غاری شگفت انگیز به نام غار کتله خور زنجان

غار کتله خور یک جاذبه طبیعی منحصر به فرد و بی نظیر در زنجان است که در 172 کیلومتری شمال همدان، 410 کیلومتری تهران و 5 کیلومتری گرماب واقع شده است. کتله خور ...

تیم سفرپین
تیم سفرپین
سفر | چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ @ ۱۳:۱۱
4

غار کتله خور یک جاذبه طبیعی منحصر به فرد و بی نظیر در زنجان است که در 172 کیلومتری شمال همدان، 410 کیلومتری تهران و 5 کیلومتری شهر گرماب واقع شده است. نام این غار یعنی کتله خور، معانی مختلفی همچون تپه خورشید و کوه خورشید دارد. یکی از دلایلی که گمان میرود باعث نامگذاری این غار شده باشد این است که در برخی از نواحی غربی ایران به کوه های کوتاه و با ارتفاع کم کتله گفته می شود، همچنین کوهی که بالای این غار واقع شده است در مقابل خورشید قرار دارد که از این رو این غار کتله خور نامیده می شود. از سوی دیگر از آنجایی که در زبان ترکی " کتله " به معنای ناهمواری و پستی و بلندی است و " خور " به معنای آسانی و راحتی، می توان دلیل دیگری برای این نامگذاری در نظر گرفت.

جاذبه ای طبیعی با قدمتی طولانی

این غار در سال 1331 زمانی که گروهی از غارنوردان به قصد بازدید به آن ناحیه سفر کرده بودند به ثبت رسید. در سال های گذشته قطر قسمت های اولیه غار به اندازه ای کم بود که بازدیدکنندگان فقط به شکل سینه خیز می توانستند از آن عبور کنند. غار کتله خور حدود 120 میلیون سال قدمت دارد و در این مدت زلزله ها و تغییراتی که در این ناحیه به وجود آمده است موجب ایجاد شکاف ها و شکستگی هایی در این غار شده اند که امروزه این شکستگی ها و شکاف ها باعث جذابیت آن هستند. در اولین بازدیدها از غار کتله خور حدود 80 اسکلت انسان کشف شده است که نشان می دهد در سال های گذشته انسان های اولیه در این غار زندگی می کردند.

مطالب تصادفی: با باغ شاهزاده ماهان آشنا شوید.

غار کتله خور

ویژگی های خاص غار کتله خور

غار کتله خور در ادامه مسیرش به یکی از معروفترین غار های ایران می رسد که از لحاظ قدمت با یکدیگر برابر هستند. شاید عجیب باشد که بدانید این غار، غار علیصدر همدان است. تعداد زیادی از گردشگرانی که این دو غار را دیده اند غار کتله خور را زیباتر و جذاب تر از غار علیصدر می دانند. یکی از دلایلی که گردشگران غار کتله خور را جذاب تر از غار علیصدر می دانند این است که غار کتله خور بر خلاف غار علیصدر نسبتا خشک است و بازدیدکنندگان می توانند به راحتی از آن بازدید کنند. کتله خور هم مانند غار علیصدر یک غار آبی بود اما از آنجایی که از چندین لایه تشکیل شده است، آب به لایه های پایینی نفوذ می کند و در نتیجه سطح آن خشک به نظر می رسد.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد غار کتله خور زنجان آهک های خالص آن است که نتیجه آن ایجاد قندیل هایی درخشان و شفاف بوده که نور را به شکلی جذاب و دیدنی از خود عبور می دهند.

برای رزرو ویلا در زنجان کلیک کنید.

مقاله های مشابه