درد و گرفتگی گوش هنگام مسافرت با هواپیما

یکی از تجربه های ناخوشایند در هنگام مسافرت با هواپیما گرفتگی گوش و درد ناشی از آن است. آیا تا کنون به دلایل این گرفتگی و درد موقتی که در هنگام پرواز به وجود می آید فکر کرده اید؟

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ @ ۱۹:۰۸
50

یکی از تجربه های ناخوشایند در هنگام مسافرت با هواپیما گرفتگی گوش و درد ناشی از آن است. آیا تا کنون به دلایل این گرفتگی و درد موقتی که در هنگام پرواز به وجود می آید فکر کرده اید؟ مشکل گوش معمولا شایع ترین شکایت پزشکی مسافران است که با وجود موقتی بودن آن، بسیار ناخوشایند و آزار دهنده است.

عامل اصلی گرفتگی گوش، گوش میانی است که به صورت حفره ای در قسمت گیجگاه قرار دارد و نسبت به تغییرات فشار در محیط اطراف حساس و آسیب پذیر است. هرچه از سطح زمین بالاتر می رویم فشار هوا کمتر می شود و در این وضعیت فشار گوش میانی نیز بیشتر می شود تا در دو طرف پرده گوش فشار هوا برابر باشد. زمان فرود هواپیما این اتفاق به صورت برعکس می افتد به این صورت که با کم شدن ارتفاع، فشار هوا بیشتر می شود و گوش میانی نیز برای ایجاد تعادل، از طریق رساندن هوا به پشت پرده گوش از آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.

در مواقعی که این تغییر فشار با سرعت زیادی انجام می شود برای مثال زمانی که در آسانسور هستید یا زمان شیرجه زدن به قسمت های عمیق در استخر، ممکن است گوش میانی برای تغییر فشار با مشکل مواجه شود. روش هایی برای کاهش اثرات تغییر فشار هوا بر گوش وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید از گرفتگی و درد گوش جلوگیری کنید.

برطرف کردن گرفتگی گوش ناشی از مسافرت با هواپیما

درمان گرفتگی گوش در پرواز

هنگام بلع غذا عضله ای فعال می شود که به ایجاد تعادل در فشار هوای اطراف و فشار گوش میانی کمک می کند. هنگامی که شما در حال جویدن آدامس هستید تولید بزاق به صورت ناخودآگاه موجب افزایش دفعات بلع می شود و این امر می تواند برای جلوگیری از گرفتگی گوش بسیار مفید باشد.

علاوه بر جویدن آدامس، روش دیگری برای جلوگیری از گرفتگی گوش وجود دارد. بینی خود را با دست بگیرید و یک نفس عمیق بکشید، پس از آن دهان خود را ببندید و سعی کنید هوا را از طریق بینی خود خارج کنید. اگر این کار را به درستی انجام داده باشید باید صدای تق بلندی را بشنوید. با چند بار انجام دادن این کار ساده از درد و گرفتگی ناخوشایند گوش در امان خواهید ماند. البته لازم به ذکر است فشار آوردن زیاد به گوش می تواند باعث بروز مشکلات جدی شود. همچنین اگر به تازگی تحت عمل جراحی گوش بوده اید، بهتر است با پزشک خود در خصوص مسافرت با هواپیما مشورت کنید.

واضح است که این کار برای کودکان کم سن و سال یا نوزادان قابل انجام نیست اما مکیدن شیشه شیر یا خوردن غذا تا حدودی می تواند این شرایط را برای آن ها به وجود بیاورد. در هنگام فرود هواپیما بهتر است کودک خود را بیدار نگه دارید و با استفاده از شیشه شیر از گرفتگی گوش او جلوگیری کنید.