روستای مصر، جلوه ای از جذابیت و زیبایی کویر

روستای مصر که یکی از توابع شهرستان خور و بیابانک است در گذشته با نام هایی نظیر مزرعه یوسف، کلاته یوسف و چاه دراز نیز شناخته می شد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ @ ۱۷:۳۸
4

روستای مصر که یکی از توابع شهرستان خور و بیابانک است در گذشته با نام هایی نظیر مزرعه یوسف، کلاته یوسف و چاه دراز نیز شناخته می شد. این روستا که دارای آب و هوایی گرم و خشک است در کنار دو روستا به نام های فرحزاد و امیرآباد واقع شده است. جمعیت این روستا طبق آخرین سرشماری حدود 120 نفر است که شغل اکثر این افراد کشاورزی و دامپروری می باشد.

 

روستای مصر و دلیل این نامگذاری

روایات زیادی درباره علت نامگذاری این روستا وجود دارد اما هیچ یک را نمی توان دلیل قطعی و صد در صد این نامگذاری دانست. بر اساس یکی از مشهورترین و محتمل ترین روایاتی که علت این نامگذاری را شرح می دهد، بیش از یک قرن قبل چوپانی به نام یوسف بنیانگذار این روستا بوده است و علت اینکه قبل از مصر این روستا مزرعه یوسف نامیده می شد همین است. با توجه به نام بنیانگذار این روستا و ارتباط آن با داستان یوسف پیامبر، این روستا امروزه با نام روستای مصر شناخته می شود.

جاذبه های دیدنی کویر مصر

اگر سفر به کویر و بازدید از مناطق کویری برای شما هیجان انگیز است، بازدید از روستای مصر را از دست ندهید. این روستا با جاذبه های بی نظیری که در اطراف خود دارد می تواند تجربه ای خاطره انگیز از کویر را برای شما به ارمغان بیاورد.

نیزار کویر مصر

نیزار کویر مصر

یکی از جاذبه های دیدنی کویر مصر نیزار آن است. این نیزار در 6 کیلومتری شمال شرقی روستای مصر قرار گرفته است. ارتفاع این نیزار به 4 متر می رسد و مکان بسیار زیبا و مناسبی برای علاقمندان به عکاسی است. علت به وجود آمدن این نیزار در دل کویر سیلی است که در سال 1355 باعث به وجود آمدن دریاچه کوچکی شد که نتیجه آن به وجود آمدن این نیزار است.

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران است که یکی از دیدنی ترین جاذبه های ایران به شمار می رود. ویژگی منحصر به فرد این دریاچه پنج ضلعی های نمک هستند که در زمستان به رنگ تیره و در تابستان به رنگ سفید در می آیند. اگرچه وجود نمک در این زمین از رشد هرگونه گیاه جلوگیری کرده است اما همین عدم رشد پوشش گیاهی منظره ای خاص و یک دست را به وجود آورده است که هر بازدیدکننده ای را شگفت زده می کند.

قلعه و روستای بیاضه

اگرچه فاصله قلعه و بافت تاریخی بیاضه تا کویر مصر حدود 50 کیلومتر است اما اگر به قلعه ها و آثار تاریخی علاقه مند هستید، بازدید از این قلعه را از دست ندهید. قلعه باستانی بیاضیه یادگار هزار ساله چند طبقه ای است که از دوران ساسانیان به جا مانده است. دور تا دور این قلعه را خندق عریضی احاطه کرده است که با توجه به کارکردهای دفاعی که قلعه دارد دور از انتظار نیست. این روستا ترکیبی از نخلستان و آثار تاریخی است که منظره کم نظیری را به وجود آورده است.

 

از دیگر جاذبه های طبیعی و تاریخی کویر مصر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دریاچه نمک سلکنون مصر
  • نیزار مصر
  • تخت عروس
  • ریگ کله
  • تخت عباسی
  • تخت محمدرضایی
  • چیل کنده
  • تل خاکستری
  • تنگه رودخانه نمک
  • گله ریگ سرگردانی