ارگ راین، جاذبه ای تاریخی و باستانی در استان کرمان

قلعه راین شباهت زیادی با ارگ بم دارد اما قدمت کمتری داشته و از سازه های خشتی مهم در کشور محسوب می شود.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۹
21

قلعه راین یا ارگ راین یک قلعه خشتی در شهر راین در استان کرمان است. قلعه راین شباهت زیادی با ارگ بم دارد اما قدمت کمتری داشته و از سازه های خشتی مهم در کشور محسوب می شود. ارگ راین تمام جزئیات یک ارگ باستانی با معماری خاص و منحصر به فرد را شامل می شود. با وجود اینکه در سال های گذشته بر اثر حوادث طبیعی بخش قابل توجهی از این قلعه تخریب شده است اما هنوز هم می توان از آن به عنوان یک اثر تاریخی جذاب برای توریست ها یاد کرد. باستان شناسان بر این باور اند که این قلعه متعلق به دوران ساسانیان بوده و تا 150 سال گذشته نیز از آن استفاده شده است.

با تونل آکواریوم بندرانزلی آشنا شوید.

ارگ راین  

معماری ارگ راین

ارگ راین در جنوب غربی شهر راین واقع شده و بعد از ارگ بم، بزرگترین سازه خاک رس در جهان است که متاسفانه در سال 2003 در اثر زمین لرزه، بخش های قابل توجهی از آن ویران شدند. این بنای باستانی که در دوره ساسانیان ساخته شده است نمونه ای از قلعه های مسکونی باقی مانده از آن دوران است. از بخش های جذاب این قلعه می توان به مسجد، اسطبل و زورخانه آن اشاره کرد.

ارگ راین به شکل مربع ساخته شده است و برج هایی که در اطراف آن قرار دارند برای محافظت از قلعه ساخته شده اند. دیوارهایی 10 متری قلعه را احاطه کرده اند و تنها راه ورود و خروج این قلعه یک دروازه در قسمت شرقی است. راین از سه بخش اصلی تشکیل شده است که شامل خان نشین، اعیان نشین و عامه نشین است. خان نشین جایی بود که خان ها در آن سکونت داشتند، اعیان نشین محل اقامت اربابان و افراد ثروتمند بود و مردم عادی در قسمت عامه نشین زندگی می کردند.

عامل اصلی تمایز میان این بخش های مختلف مواد استفاده شده در ساخت خانه های آن است. قسمت های مختلف قلعه راین بر اساس طبقه اجتماعی و وضعیت مالی و شغل افراد تقسیم شده بودند و محله های مختلفی برای کشاورزان، صنعتگران، کاهنان، بازرگانان و افراد نزدیک به حکومت وجود داشت.

مطلب مجموعه باستانی ایزدخواست را بخوانید.

قلعه راین

قسمت های مختلف ارگ راین

برج ها

16 برج به منظور محافظت از قلعه ساخته شده است که هر کدام از آن ها منطقه ای مشخص را تحت پوشش قرار می دهند. یکی از این برج ها برج اصلی یا برج مادر نام داشت که به دیگر برج ها متصل بود و نگهبانان اطلاعات دریافت شده از دیگر برج ها را به آن انتقال می دادند.

ساختمان ها

آتشکده موقت: این آتشکده فقط در ایام تعطیلات، ایام عید و مراسم ها مورد استفاده قرار می گرفت.

آتشکده دائمی: آتشی که در این معبد روشن نگه داشته می شد در دوره ای به احترام امام ششم شیعیان بود و بعد ها به یک سالن ورزشی یا همان زورخانه تبدیل شد.

انبار: یک ساختمان چند منظوره که بعد ها به مسجد تبدیل شد.

قرنطینه: زمانی که افرادی از بیرون وارد قلعه می شدند در قرنطینه نگه داشته می شدند تا در آن مکان معاینات پزشکی روی آن ها انجام شود تا از ورود بیماری و آلودگی جلوگیری شود.

بازار ارگ

قلعه راین در گذشته یکی از مهمترین مراکز ساخت شمشیر، انواع اسلحه و چاقو بود. صنعت چاقو سازی در این شهر کاملا رواج داشت و همین امر باعث ساخته شدن تعداد زیادی کارگاه فعال در این زمینه شده بود. هنوز هم برخی از کارگاه های آن دوران در ساخت صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرند. به نقل از یک منبع معتبر تاریخی، ارتش در آن دوران در نبردی با استفاده از اسلحه های دست ساز ساخته شده در شهر راین موفق به شکست عثمانی ها شده بود.  

برای رزرو اقامتگاه در استان کرمان کلیک کنید.