مسجد گوهرشاد مشهد، یکی از مشهورترین مسجدهای ایران

مسجد گوهرشاد یکی از مشهورترین مساجد در ایران است که در شمال شرقی کشور، استان خراسان رضوی واقع شده است.

تیم سفرپین
تیم سفرپین
سفر | چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ @ ۱۵:۴۵
9

مسجد گوهرشاد یکی از مشهورترین مساجد در ایران است که در شمال شرقی کشور، استان خراسان رضوی واقع شده است. این بنا به دستور گوهرشاد، همسر شاهرخ که یکی از پادشاهان تیموریان بود ساخته شد. مسجد گوهرشاد در سال 1418 میلادی و توسط معمار برجسته، قوام الدین شیرازی ساخته شده است.

ساخت و معماری مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد به دلیل داشتن معماری فوق العاده زیبا و داشتن کاشی کاری های منحصر به فرد، یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی ایران محسوب می شود. مسجد گوهرشاد 9410 متر مربع مساحت دارد و دارای یک گنبد لاجوردی بزرگ، چهار ایوان و یک حیاط بزرگ است. در دو طرف گنبد، دو مناره زیبا قرار گرفته است که ارتفاع هر یک از آن ها حدود 40 متر است. در انتهای مسجد نیز یک محراب ساخته شده است که نقاشی و کاشی کاری های آن، زیبایی خاصی به آن بخشیده اند.

بسطام و خرقان، مهد عرفان ایران

در حاشیه ورودی ایوان کتیبه ای را مشاهده خواهید کرد که مربوط به یکی از خوشنویسان دوران تیموریان است. از دیگر بخش های جذاب این مسجد منبر آن است که در سال 1243 قمری با چوب گردو ساخته شده و در ساخت آن از آهن یا حتی یک میخ استفاده نشده است.  ایوان شمالی مسجد گوهرشاد ابعادی حدود 12 در 12 در 18 متر دارد و کتیبه ای که در آن تعبیه شده در سال 1087 هجری قمری و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است.

گنبد اصلی مسجد طراحی دو لایه دارد و قطر آن حدود 15 متر است. قسمت بیرونی این گنبد تزئینات فوق العاده زیبایی دارد و با خط کوفی تزئین شده است.

توس، شهر تاریخ و فرهنگ ایران

معماری مسجد گوهرشاد

کتابخانه مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد دارای یک کتابخانه عمومی است که 34650 جلد کتاب دارد. این کتابخانه قدیمی در گذشته در قسمت شرقی صحن امام خمینی قرار داشت اما با گذشت زمان و افزایش تعداد کتاب ها و کاربران، ساختمانی جدید با نام کتابخانه مرکزی در سال 1995 ساخته شد که به اندازه پنج میلیون کتاب ظرفیت دارد. این کتابخانه در حال حاضر دارای حدود نیم میلیون کتاب در 43 زبان مختلف است که از این بین حدود 32000 جلد از آن ها نسخه دست نویس هستند.

موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی در ضلع شرقی صحن امام خمینی واقع شده و آثار باستانی آن مربوط به قرن ششم است. این موزه یکی از زیباترین و غنی ترین موزه های ایران به شمار می رود. در میان آثار باستانی منحصر به فرد در این موزه می توان سنگ قبر امام رضا (ع) از مهمترین آن ها دانست. از جالب ترین بخش های موزه حرم، می توان به مجموعه ای از فرش های بافته شده از طلا اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر هستند. این آثار بافته شده از طلا متعلق به قرن های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم هستند.

برای رزرو اقامتگاه در مشهد کلیک کنید.