط سنگ و ساروج پوشانده شده است که این ترکیب به گونه ای باعث عایق بندی سد می شد. سد ایزدخواست در طی سالیان طولانی در اثر عوامل جوی تخریب شد و تنها دو بخش شرقی و غربی از این سد در دو طرف رودخانه باقی مانده است.

کاروانسرای ایزدخواست

قلعه ایزدخواست

کاروانسرای ایزدخواست را می توان به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری در این مجموعه دانست. این کاروانسرا به دستور شاه عباس صفوی در قرن هفدهم ساخته شده است. ایوان ها، حیاط ها و تالار این بنا از ویژگی های قابل توجه این کاروانسرا هستند که در زمینه معماری از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کاروانسرای ایزدخواست در زمینی به مساحت 4000 متر مربع ساخته شده و دارای 20 اتاق است. این اتاق های 6 متر مربعی به مسافرانی اختصاص داده شده بود که از آن منطقه عبور می کردند.

برای رزرو اقامتگاه در استان فارس کلیک کنید.