با مجموعه کاخ سعدآباد تهران بیشتر آشنا شوید

مجموعه کاخ سعد آباد یک مجموعه بزرگ و باشکوه با 110 هکتار مساحت است که متشکل از تعداد زیادی موزه و کاخ های زیبا است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ @ ۱۴:۰۷
4

مجموعه کاخ سعد آباد یک مجموعه بزرگ و باشکوه با 110 هکتار مساحت است که متشکل از تعداد زیادی موزه و کاخ های زیبا است. کاخ سعدآباد در یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران واقع شده و پیشنهاد مناسبی برای علاقمندان به تاریخ است. این مجموعه تاریخی در دوران قاجار ساخته شده و به گونه ای اقامتگاه تابستانی شاهان قاجار بوده است.

تاریخچه کاخ سعدآباد تهران

همانطور که اشاره شد این کاخ در دوران قاجار ساخته شده و متعلق به پادشاهان قاجار بوده است اما پس از کودتای 1299 حکومت پهلوی ساخت و سازهای زیادی در این کاخ انجام شد و در نهایت رضاخان این کاخ را به قیمت 400 هزار تومان از ابوالفتح سردار اعظم خریداری کرد. این کاخ برای سال ها مورد استفاده های مختلف قرار می گرفت اما بعد از انقلاب به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته است.

جاذبه ها و کاخ های دیدنی مجموعه سعدآباد

کاخ سعدآباد مجموعه بی نظیری از موزه ها، قنات ها، کارگاه ها و مراکز هنری است. اگر قصد بازدید از این موزه را دارید باید زمان مناسبی را برای اینکار اختصاص دهید چون با توجه به تعداد موزه ها و کاخ هایی که در این مجموعه وجود دارد نمی توانید در یک روز از تمامی آن ها بازدید کنید. در ادامه مطلب با تعدادی از این کاخ ها و موزه ها آشنا خواهید شد.

کاخ ملت

کاخ ملت

این کاخ بزرگترین کاخ مجموعه سعدآباد است که با نام هایی نظیر قصر شاه، کاخ سفید و کاخ اختصاصی نیز شناخته می شود. ساخت این کاخ در اواخر دوره حکومت رضاخان صورت پذیرفت و حدودا در سال 1318 پروژه ساخت آن آغاز شد. از این کاخ در سال 1320 بهره برداری شد و از سال 1327 به عنوان محل اقامت دائم محمدرضا پهلوی مورد استفاده قرار گرفت. این بنا چهار طبقه دارد و معماری آن ترکیبی از معماری ایران – اروپایی است.

کاخ احمدشاهی

قدیمی ترین کاخی که در مجموعه سعدآباد قرار گرفته، کاخ احمدشاهی است. کاخ احمدشاهی پس از انقلاب در اختیار بسیج قرار گرفت اما سرانجام پس از حدود 35 سال این کاخ به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار گرفت. برخی منابع تاریخ شروع ساخت این کاخ را سال 1297 اعلام کرده اند اما هنوز هم اطلاعات دقیقی درباره جزئیات تاریخی این کاخ در دسترس نیست. طبق گفته برخی کارشناسان ساخت این کاخ در زمانی که رضاخان وزیر جنگ بود به پایان رسید.

 

کاخ سبز

کاخ سبز در ضلع شمال غربی مجموعه سعد آباد واقع شده و یکی از زیباترین و معروفترین کاخ های این مجموعه است. این کاخ محل زندگی رضاشاه پهلوی بوده و از سال 1307 خورشیدی مورد بهره برداری قرار گرفته است. این کاخ زیبا پس از هفت سال کار، در دو طبقه زیرزمین و همکف ساخته شد که رضاشاه از طبقه اول به عنوان محل کار و زندگی و از زیرزمین به عنوان انباری استفاده میکرد. کاخ سبز نمایی از جنس سنگ های سبز و کمیاب معدن خمسه زنجان دارد که به همین دلیل به قصر سنگی معروف شده است.

کاخ سبز

کاخ لیلا

یکی از جدیدترین بناهایی که در مجموعه سعدآباد ساخته شده است کاخ لیلا می باشد. کاخ لیلا در بخش مرکزی مجموعه قرار گرفته و متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا شاه، لیلا پهلوی بوده است. این بنا امروزه موزه آبکار نامیده می شود و در آن آثار مینیاتوری که توسط کلارا آبکار خلق شده اند به نمایش گذاشته می شود.

 

موزه سلاح های دربار

این موزه در قسمت شمالی مجموعه سعدآباد قرار گرفته است و دارای بیش از صد نوع سلاح گرم است که در گذشته متعلق به غلامرضا پهلوی، برادر شاه سابق ایران بوده است. در بازدید از این موزه با انواع سلاح های گرم از جمله سلاح های شکاری و جنگی که توسط کارخانه های اسلحه سازی بزرگ اروپا و آمریکا ساخته اند آشنا خواهید شد. بسیاری از این سلاح ها توسط شخصیت های مهم سیاسی کشورهای دیگر به محمدرضا پهلوی اهدا شده اند.

 

موزه پوشاک سلطنتی

ساخت این بنا در سال 1314 شروع و در سال 1318 به پایان رسیده است. این موزه در گذشته کاخ تابستانی متعلق به شمس پهلوی، خواهر محمدرضا شاه بوده است. پس از نقل مکان شمس پهلوی از این کاخ در سال 1342 ، از کاخ به عنوان مکانی برای نگهداری اشیا و ظروف قیمتی استفاده شد. پس از انقلاب از این ساختمان جهت برپایی موزه مردم شناسی استفاده شد و در سال 1388 تغییر کاربری داده و با عنوان موزه پوشاک سلطنتی فعالیت خود را آغاز کرد.

موزه پوشاک سلطنتی