غار یخی چما، یک غار یخی شگفت انگیز و دیدنی

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی که در مناطق سردسیر کشور واقع شده است، غار یخی چما است که در تمام طول سال پوشیده از قندیل و یخ است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ @ ۱۳:۲۰
16

اگر فصل تابستان و گرمای هوا شما را برای سفر به جاذبه های گردشگری کشور مردد می کند بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید زیرا ایران دارای جاذبه هایی است که در فصل تابستان و در اوج گرما نیز پوشیده از برف هستند. یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی که در مناطق سردسیر کشور واقع شده است، غار یخی چما است که در تمام طول سال پوشیده از قندیل و یخ است. غار یخی چما در برخی نقاط دارای لایه های برف با 50 متر ارتفاع است و به بزرگ ترین منبع آب شیرین کشور معروف است.

تالاب استیل آستارا

غار یخی چما

ویژگی های منحصر به فرد غار چما

غار یخی چما در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این غار که از کم نظیرترین جاذبه های گردشگری ایران است در تمام فصول سال ویژگی خود را حفظ کرده و محل مناسبی برای تفریح و سرگرمی بازدید کنندگان است. البته باید توجه داشته باشید در فصل های گرم و کم بارش ضخامت لایه های یخی کاهش پیدا کرده و نازک می شوند و باید از عبور از روی آن ها اجتناب کرد. از یخ های این غار چشمه ای با آب سرد و شیرین جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می ریزند. دهانه غار همسطح زمین است و برای بازدید از قسمت هایی ابتدایی آن با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد اما برای بازدید از قسمت های داخلی آن باید تجهیزات کامل و ضد آب همراه داشته باشید.

جاذبه های طبیعی و گردشگری رامسر

نحوه شکل گیری غار یخی چما

این غار در قسمت پایینی یک تنگه قرار دارد و به نظر می رسد بارش سنگین برف، زاویه تابش خورشید و آب شدن قسمتی از برف و یخ ها دلیل اصلی به وجود آمدن این غار باشند. در طول سال های گذشته و در پی بارش سنگین برف، این تنگه پر از برف و یخ شده و با گذشت زمان به ضخامت لایه های یخ آن اضافه شده است. در فصل های گرم و در اثر تابش نور خورشید با زاویه ای خاص، قسمت هایی از توده برف و یخ آب شده و موجب جاری شدن آب در قسمت پایین این تنگه و توده برف و یخ شدند. با جاری شدن آب و با گذشت زمان، قسمت های پایین این توده برف و یخ آب شده و موجب شکل گیری غار یخی شده اند. شکل گیری این غار به صورت طبیعی باعث شده است که قندیل ها و نقش های جالبی روی دیوار و سقف های غار شکل بگیرند.

غار چما در کدام شهر است؟

دسترسی به غار چما

در مسیر منتهی به غار یخی چما، تقریبا 12 کیلومتر از مسیر خاکی است که ممکن است باعث کاهش سرعت حرکت شما شود. اگر می خواهید در فصل زمستان از این غار بازدید کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی به همراه خود لباس گرم داشته باشید چون بادی که از سمت برف و یخ ها به سوی شما می وزد به شدت سرد است. در طول مسیر می توانید از میزبانی عشایر نیز استفاده کنید. می توانید از عشایر این ناحیه برای اجاره چادر و خرید مواد غذایی مختلف کمک بگیرید.

قنات ایرانی، شاهکار مهندسی ایران باستان