تالاب استیل آستارا، مقصدی سبز و زیبا برای گردشگران

آستارا شهری است که جاذبه های طبیعی و گردشگری آن هر توریستی را شگفت زده می کند. یکی از این جاذبه های طبیعی، تالاب استیل است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ @ ۱۵:۳۰
20

آستارا شهری است که جاذبه های طبیعی و گردشگری آن هر توریستی را شگفت زده می کند. یکی از این جاذبه های طبیعی، تالاب استیل است. تالاب استیل دارای چشم انداز فوق العاده ای از کوهستان، جنگل و زمین های کشاورزی است و 13 متر پایین تر از سطح دریا واقع شده است. این تالاب در زبان محلی با نام هستل نیز شناخته می شود که به معنای آبگیر است. بخشی از آب این تالاب از طریق چشمه و بخش عمده آن از طریق باران تامین می شود.

در قسمت غربی این تالاب درختان توسکا را مشاهده خواهید کرد که از شگفتی های این تالاب به شمار می روند. جالب است بدانید این تالاب با نام تالاب متحرک نیز شناخته می شود که درختان توسکا دلیل این نامگذاری هستند. ریشه این درختان در آب است و به همین دلیل همواره در حال جابجایی هستند.

با گنبد کاووس آشنا شوید.

تالاب استیل

گونه های جانوری تالاب استیل

تالاب استیل از تالاب های دائمی و آب شیرین کشور است که هجوم پرندگان مهاجر و کمیاب، زیبایی آن را چند برابر کرده است. این پرندگان که از دسته پرندگان مهاجر به شمار می روند از مناطقی مانند اروپای مرکزی، شمال دریای خزر و مناطق قطبی به این ناحیه پرواز می کنند. این تالاب دارای گونه های مختلف ماهی، از جمله کپور و اردک ماهی است که این امر باعث شده تالاب استیل به مکان مناسبی برای قایق سواری و ماهیگیری تبدیل شود. از گونه های جانوری دیگر که در این ناحیه زندگی می کنند می توان به انواع مار، لاکپشت و نوعی موش بزرگ تالابی به نام نوتریا اشاره کرد. تالاب استیل در مجموع دارای بیش از 80 گونه مختلف جانوری است که برخی از آن ها کمیاب بوده و در خطر انقراض هستند. تالاب استیل و نواحی اطراف آن امروزه به عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شده اند.

با تونل آکواریوم بندر انزلی آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری آستارا

اهمیت تالاب استیل آستارا

تالاب استیل یکی از پنج ناحیه مهم گردشگری در استان گیلان است که نقش مهمی در جذب توریست و رشد اقتصادی این استان دارد. اگرچه این تالاب میزبان گونه های جانوری گوناگونی است اما پیشروی انسان ها در این ناحیه باعث شده است که مهاجرت پرندگان به تالاب با کاهش قابل توجهی مواجه شود. از سوی دیگر افزایش ساخت و ساز و فعالیت های کارگاه های صنعتی در اطراف تالاب، این منطقه زیبا و ارزشمند را به جاذبه ای آسیب پذیر و در آستانه نابودی تبدیل کرده است.

گرچه این تالاب در پاییز و زمستان چشم اندازی زیبا و خاص دارد اما اگر قصد بازدید از تالاب استیل را دارید بهتر است فصل بهار یا تابستان را انتخاب کنید تا هم از هوای مناسب و هم از درختان و طبیعت سرسبز این تالاب لذت ببرید.

میراث جهانی یونسکو در ایران