کاخ نیاوران، مجموعه ای تاریخی و فرهنگی در پایتخت

در شلوغی و ازدحام شهر تهران، جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد، که یکی از مهمترین آن ها کاخ نیاوران است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ @ ۱۳:۰۶
12

در شلوغی و ازدحام شهر تهران، جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد، که یکی از مهمترین آن ها کاخ نیاوران است. کاخ نیاوران در شمال شهر تهران واقع شده و زمانی متعلق به خاندان سلطنتی قاجار بوده است. این مجموعه بزرگ از چندین بخش شامل کاخ ها، موزه ها و باغ ها تشکیل شده است. با مطالعه ادامه مطلب متوجه دلیل اهمیت و جذابیت این کاخ خواهید شد.

تاریخچه کاخ نیاوران

پادشاهان قاجار همگی دارای نگرشی خاص بودند و در پی این نگرش چندین کاخ در پایتخت خود یعنی تهران بنا کردند. این کاخ در ابتدا با دستور فتحعلی شاه و در زمان قاجار ساخته شد و سپس در دوران پهلوی، محمد رضا پهلوی تصمیم گرفت کاخ جدیدی در همان مکان قبلی بسازد. در ابتدا این کاخ با هدف ایجاد اقامتگاهی مناسب برای مهمانان خارجی ساخته شد اما در نهایت خاندان پهلوی در آن ساکن شدند. کاخ نیاوران با گذشت زمان توسعه یافت و چندین بخش مختلف به آن اضافه شد.

مطلب موزه پارس شیراز را مطالعه کنید.

کاخ نیاوران

قسمت های مختلف مجموعه کاخ نیاوران

کاخ صاحبقرانیه، کاخ نیاوران و کوشک احمد شاهی، سه کاخ اصلی در مجموعه نیاوران هستند. در قسمت غربی کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما مشاهده می شود. در این موزه می توانید اشیا با ارزشی از سراسر جهان که متعلق به خاندان پهلوی بودند را مشاهده کنید اما این اشیا تنها قسمت جالب این مجموعه نیستند. مجموعه اتومبیل های کلاسیک که موزه خودروهای کلاسیک شاه را تشکیل داده اند، از جالب ترین بخش های این مجموعه هستند. اگر چه تعداد اتومبیل های این مجموعه زیاد نیست اما دیدن رولزرویس های قدیمی و نمونه های سفارشی استون مارتین که برای خاندان سلطنت ساخته شده بودند بسیار هیجان انگیز است.

موزه کتابخانه سلطنتی از دیگر بخش های این مجموعه است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. این کتابخانه متعلق به فرح پهلوی بود و طراحی داخلی آن همراه با معماری مدرن آن دوران در نوع خود بی نظیر است. آن ها از این مکان نه تنها به عنوان کتابخانه، بلکه به عنوان مکانی برای پخش موسیقی و نمایش آثار هنری از قبیل نقاشی ها و مجسمه ها استفاده می کردند.

کاخ گلستان تهران

بازدید از کاخ نیاوران

یکی دیگر از بخش های جذاب و دیدنی این مجموعه باغ موزه کتیبه ها است که در فضای سبز مجموعه نیاوران قرار دارد. شما هنگام قدم زدن و لذت بردن از فضای سبز مجموعه، می توانید کتیبه هایی را مشاهده کنید که مربوط به دوران ایران باستان هستند و برخی از آن ها قدمتی 15000 ساله دارند. ناگفته نماند که نسخه اصلی کتیبه ها در این محیط قرار ندارد اما می توانید نمونه های مشابه آن ها را مشاهده کنید.

معماری مجموعه کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیاوران مانند دیگر کاخ های سلطنتی در ایران، دارای معماری و تزئیناتی خیره کننده است. سازندگان این کاخ برای معماری آن از بهترین هنرمندان دوران خود کمک گرفته اند و به بهترین شکل از هنرهایی نظیر گچ بری، آینه کاری، نقاشی و ... استفاده کرده اند.

برای رزرو ویلا و اقامتگاه در تهران کلیک کنید.