آماده کردن خودرو برای مسافرت در زمستان - قسمت اول

اگرچه مسافرت در زمستان ممکن است سخت و خطرناک به نظر برسد اما اگر به اندازه کافی به خودرو خود رسیدگی کنید می توانید تجربه ای دوست داشتنی و هیجان انگیز رقم بزنید.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ @ ۱۷:۲۷
46

اگرچه مسافرت در زمستان ممکن است سخت و خطرناک به نظر برسد اما اگر به اندازه کافی به خودرو خود رسیدگی کنید می توانید تجربه ای دوست داشتنی و هیجان انگیز رقم بزنید. در ادامه مطلب نکاتی درباره رسیدگی به خودرو و آماده کردن آن برای مسافرت های زمستانی را می خوانید که با رعایت آن ها می توانید از بروز مشکلاتی که سفر شما را با خطر مواجه می کنند جلوگیری کنید.

همراه داشتن وسایل ضروری

 

ساده ترین کاری که برای مقابله با هوای سرد می توان انجام داد همراه داشتن لوازم ضروری است. لاستیک زاپاس و جعبه ابزار معمولا در همه خودرو ها وجود دارد اما بهتر است وسایل دیگری مانند روغن موتور، ضد یخ، چراغ قوه، کابل مخصوص برای شارژ باتری خودرو و از همه مهم تر یک زنجیر چرخ مناسب همراه خود داشته باشید. حتی در صورتی که به اندازه کافی لباس گرم پوشیده اید بهتر است دستکش، چکمه و یک پتو همراه خود داشته باشید.

دماوند، شهری مملو از جاذبه های طبیعی و گردشگری

فعال کردن 4WD

 

مسافرت در زمستان

اگر خودرو شاسی بلند دارید ممکن است در طول تابستان قابلیت 4WD آن را غیر فعال کرده باشید. از سالم بودن این سیستم اطمینان حاصل کنید و حتی اگر از نظر شما این سیستم اهمیت زیادی ندارد آن را فعال کنید چون سیستم 4WD در جاده های برفی و یخ زده میزان چسبندگی خودرو را به سطح جاده افزایش می دهد. باید توجه داشته باشید که این سیستم تنها کشش خودروی شما بر روی برف و یخ را نسبت به قبل افزایش می دهد اما باعث نمی شود هنگام ترمز تایر خودرو شما روی زمین محکم بماند پس بهتر است در طول سفر سرعت مجاز را رعایت کنید.

شلنگ ها و تسمه های خودرو

 

تسمه و شلنگ هایی که داخل کاپوت هستند باید به صورت دوره ای بازدید و در صورت نیاز تعویض شوند. اگر از سالم بودن تسمه ها و شلنگ های خودرو خود اطمینان ندارید بهتر است قبل از سفر آن را به یک مکانیک نشان دهید چون در هوای سرد این شلنگ ها تضعیف می شوند و امکان پارگی یا شکستن آن ها افزایش می یابد که در این صورت شما با مشکلی جدی مواجه خواهید شد.

بررسی برف پاک کن ها

 

دید کم در هوای سرد واقعا خطرناک است به خصوص اگر در شب رانندگی می کنید. اگر تیغه های برف پاک کن فرسوده شده یا خراب هستند در اولین فرصت آن ها را تعویض کنید و علاوه بر آن از پر بودن منبع آب پاش اطمینان حاصل کنید. پیشنهاد می شود هر 6 تا 12 ماه تیغه های برف پاک کن را تعویض کنید.

آماده کردن خودرو در زمستان - بخش دوم