آرامگاه شاه نعمت الله ولی، شخصیت برجسته مذهبی

شاه نعمت الله ولی از برجسته ترین شخصیت های مذهبی در تاریخ ایران است که همواره از عزت و مقام بالایی برخوردار بوده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ @ ۱۴:۰۶
17

شاه نعمت الله ولی از برجسته ترین شخصیت های مذهبی در تاریخ ایران است که همواره از عزت و مقام بالایی برخوردار بوده است. آرامگاه شاه نعمت الله ولی در خیابان امام خمینی شهر ماهان، یکی از شهر های استان کرمان، واقع شده است. باغ شازده یکی از زیباترین باغ های ایرانی در فاصله 5.5 کیلومتری این حرم واقع شده است.

تاریخچه ساخت آرامگاه شاه نعمت الله ولی

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

زمانی که شاه نعمت الله ولی درگذشت، پیکر وی در باغی در شهر ماهان به خاک سپرده شد. کسی که دستور ساخت این گنبد و زیارتگاه را صادر کرد پادشاه هند، سلطان احمد شاه بهمنی بود. او از پیروان شاه نعمت الله ولی بود و بنایی با ارزش و بی نظیر تحت عنوان آرامگاه به جای گذاشت که پس از گذشت 5 قرن هنوز هم خیره کننده و جذاب است. این زیارتگاه زیبا و خیره کننده در ابتدا یک سازه مستطیل شکل در مرکز یک باغ بزرگ بود که با کاشی کاری های چشم نواز و ساخت یک گنبد تزئین شده بود. با گذشت زمان تغییراتی مانند ساخته شدن ساختمان های دیگر در اطراف این زیارتگاه موجب شد تا آن سازه قدیمی که وسط باغی وسیع قرار گرفته بود به ظاهر امروزی خود نزدیک شود. این تغییرات بیشتر در دوران صفویه و قاجار به وجود آمد زیرا پادشاهان در این دوران اهمیت ویژه ای برای شخصیت های مذهبی قائل بودند. همین امر باعث شده تا ترکیب سبک های مختلف معماری در 6 قرن گذشته به وضوح در حرم شاه نعمت الله ولی قابل مشاهده باشد.

با ارگ بم و تاریخچه آن آشنا شوید.

ساختار و معماری آرامگاه شاه نعمت الله ولی

معماری آرامگاه شاه نعمت الله ولی

آرامگاه شاه نعمت الله ولی دارای سه حیاط با حدود 32000 متر مربع مساحت است. یک نکته جالب و منحصر به فرد در مورد معماری آرامگاه، استفاده از عدد 11 است. اولین کسی که این ویژگی منحصر به فرد را کشف کرد ریاضی دان هلندی وینسنت کارلز بود. او تحقیقات زیادی در مورد گنبد این حرم انجام داد و سرانجام فهمید که این گنبد به یازده قطعه مساوی تقسیم شده است. در واقع می توان گفت که این گنبد از یازده مثلث تشکیل شده است که پایه های آن ها در قسمت پایین گنبد هستند، در حالی که راس آن ها در بالاترین نقطه گنبد به هم می رسند. از دیدگاه ریاضی هر دایره به قسمت های مختلفی تقسیم می شود و معمولا این تقسیم بندی به صورت اعداد زوج است اما انتخاب عددی فرد، یعنی این 11 مثلث، با استفاده از قوانین پیچیده ریاضی امکان پذیر بوده است. نکته جالب تر اینکه طبق اعداد ابجد، شماره 11 می تواند معادل ضمیر عربی (هو) باشد که به معنی الله یا خدا است.

با روستای تاریخی میمند آشنا شوید.

عمارت امیریه

در ورودی جنوبی آرامگاه، موزه ای قرار دارد که وسایل ارزشمندی را برای عموم به نمایش گذاشته است. این موزه عمارت امیریه نامیده می شود که ساختمان آن از آجر ساخته شده است. این بنا حدود 130 سال قدمت دارد و معماری آن از قواعد معماری دوران قاجار پیروی می کند. این موزه در سال 1978 تحت پروسه نوسازی قرار گرفته است.

قصر شیرین، نمادی از معماری دوران ساسانیان