باغ شاهزاده ماهان، باغی تاریخی در دل کویر

باغ شاهزاده یا همان باغ شازده یک باغ تاریخی ایرانی است که در 6 کیلومتری ماهان، در استان کرمان واقع شده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ @ ۱۱:۱۱
14

باغ شاهزاده یا همان باغ شازده یک باغ تاریخی ایرانی است که در 6 کیلومتری ماهان، در استان کرمان واقع شده است. ماهان مرکز بخش ماهان در استان کرمان است. مقبره رهبر بزرگ صوفیان، شاه نعمت الله ولی و همچنین باغ شاهزاده در ماهان واقع شده اند و دلیل شهرت این شهر می باشند.

باغ شازده 5.5 هکتار مساحت دارد و دیوار اطراف آن، این باغ را به شکل مستطیل درآورده است. این باغ از یک ساختمان ورودی همراه با دروازه و همچنین یک ساختمان مسکونی دو طبقه تشکیل شده است. فاصله بین این دو بنا توسط یک حوض آب و فواره هایی تزئین شده است و شیب طبیعی زمین باعث جاری شدن آب در این حوض می شود. این باغ نمونه ای کامل از باغ های ایرانی است که با استفاده از شرایط طبیعی، فضایی زیبا و منحصر به فرد را به معرض نمایش می گذارد.

با روستای تاریخی میمند آشنا شوید.

تاریخچه باغ شاهزاده

تاریخچه باغ شاهزاده

 این باغ در ابتدا برای محمدحسن خان قاجار ساخته شده بود و بعدها توسط عبدالحمید میرزا توسعه و گسترش داده شد. توسعه این بنا به دلیل درگذشت عبدالحمید میرزا در اوایل دهه 1890 متوقف شد و ناتمام ماند. در اواخر دهه 1900 روند گسترش این عمارت با سبکی سنتی به پایان خود نزدیک شد.

در سال 1991 و همزمان با مراسم بزرگداشت خواجوی کرمانی، این باغ به طور کلی بازسازی شد و یک مهانخانه سنتی نیز در اطراف آن برای اقامت توریست ها و گردشگران ساخته شد. در سال 2004 و در اثر وقوع زلزله بخشی از این باغ تخریب شد اما ساختار اصلی آن آسیب ندید. با تلاش کارشناسان و مراکز تحقیقاتی کشور، باغ شاهزاده به همراه چند باغ ایرانی دیگر در سال 2011 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. 

قصر شیرین، نمادی از معماری دوران ساسانیان

معماری باغ شازده

معماری باغ شاهزاده

همان طور که اشاره شد به غیر از ساختمان مسکونی اصلی، یک ساختمان در ورودی این باغ ساخته شده که معمولا برای پذیرایی از مهمان ها مورد استفاده قرار می گرفت. اتاق های کاربردی کوچکی نیز در اطراف باغ ساخته شده اند که در میان آن ها می توان ورودی هایی به باغ را مشاهده کرد.

باغ شاهزاده حدود 6.4 درصد شیب و 407 متر طول دارد که نتیجه آن اختلاف ارتفاع 20 متری ورودی و قسمت مسکونی این باغ است. این شیب و اختلاف ارتفاع باعث می شود که هنگام ورود به باغ، جزئیات آن به خوبی قابل نظر باشد و چشم اندازی مناسب به وجود آید.

فواره های آبی در استخر این باغ تعبیه شده اند که استخر را پر از آب می کنند و این آب با شیب طبیعی زمین در سراسر باغ جاری می شود. این ویژگی هوشمندانه، یعنی استفاده از شیب زمین برای جاری کردن آب در سراسر باغ از ویژگی های مشترک و منحصر به فرد باغ های ایرانی است.

با مجموعه باستانی ایزدخواست آشنا شوید.

استفاده از منابع طبیعی در معماری

باغ شاهزاده کجاست؟

این باغ شامل انواع درخت از جمله کاج، سرو، نارون و درختان میوه است. باغ شاهزاده بر خلاف محیطی خشک و کویری که در آن واقع شده است، فضایی سرسبز و زیبا دارد که خاک مناسب و آب کافی این باغ باعث به وجود آمدن آن شده است.

منبع آب باغ شاهزاده نهرهایی است که از کوه های مجاور سرچشمه می گیرند و توسط قنات به ورودی باغ می رسند. این آب پس از ورود به باغ و پر کردن استخر و آبیاری گیاهان از قسمت انتهایی خارج می شود و سیستم آبیاری باغ را تشکیل می دهد.