منارجنبان، نمونه ای بی نظیر از معماری اصفهان

در میان تمام آثار تاریخی و جاذبه های اصفهان، می توان منارجنبان را از جالب ترین آن ها دانست که البته شهرت کمتری نسبت به دیگر آثار دارد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ @ ۱۱:۳۹
16

شهر اصفهان از قدیمی ترین و پربازدید ترین شهرهای ایران است که گردشگران داخلی و توریست های بین المللی توجه ویژه ای به آن دارند. در سفر به اصفهان علاوه بر اینکه می توانید از آثار تاریخی گوناگون و متعدد آن بازدید کنید، می توانید از غذاهای فوق العاده و هتل های لوکس این شهر نیز بهره ببرید. در میان تمام آثار تاریخی و جاذبه های اصفهان، می توان منارجنبان را از جالب ترین آن ها دانست که البته شهرت کمتری نسبت به دیگر آثار دارد. منارجنبان، مناری متحرک است و به دلیل تاریخچه و معماری منحصر به فردی که دارد می تواند برای هر گردشگری جذاب باشد.

منارجنبان، شاهکار معماری اصفهان

منارجنبان اصفهان

منارجنبان متشکل از دو مناره آجری است که با کمی فشار می توان آن ها را تکان داد. شگفتی این بنا به این دلیل است که با تکان دادن مناره اول، مناره دوم نیز به لرزش در می آید. در اصل این مکان آرامگاه عارف و مردی مشهور در قرن هشتم به نام عمو عبدالله بن محمد است. این بنای تاریخی همزمان با سلطنت سلسله ایلخانیان ساخته شده و به دلیل معماری خاصی که دارد بسیار با ارزش و حائز اهمیت است. منارجنبان در قسمت غربی اصفهان، تقریبا در حاشیه شهر و در بلوار آتشگاه واقع شده است. از نزدیک ترین جاذبه های گردشگری به این مکان می توان به پارک جنگلی ناژوان، باغ پرندگان، آتشکده، آکواریوم اصفهان و کلیسای وانک اشاره کرد.

با مسجد جامع اصفهان آشنا شوید.

تاریخچه منارجنبان

منارجنبان حدود 700 سال پیش به عنوان مقبره ای برای عمو عبدالله ساخته شد که در دوران ایلخانیان شخصیتی عرفانی بود. به بیان دقیق تر این بنای تاریخی در سال 1316 میلادی و در زمان سلطنت الجایتو ساخته شده است. در آن دوره این بنا بهترین نمونه برای هنرهای معماری بود. شایان ذکر است که تمام مناره های متحرک در سراسر دنیا، در دوره ای 30 ساله در دوران سلطنت تیموریان ساخته شده اند. مطالعات باستان شناسی نشان می دهد که ابتدا این مناره های آجری دوگانه ساخته شده و سپس در دوران صفویان مقبره هایی به آن ها اضافه شده اند.

مطلب خانه های تاریخی شهر کاشان را بخوانید.

معماری منارجنبان

معماری منارجنبان

ایوانی که در منارجنبان به چشم می خورد اندکی پس از ساخت منارجنبان به عنوان آرامگاهی برای عموعبدالله بن محمد ساخته شده است. این ایوان 10 متر ارتفاع دارد و 10 متر عرض دارد. مناره ها نیز با ارتفاع 7 متر بلند تر از ایوان در اطراف آن واقع شده اند.

قابلیت تکان دادن مناره ها که منارجنبان را به یک شاهکار معماری تبدیل کرده، سال ها است که تبدیل به رازی برای مهندسین و معماران شده است. نکته حائز اهمیت در معماری مناره ها این است که پس از سال ها، هیچ ترک خوردگی یا تخریبی در اثر تحرک آن ها به وجود نیامده است. برخی از متخصصان بر این باور هستند که علت این انعطاف پذیری، استفاده از نوعی ملات خاص برای ساخت این بنا است.

هر مناره حدود 7.5 متر ارتفاع دارد و از پایین به سقف متصل شده است. عجیب ترین نکته در مورد منارجنبان تکان خوردن مناره ها نیست، بلکه نکته جالب تر این است که این لرزش ها به صورت یکسان و مشابه اتفاق نمی افتد. تاکنون هیچکس به طور دقیق راز این دو مناره را کشف نکرده است اما نزدیک ترین حدس این است که این حرکات به دلیل مفهومی به نام اثر دوپلر اتفاق می افتند.

با روستای تاریخی ابیانه آشنا شوید.