کوه سهند، جاذبه ای طبیعی و بی نظیر در جنوب تبریز

کوه سهند که با نام عروس کوه های ایران شناخته می شود، از هیجان انگیزترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ @ ۱۷:۰۰
22

کوه سهند که با نام عروس کوه های ایران شناخته می شود، از هیجان انگیزترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران است. کوه سهند در شهر تبریز واقع شده و یک کوه آتشفشانی است. این کوه با گونه های مختلف گیاهی و جانوری گوناگون و همچنین چشمه های آب متعدد به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری میان توریست ها تبدیل شده است. کوه سهند در فصل های مختلف جلوه های گوناگونی دارد، به طوری که در زمستان پوشیده از برف و در فصل بهار پوشیده از گل های مختلف است.

موقعیت جغرافیایی کوه سهند

کوه سهند

سهند بخشی از رشته کوه های البرز است که از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن با 3710 متر ارتفاع جام نام دارد. این رشته کوه در محدوده جنوب شهر تبریز، شمال مراغه، غرب بستان آباد و شرق آذرشهر قرار دارد. ارتفاع متوسط رشته کوه سهند 1400 تا 2200 متر است و در آن دامنه هایی با شیب تند و تنگه ها و رودخانه های متعددی وجود دارد.

اگرچه آب و هوای کوه سهند سردسیری است اما این کوه در فصل تابستان آب و هوایی معتدل و ملایم دارد. موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب این کوه در فصل تابستان، باعث شده تا تعداد زیادی از گردشگران آن را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.

با جاذبه های گردشگری شهر تبریز آشنا شوید.

پوشش گیاهی و گونه های جانوری کوه سهند

هوای کوه سهند

پوشش گیاهی در ارتفاعات و بخش های تپه ای با ارتفاع کمتر متفاوت است. اگرچه در زمستان و در اثر سرمای زیاد امکان رویش درختان زیادی در این کوه وجود ندارد اما در بخش های مختلف آن گونه های مختلف گیاهی را مشاهده خواهید کرد که علاوه بر جلوه زیبایی که به کوه می دهند، زیستگاه جانوران مختلف از جمله قوچ ها و میش ها نیز هستند. یکی از این گیاهانی که نقش مهمی در ایجاد منظره ای دلپذیر در کوه سهند دارند، لاله های واژگون هستند که از گونه های نادر گل به شمار می روند. رویش گل ها و گیاهان گوناگون در کوه سهند علاوه بر زیباتر کردن منظره این کوه، این منطقه را به مکان مناسبی برای تولید عسل، به خصوص در فصل پاییز و تابستان تبدیل کرده است.

گونه های جانوری گوناگونی در کوه سهند وجود دارند که شامل پستاندارانی از جمله قوچ، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، روباه و چندین گونه خفاش و همچنین انواع مختلفی از جوندگان می شود. دامنه های سهند نیز محل مناسبی برای زندگی گونه های مختلف پرندگانی نظیر شاهین، عقاب طلایی، کرکس و ... است. بر اساس بررسی های انجام شده حدود 185 گونه پرنده بومی و مهاجر در دامنه های کوه سهند وجود دارد که این تنوع می تواند برای گردشگران بسیار جالب باشد.

مسجد کبود تبریز، شاهکاری از دوران تیموریان

چشمه ها و رودخانه هایی که از سهند سرچشمه می گیرند

عکس کوه سهند

در میان کوه نوردان معروف است که برای صعود به سهند احتیاجی به همراه داشتن آب نیست. کوه سهند دارای چشمه هایی است که از جذاب ترین بخش های این کوه هستند و تاحدودی آب مورد نیاز گیاهان کوه را تامین می کنند. برخی از این چشمه ها توسط ساکنان آن منطقه مقدس شمرده می شوند و از آب این چشمه ها برای درمان بیماری های پوستی استفاده می کنند.

کوه سهند علاوه بر چشمه های متعدد، دارای رودخانه های زیادی نیز هست که زندگی روستایی ها را رونق بخشیده است. سهند دارای 19 رودخانه دائمی و 4 رودخانه فصلی است که برخی از آن ها به دریاچه ارومیه و برخی دیگر به دریای خزر منتهی می شود. ارتفاعات برف گیر کوه سهند عامل اصلی به وجود آمدن رودخانه های متعدد آن است.

مطلب بازار تبریز را بخوانید.