سعدیه، آرامگاه شاعر کلاسیک بزرگ و مشهور ایرانی

آرامگاه سعدی که با نام سعدیه نیز شناخته می شود از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز به شمار می رود.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ @ ۱۰:۳۰
21

آرامگاه سعدی که با نام سعدیه نیز شناخته می شود از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز به شمار می رود. بسیاری از گردشگران داخلی یا خارجی که از این مکان بازدید می کنند از علاقمندان به آثار نثر و اشعار این شاعر بزرگ هستند.

سعدی، شاعری با شهرت بین المللی

سعدی از بزرگترین شاعران کلاسیک ایران است که در قرن سیزدهم زندگی می کرد. این شاعر بزرگ و مشهور ایرانی با آثار بی نظیر خود تا به امروز افراد زیادی را به شعر و ادبیات فارسی علاقه مند کرده است. آثار بسیار غنی سعدی همواره از ارزش های اجتماعی و اخلاقی خود فراتر بوده و امروزه سخنان او نه تنها توسط فارسی زبان ها، بلکه توسط منابع غربی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی او را پس از فردوسی که تلاشش برای احیای زبان فارسی بی نظیر بود، دومین شاعر بزرگ ایران می دانند. شهرت سعدی در ادبیات فارسی به دلیل فصاحت وی در استفاده از زبان است به گونه ای که پس از گذشت 8 قرن، آثار سعدی هنوز هم به راحتی قابل فهم است.

با موزه پارس شیراز آشنا شوید.

آرامگاه سعدی

سعدی در طول زندگی خود به شهر ها و کشورهای مختلفی سفر کرد. حمله مغول ها به ایران و اوضاع ناپایدار کشور در آن دوران باعث شد تا او زندگی در خارج از کشور را در کشورهای مختلفی مانند سوریه، مصر، عراق، پاکستان و عربستان تجربه کند. او سرانجام پس از 30 سال و به عنوان مردی سالخورده به زادگاه خود بازگشت.

مطلب مسجد وکیل شیراز را بخوانید.

ساخت و معماری سعدیه

سعدی در روستایی در خارج از شیراز دفن شد که امروزه در حاشیه شهر شیراز واقع شده و بخشی از شهر محسوب می شود. در زمان کریخان زند، حاکم قرن هجدهم شیراز، مقبره ای برای سعدی به منظور حفظ ارزش و احترام او ساخته شد. این ساختمان یک بنای چند وجهی است که یک گنبد کوچک در بالای آن وجود دارد. کاشی کاری هایی که به منظور تزئین این آرامگاه انجام شده اند، باعث می شود که این بنا از بیرون به شکل مربع به نظر برسد اما از نمای نزدیک تر و از داخل متوجه خواهید شد که این آرامگاه به شکل یک هشت ضلعی ساخته شده است.

سعدیه

مقبره سعدی در زمان رضا شاه، بنیانگذار سلسله پهلوی، بازسازی شد و قسمت هایی نیز به آن اضافه شد. آندره گدار، معمار فرانسوی که وظیفه ترمیم برخی از بناهای باستانی ایران را بر عهده داشت، بازسازی قسمت های آسیب دیده آرامگاه سعدی را بر عهده گرفت. باغی که آرامگاه سعدی در آن قرار گرفته است دارای درختان سرو و گل های زیبایی است که زیبایی آن مکان را چند برابر می کند. اخیرا به دلیل افزایش میزان بازدید از آرامگاه سعدی توسط گردشگران داخلی و خارجی، این باغ بزرگ تر شده و می تواند تعداد بازدید کنندگان بیشتری را در خود جای دهد.

جاذبه هایی که در سفر به شیراز باید از آن ها بازدید کنید.