قلعه بابک، ارگ بزرگ و سمبل مقاومت ملی ایرانیان

قلعه بابک بنایی عظیم و شگفت انگیز است که امروزه از آن به عنوان نمادی از مقاومت بابک خرمدین در مقابل متجاوزان به کشور یاد می شود.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ @ ۱۱:۳۵
16

قلعه بابک بنایی عظیم و شگفت انگیز است که امروزه از آن به عنوان نمادی از مقاومت بابک خرمدین در مقابل متجاوزان به کشور یاد می شود. قلعه بابک که به نام قلعه جاودان نیز شناخته می شود یک ارگ بزرگ و سمبل ملی ایرانیان است که در بالای کوهی در جنگل های ارسباران ساخته شده است. این کوه در 6 کیلومتری غرب شهر کالیبار، در شمال غربی ایران واقع شده است. بابک خرمدین تا سال 839 با مهاجمان عرب جنگید و همواره در تاریخ ایران از او به عنوان رهبر و قهرمان ملی یاد می شود. هر ساله در روز 12 تیر تجمع هایی در این قلعه به مناسب بزرگداشت بابک خرمدین صورت می گیرد.

با میراث جهانی یونسکو در ایران آشنا شوید.

بازدید از قلعه بابک

بازدید از قلعه بابک

هنگام تصمیم گیری برای بازدید از این بنای تاریخی باید توجه داشته باشید که صعود به این قلعه برای افراد پیر و ناتوان دشوار است چون راه های مختلفی که به قلعه منتهی می شوند، شیب زیادی دارند و شما را به سمت بالای کوه هدایت می کنند. ساده ترین راه دسترسی به قلعه، پله هایی هستند که در یک مسیر خاکی ساخته شده اند و از آنجایی که هیچ نشانه ای وجود ندارد که مسیر قلعه را مشخص کند، بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید. برای صعود به بالای کوه و بازدید از قلعه به کفش مناسب پیاده روی، آب کافی و حداقل 3 ساعت زمان برای بالارفتن و 2 ساعت برای بازگشت از قلعه نیاز دارید.

با مجموعه آثار رهبانی ارامنه آشنا شوید.

قلعه بابک کجاست

موقعیت جغرافیایی قلعه بابک

قلعه بابک در ارتفاع 2600 – 2300 متری ساخته شده و اطراف آن با دره هایی به عمق 400 – 600 متر احاطه شده است. گمان می رود که این قلعه متعلق به دوران اشکانیان بوده و در دوران ساسانیان، بازسازی هایی روی آن انجام پذیرفته است.

در امتداد مسیر پله ها ویرانه هایی را مشاهده خواهید کرد که مناظر جذابی را به وجود آورده اند. این بناها قسمتی از قلعه محسوب نمی شوند و برای رسیدن به قلعه باید به راه خود ادامه دهید. بعد از گذشتن از این ویرانه ها بقایایی از قلعه را در بالای صخره ای بلند مشاهده خواهید کرد. صعود از این صخره ها اگرچه بسیار هیجان انگیز است اما می تواند خطرناک هم باشد چون هیچ حفاظی برای جلوگیری از سقوط از این صخره ها تعبیه نشده است.

مطمئنا پس از مشاهده موقعیت جغرافیایی و نحوه ساخت این قلعه شگفت زده خواهید شد. با اینکه قلعه بابک از مهمترین آثار باستانی ایران است اما متاسفانه در بازدید از قلعه بابک باید نقاشی ها و نوشته هایی را که دیوارهای این قلعه را پوشانده اند را تحمل کنید.

مطلب تخت سلیمان را بخوانید.