گردنه حیران، جاذبه ای سرسبز و خوش آب و هوا

آب و هوای خنک گردنه حیران آن را به یکی از جاذبه های کم نظیر در کشور تبدیل کرده است. اگر طرفدار رانندگی در جاده های زیبا و پر پیچ و خم هستید، گردنه حیران را از دست ندهید.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ @ ۱۶:۱۳
13

اگر طرفدار رانندگی در جاده های زیبا و پر پیچ و خم هستید، گردنه حیران را از دست ندهید. آب و هوای خنک و مناظر سبز و جذاب گردنه حیران آن را به یکی از جاذبه های کم نظیر طبیعی در کشور تبدیل کرده است. گردنه حیران جاده ای است که دو شهر آستارا و اردبیل را به یکدیگر متصل می کند و اکثر اوقات در مه فرو رفته است.

 

موقعیت جغرافیایی گردنه حیران

گردنه حیران در مسیر آستارا به اردبیل قرار گرفته و فاصله آن تا اردبیل 45 دقیقه است. این منطقه از یک سمت مشرف به کوه و از سمت دیگر مشرف به دره ای است که اکثر اوقات به دلیل وجود مه غلیظ قابل مشاهده نیست. نزدیکی گردنه حیران به مناطق مرزی باعث همپوشانی مخابراتی می شود. این اتفاق باعث می شود که تلفن همراه شما به حالت رومینگ تغییر کند و هزینه استفاده از موبایل برای شما دردسر ساز شود. گردنه حیران حدود 35 کیلومتر طول دارد و ارتفاع بلندترین نقطه از سطح دریا در این منطقه حدود 1500 متر است.

مطلب تالاب استیل آستارا را بخوانید.

گردنه حیران

آب و هوای گردنه حیران

یکی از جذاب ترین ویژگی های گردنه حیران آب و هوای آن است. این منطقه در تمام فصول جذابیت خاص خود را دارد. از آنجایی که گردنه حیران یک منطقه کوهستانی است، بهترین زمان برای سفر به آن منطقه فصل بهار و تابستان است که در این فصول دمای هوا در خنک ترین حالت به 11 و در گرم ترین زمان به 32 درجه سانتی گراد میرسد. اگر طرفدار برف و سرمای کوهستان هستید نیز سفر به گردنه حیران در فصل زمستان می تواند برای شما بسیار هیجان انگیز باشد.

 

دیدنی ترین جاذبه های گردنه حیران

تله کابین حیران

از میان تمام امکانات تفریحی و جذاب گردنه حیران، تله کابین حیران را می توان جذاب ترین آن ها دانست. این تله کابین در سال 1390 راه اندازی شده و نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری در این ناحیه داشته است. تله کابین حیران چشم انداز فوق العاده ای دارد که از زیباترین آن ها می توان به چشم انداز جنگل فندقلو و قلعه بابک اشاره کرد. تله کابین حیران 3 کابین ویژه دارد که دارای امکانات جالبی هستند. صندلی های چرمی، سیستم پخش موسیقی، یخچال با وسایل پذیرایی و شیشه های دودی هستند.

جنگل های هیرکانی، جاذبه ای طبیعی در شمال ایران

جنگل فندقلو

یکی از جنگل های زیبایی که موجب افزایش جذب گردشگر در این منطقه شده، جنگل فندقلو است. بهترین زمان بازدید از این جنگل در فصل بهار است چون علاوه بر هوای مطبوع و خنک، در این فصل انبوهی از درختان میوه نیز در این جنگل به چشم می خورد. یکی دیگر از جاذبه های جنگل فندقلو استخر آب گرم است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را برای استفاده از خواص درمانی به این ناحیه جذب می کند. جنگل فندقلو در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا واقع شده است و اصطلاحا دارای دو بهار است، یکی از فروردین تا خرداد و دیگری از مهر تا آبان.

آب و هوای گردنه حیران

سورتمه و پیست کارتینگ

در کنار بازدید از جنگل و استفاده از تله کابین حیران، می توانید از پیست کارتینگ و سورتمه ریلی حیران نیز استفاده کنید. مجموعه کارتینگ حیران دارای 50 ماشین است و از مسیر 1000 متری بهره می برد. سورتمه ریلی نیز 1500 متر طول و 120 متر ارتفاع دارد که این طول و ارتفاع، یکی از طولانی ترین و مرتفع ترین سورتمه های ریلی شمال کشور را به وجود آورده اند.

برای رزرو اقامتگاه در استان گیلان کلیک کنید.