طاق بستان، مجموعه ای از سنگ نگاره های ساسانیان

طاق بستان مجموعه ای از حکاکی های سنگی دوران ساسانیان است که بیانگر هنر و تخصص ایرانیان باستان در این زمینه می باشد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۳
21

طاق بستان مجموعه ای از حکاکی های سنگی دوران ساسانیان است که بیانگر هنر و تخصص ایرانیان باستان در این زمینه می باشد. این مجموعه شامل چندین بخش است که هر کدام از آن ها تصاویر پادشاهانی چون اردشیر سوم، خسرو دوم و شاپور سوم را به نمایش می گذارند.

تاریخچه و منطقه جغرافیایی طاق بستان

 

این بنای تاریخی ارزشمند در ضلع شمالی شهر کرمانشاه و در کنار یک چشمه زیبا واقع شده است. طاق بستان به نام طاق وسطام نیز نامیده می شود و از نام های دیگر آن می توان به طاق بیستون، شبدیز و تخت بستان نیز اشاره کرد.

مورخان و باستان شناسان تاکنون موفق به تعیین تاریخ دقیق ساخت این بنای تاریخی نشده اند اما با توجه به بررسی های اخیر هرتسفلد، باستان شناس آلمانی، می توان گفت که طاق بستان متعلق به دوران ساسانیان است و در دوره سلطنت خسرو دوم یعنی در سال های 590 – 628 میلادی ساخته شده است. طاق بستان در دوران ساسانیان مرکز ویژه ای برای برگزاری مراسم اشرافی بوده است.

با جاذبه های طبیعی و گردشگری رامسر آشنا شوید.

قسمت های مختلف طاق بستان

 

این بنای تاریخی که توسط سنگ تراش های ماهر دوران ساسانیان ساخته شده از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. قسمت های اصلی طاق بستان متشکل از موارد زیر است:

تصویر مراسم تاجگذاری اردشیر دوم

تاجگذاری اردشیر دوم

اولین نقوش حک شده در طاق بستان متعلق به زمان سلطنت اردشیر دوم، نهمین پادشاه سلسله ساسانیان است. این تصویر از راست به چپ نشان دهنده نماینده اهورامزدا، اردشیر دوم و زرتشت است. این تصویر نشان دهنده مراسم تاجگذاری اردشیر دوم، پادشاه ساسانی در قرن چهارم است.

طاق بزرگ

طاق بزرگ بخش دیگری از بنای تاریخی طاق بستان است. این طاق 9 متر ارتفاع و حدود 7 متر عرض دارد. نمای قوس بزرگ به صورت نعل اسب و کمی فرورفته است. دو ستون بزرگ در دو طرف این طاق ساخته شده است که به ستون های امپراتوری روم شبیه است.

طاق کوچک

طاق کوچک 5 متر ارتفاع و حدود 3.5 متر عرض دارد. نمای این طاق بیضی شکل است و نقوش برجسته آن تصویر داریوش سوم و شاپور دوم را نشان می دهند. علاوه بر این دو نقش برجسته، کتیبه هایی در طاق کوچک مشاهده می شوند که همگی بیانگر تاریخ امپراتوری ساسانی هستند.

تصویر محمدعلی میرزا

محمدعلی میرزا

یکی از حکاکی های این مجموعه تاریخی که در سمت چپ قسمت داخلی طاق بزرگ واقع شده، نقش برجسته محمدعلی میرزا است. قدمت این نقش برجسته به دوران قاجار بازمی گردد. این بنای تاریخی تصویر محمدعلی شاه را نشان می دهد که روی یک تخت نشسته است. نقش برجسته محمدعلی میرزا جدیدترین قسمت از این بنای تاریخی است و به سال 1859 باز می گردد که محمدعلی شاه دستور ساخت آن را داده است.

پادشاهان برای اینکه خود را به عنوان بخشی از شکوه و عظمت پادشاهان و پیشینیان باستانی خود معرفی کنند، دستور ساخت این بناهای تاریخی و سنگ تراشی ها را می دادند.  

مطلب مجموعه باستانی ایزدخواست را بخوانید.

حکاکی های طاق بستان

نقوش و حکاکی های طاق بستان

 

نقوش حک شده بر کتیبه های طاق بستان یادآور امپراتوری ساسانی و نمادهای رایج آن است. نقوش زیادی در قسمت های مختلف این بنای تاریخی حک شده اند که شامل تصویر پادشاهان و نقوش برجسته گیاهان می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، می توانید نقش های سوارکاری ارتش ساسانیان را روی قوس بزرگ طاق بستان مشاهده کنید. در بخش های دیگر، به خصوص در دیواره های داخلی قوس بزرگ می توانید نقش هایی را مرتبط با شکار مشاهده کنید. در این نقوش پادشاهان ساسانی در حال اسب سواری و شکار گوزن و گراز هستند.

یکی دیگر از نقوش برجسته طاق بستان نقش سوارکار است. این نقش برجسته، یک سوارکار را نشان می دهد که دارای زره و کلاه ایمنی است. این سوارکار نماد و نشانه ای از ارتش ساسانی است.

ارگ راین، جاذبه تاریخی استان کرمان