کوچکترین کشورهای جهان از لحاظ وسعت - قسمت دوم

تصور بسیاری از ما از یک کشور، منطقه ای بسیار بزرگ با جمعیت زیاد است در حالی که کشورهایی وجود دارند که بسیار کوچک تر از تصور ما هستند

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ @ ۱۵:۴۰
29

تصور بسیاری از ما از یک کشور، منطقه ای بسیار بزرگ با جمعیت زیاد است در حالی که کشورهایی وجود دارند که بسیار کوچک تر از تصور ما هستند به گونه ای که ممکن است مساحت آن ها با مساحت یک شهر کوچک از کشوری دیگر برابر باشد که اکثرا در اروپا هستند. کشورهای زیادی هستند که مساحت آن ها از 400 کیلومتر مربع کمتر است. 10 کشور کوچک جهان، روی هم مساحتی معادل 1491 کیلومتر دارند که این مساحت از مساحت شهر تگزاس با 1625 کیلومتر مربع کمتر است.

این کشورها با حکومت و فرهنگ مختص خود معمولا از ثروتمندترین و جذاب ترین کشورهای دنیا هستند. در این مطلب با 10 کشور کوچک در جهان آشنا خواهید شد.

سن مارینو

سن مارینو

کشور سن مارینو که با نام جمهوری سن مارینو شناخته می شود، از اطراف توسط کشور ایتالیا محاصره شده است. کشور سن مارینو 61 کیلومتر مربع مساحت دارد و گفته می شود که این کشور قدیمی ترین حکومت پادشاهی در جهان را دارد و یکی از ثروتمندترین کشورها بر اساس جمعیت است. این کشور کوچک، سومین کشور کوچک در اروپا است که دارای 30 هزار نفر جمعیت است و یکی از کشورهایی است که دارای کمترین نرخ بیکاری در جهان می باشد.

تووالو

تووالو

تووالو در اقیانوس های آزاد در شمال استرالیا با مساحت 26 کیلومتر مربع واقع شده است و چهارمین کشور کوچک جهان می باشد. تووالو 10 هزار نفر جمعیت دارد و دارای 8 کیلومتر جاده و تنها یک بیمارستان در جزیره است. این کشور در گذشته جزو سرزمین بریتانیا محسوب می شد که در سال 1978 مستقل شد. تووالو به دلیل مسافت زیادی که نسبت به دیگر کشورها دارد، میزبان توریست های زیادی نیست. در سال 2010 کمتر از دو هزار نفر به این کشور سفر کردند که هدف 65 درصد از آن ها مسائل کاری و تجارت بود.

با میراث جهانی یونسکو در ایران آشنا شوید.

نائورو

نائورو

نائورو کوچکترین کشور جزیره ای است که در شرق استرالیا واقع شده و در سال 1980 با معادن فسفات پر رونق خود شناخته می شد اما امروزه جزیره ای ساکت است که توریست های زیادی ندارد. سابقا این جزیره کشوری دلپذیر بود اما امروزه به دلیل به پایان رسیدن منابع معادن فسفات دارای نرخ بیکاری 90 درصد است. همچنین نائورو معروف به داشتن ساکنانی چاق است به گونه ای 97 درصد از مردان و 93 درصد از زنان در این کشور اضافه وزن دارند و به همین دلیل 40 درصد از مردم نائورو به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. نائورو 21 کیلومتر مساحت دارد و سومین کشور کوچک دنیا است.

موناکو

موناکو

موناکو در ریویرا فرانسه واقع شده و تعداد زیادی از میلیونرها و ثروتمندان دنیا در آن زندگی می کنند. موناکو 2 کیلومتر مربع مساحت دارد و دومین کشور کوچک دنیا است. این کشور به دلیل داشتن کالاهای لوکس و خدمات صنعتی به کشور مورد علاقه افراد مشهور و ثروتمند تبدیل شده است. اطراف موناکو از سه جهت به کشور فرانسه و از یک جهت به دریای مدیترانه می رسد و ساکنان آن معمولا به زبان فرانسوی صحبت می کنند. با جمعیتی بالغ بر 36 هزار نفر متراکم ترین کشور جهان محسوب می شود.

واتیکان

واتیکان

واتیکان با 0.44 کیلومتر مربع مساحت، از لحاظ وسعت کوچکترین کشور جهان است. این کشور از تمامی جهات به شهر رم منتهی می شود و مرکز کلیسای کاتولیک ها است و همچنین بزرگترین کلیسای دنیا در آن قرار دارد. اقتصاد این کشور کوچک بر مبنای فروش تمبرهای پستی، جاذبه های توریستی و درآمد حاصل از بازدید موزه ها است.

قسمت اول مطلب کوچکترین کشورهای جهان را بخوانید.