قلعه فلک الافلاک، قلعه ای به قدمت سلسله ساسانیان

قلعه فلک الافلاک که یکی از بناهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است امروزه میزبان تعداد زیادی توریست و گردشگر از سراسر دنیا است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ @ ۱۶:۰۷
12

قلعه الافلاک در قسمت غرب ایران واقع شده و یکی از برجسته ترین قلعه های باستانی خاورمیانه است و احتمالا بزرگترین میراث معماری بازمانده از امپراتوری ساسانی است. با وجود بازسازی های متعدد انجام شده روی این قلعه، اکثر قسمت های آن هنوز هم قدمت بالایی دارند و مربوط به زمان قبل از قرون وسطی هستند. فلک الافلاک به دلیل مهندسی نسبتا پیشرفته ای که دارد، به ویژه سیستم آب منحصر به فرد و پیشرفته، از مهمترین آثار باستانی ایران به شمار می رود و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

تاریخچه قلعه فلک الافلاک

استان لرستان در دوره ای از تاریخ ایران، از شهرهای مهم و میزبان تمدن های مختلف بوده است. موقعیت استراتژیک این شهر در کوه های زاگرس و همچنین نزدیکی آن با زمین های غنی و حاصلخیز باعث شده تا اوایل هزاره اول قبل از میلاد مسیح، حکومت های مختلف توجه ویژه ای به این شهر داشته باشند.

ارگ راین، جاذبه تاریخی استان کرمان

در قرن دوم میلادی امپراتوری روم بخش های بزرگی از امپراتوری ساسانیان از جمله لرستان را فتح کرد. با گذشت زمان و در پی عقب نشینی رومی ها، ایرانیان شروع به تجدید قوا و تقویت این ناحیه کردند و مهمترین اقدام آن ها در این راستا ساخت قلعه ای بزرگ در خرم آباد، یکی از بزرگترین شهر های آن دوران بود. کار ساخت این قلعه از اوایل قرن 3 میلادی آغاز شد و دقیقا در زمان سقوط امپراتوری ساسانیان به پایان رسید. به عبارتی دیگر ساخت این قلعه در سال 651، همان سالی که اعراب ایران را تصرف کردند به پایان رسید.

قلعه در خرم آباد

زمانی که ساخت قلعه فلک الافلاک به پایان رسید، این قلعه به یکی از بزرگترین و مستحکم ترین قلعه های جهان تبدیل شد و شاید به همین دلیل بود که خرم آباد و دیگر مناطق لرستان توانستند مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر مناطق ایران در مقابل اعراب ایستادگی کنند. استحکامات قلعه فلک الافلاک و شهر خرم آباد به گونه ای بود که اعراب، ترک ها و حتی مغول ها هیچ کدام نتوانستند این منطقه را به طور کامل تسخیر کنند.

قلعه بابک

اگرچه این قلعه در طول تاریخ خود شاهد نبردهای مختلفی بوده، اما تا حد قابل توجهی از تخریب مصون مانده و برای قرن های متمادی نقش مهمی در مقابله با هجوم دشمنان از سمت غرب داشته است. قلعه سرانجام در قرن 19 و 20 به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به عنوان گنجینه ای ملی از آن نگهداری شد. امروزه این قلعه بازسازی شده و به عنوان یکی از مهم ترین آثار باستانی غیر مذهبی ایران، سالانه میزبان تعداد زیادی از بازدیدکنندگان است.

فلک الافلاک

بازدید از قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک با قدمت قابل توجهی که دارد به طرز شگفت انگیزی از تخریب مصون مانده است. این قلعه دارای دوازده برج است که از میان آن ها هشت برج سالم باقی مانده اند. قلعه فلک الافلاک به دلیل داشتن سیستم های آب و تهویه فوق العاده ای که دارد نیز مشهور است که احتمالا همین امر موجب سالم ماندن این بنا تا به امروز بوده است. در قسمت مرکزی قلعه چاه آبی وجود دارد که آب آن از طریق ساختارهای پیچیده و منظم، از زیر قلعه به قسمت های مختلف هدایت می شود.

قلعه فلک الافلاک که یکی از بناهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است امروزه میزبان تعداد زیادی توریست و گردشگر از سراسر دنیا است.

مطلب قلعه الموت را بخوانید.