از سرماخوردگی در مسافرت های هوایی جلوگیری کنید

اکثر هواپیماهای مسافربری در ارتفاع 30 تا 35 هزار پا پرواز می کنند که در آن موقعیت رطوبت هوا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و به 10 درصد یا کمتر می رسد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ @ ۱۴:۲۷
78

اکثر هواپیماهای مسافربری در ارتفاع 30 تا 35 هزار پا پرواز می کنند که در آن موقعیت رطوبت هوا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و به 10 درصد یا کمتر می رسد. در وضعیتی که رطوبت هوا کم است، قسمتی از سیستم ایمنی بدن که به مخاط بینی و گلو مرتبط می شود ضعیف شده و از کار می افتد. این سیستم ایمنی بدن، از سرماخوردگی و بیماری توسط میکروب ها جلوگیری می کند و زمانی که تضعیف می شود احتمال سرماخوردگی افزایش پیدا می کند چون اولین محافظ شما در برابر میکروب ها و باکتری ها است. اگر می خواهید از سرماخوردگی در مسافرت های هوایی جلوگیری کنید، به نکات زیر توجه کنید.

به مقدار کافی آب بنوشید

 

نوشیدن آب به میزان کافی و حفظ سطح آب بدن نه تنها تاثیر مثبتی بر حفظ سلامتی در مسافرت های هوایی خواهد داشت بلکه از سردرد، دردهای شکم، گرفتگی عضلات، خستگی و ... جلوگیری می کند. در هواپیما زمانی که به دلیل کاهش رطوبت، بینی و گلوی شما خشک می شود، احتمال سرماخوردگی و مریض شدن افزایش پیدا می کند که این مشکل را می توان با نوشیدن آب به میزان کافی برطرف کرد.

جلوگیری از سرماخوردگی در هواپیما

دستان خود را تمیز نگه دارید

 

دستان شما به عنوان اولین قسمتی از بدن شما شناخته می شوند که به میکروب ها، باکتری ها و عوامل بیماری زا آلوده می شوند. بین آلوده شدن دست با میکروب ها و باکتری ها و ظاهر شدن علائم بیماری مانند تب و گلودرد تنها چند روز فاصله است. دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که ویروس های سرماخوردگی می توانند برای ساعت ها بر روی پوست و وسایل شما باقی بمانند پس بهتر است برای جلوگیری از سرماخوردگی حتما دستان خود را تمیز نگه دارید.

بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید

 

همانند بهداشت دست ها، بهداشت دهان نیز می تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند. استفاده از یک دهان شویه مناسب برای از بین بردن میکروب ها و حفظ بهداشت دهان، می تواند به عنوان یک لایه محافظ دیگر در مقابل عوامل بیماری زا عمل کند.

استفاده از ویتامین ها

 

اگرچه اثرگذاری سریع ویتامین ها موضوعی اثبات نشده است اما امروزه بسیاری از مسافران برای جلوگیری از بیماری و حفظ سلامتی خود از آن ها استفاده می کنند. استفاده از مولتی ویتامین های استاندارد در روزهای قبل از مسافرت می تواند یک روش خوب برای افزایش ایمنی بدن باشد.

ویروس های سرماخوردگی

جلوگیری از سرماخوردگی با ویروس های موجود در هوا

 

میکروب های موجود در هوای محیط یکی دیگر از عوامل مهم در بروز سرماخوردگی هستند. بسیاری از مسافران برای جلوگیری از بیمار شدن توسط این میکروب ها از ماسک استفاده می کنند. اگرچه ممکن است گذاشتن ماسک و تنفس زیر آن برای شما مشکل و ناخوشایند باشد اما اگر می خواهید از سرماخوردگی جلوگیری کنید، بهتر است از یک ماسک استاندارد استفاده کنید.