جنگل های هیرکانی، جاذبه ای زیبا در شمال ایران

یونسکو در سال 2019 جنگل های هیرکانی را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرده است. مردم محلی جنگل های هیرکانی را موزه طبیعی، جنگل های خزر، مرکز جهان و فسیل زنده نیز می نامند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۰
16

یونسکو در سال 2019 جنگل های هیرکانی را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرده است. این جنگل از جاذبه های طبیعی حائز اهمیت در کشور است که در شمال رشته کوه البرز و جنوب دریای خزر واقع شده است. مردم محلی جنگل های هیرکانی را موزه طبیعی، جنگل های خزر، مرکز جهان و فسیل زنده نیز می نامند.

در دوران باستان، هیرکانیا منطقه ای به وسعت چند استان ایران و بخشی از ترکمنستان بوده است. در آن دوران، یونانیان و ایرانیان دریای خزر را اقیانوس هیرکانی می نامیدند. جنگل های هیرکانی نواری به طول 800 کیلومتر است که از شمال غربی تا شمال شرقی ایران امتداد دارد. نام این جنگل ها از نام قدیمی گرگان گرفته شده که هیرکان نامیده می شد. تنوع زیستی، قدمت منطقه و گونه های نادر و منحصر به فرد گیاهی و جانوری این منطقه، آن را به یکی از مهمترین آثار طبیعی کشور تبدیل کرده است.

با جاذبه های طبیعی و گردشگری رامسر آشنا شوید.

تاریخچه جنگل های هیرکانی

جنگل های هیرکانی

بررسی ها نشان می دهد که تشکیل جنگل های هیرکانی به دوره سوم زمین شناسی یا همان عصر دایناسورها باز می گردد. پس از آن دوره، از آن جایی که دوره چهارم زمین شناسی با عصر یخبندان همزمان بود، در این دوره به علت سرما همه جنگل ها جز جنگل های هیرکانی نابود شدند. جنگل های هیرکانی، مادر جنگل های اروپا و آمریکای شمالی است زیرا شباهت ریشه های این پوشش گیاهی نشان می دهد تغییراتی که پس از عصر یخبندان به وجود آمده، باعث جداشدن این جنگل ها از جنگل های هیرکانی شده اند.

مطلب باغ های ایرانی را بخوانید.

موقعیت جغرافیایی جنگل های هیرکانی

جنگل هیرکانی که از شرق تا غرب ایران امتداد دارد، استان های خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان و اردبیل را شامل می شود. علاوه بر این استان ها این جنگل ها جنوب شرقی آذربایجان و همچنین کوه های تالش را نیز شامل می شوند. مساحت کل جنگل های هیرکانی از 3.6 میلیون هکتار در اوایل قرن جاری، به 1.9 میلیون هکتار کاهش یافته است. مساحت 1.85 میلیون هکتار از این جنگل ها در ایران واقع شده است.

مطالعات نشان می دهد که در جنگل های هیرکانی سه منطقه آب و هوایی وجود دارد. تراکم جنگل، شیب و فاصله با دریای خزر، از جمله مهمترین عواملی هستند که بر شکل گیری اقلیم جنگل ها تاثیرگذار می باشند. بیشترین میزان بارندگی در بهار و اواخر پاییز و زمستان رخ می دهد. متوسط دما در این جنگل ها بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد است.

جانوران و گیاهان جنگل های هیرکانی

آب و هوای جنگل های هیرکانی

پوشش گیاهی این جنگل ها با توجه به ارتفاع آن ها از سطح دریا متفاوت است. در بخش ها مختلف این جنگل درختان گوناگونی از جمله صنوبر و بلوط مشاهده می شود. بسیاری از قسمت های جنگل که ساحل دریای خزر را پوشانده اند امروزه به زمین های کشاورزی و مسکونی تبدیل شده اند. در ارتفاعات میانه، یعنی 700 تا 1500 متر، اغلب درختانی با چوب های سخت مثل درخت بلوط و بلوط قفقازی وجود دارند.

گونه های جانوری متعددی نیز در این جنگل ها وجود دارند که از مهمترین آن ها می توان به ببر ایرانی اشاره کرد که گونه ای در حال انقراض است. با این وجود پستانداران دیگری چون پلنگ، خرگوش، خرس قهوه ای، گراز وحشی، شغال، گرگ و گاو در این جنگل وجود دارند. علاوه بر این جنگل های هیرکانی دارای گونه های خاص و متعددی از پرندگان است.

جنگل های هیرکانی با دارا بودن گونه های مختلف گیاهی و جانوری پتانسیل بالایی برای جذب توریست ها دارند. این جنگل ها مقصدی ایده آل برای اشخاصی هستند که در محیط های شهری زندگی می کنند.

با تخت سلیمان آشنا شوید.