بزرگترین کشورهای جهان از لحاظ وسعت - قسمت اول

از جنوبی ترین نقاط کره زمین تا قطب شمال کشورهای گوناگونی وجود دارند که مملو از جاذبه های جغرافیایی هستند. کشورهای بزرگ در سراسر دنیا دارای کوهستان ها، صحرا ها، دره ها، ساحل ها، جنگل ها و ... هستند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ @ ۱۵:۳۳
32

از جنوبی ترین نقاط کره زمین تا قطب شمال کشورهای گوناگونی وجود دارند که مملو از جاذبه های جغرافیایی هستند. کشورهای بزرگ در سراسر دنیا دارای کوهستان ها، صحرا ها، دره ها، ساحل ها، جنگل ها و ... هستند. جالب است بدانید که 11.5 درصد از کل زمین توسط یک کشور اشغال شده است و از این رو جای تعجب نیست اگر بدانید دهمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ وسعت ( آرژانتین ) را می توان هفت بار در بزرگترین کشور دنیا که روسیه است گنجاند. 10 کشوری که از لحاظ وسعت بزرگترین کشورهای زمین هستند جمعا 49 درصد از کل وسعت کره زمین را تشکیل می دهند که جمعا مساحتی بیش از 149 میلیون کیلومتر مربع دارند. در ادامه این مطلب با ده کشوری که بیشترین وسعت را در زمین دارند آشنا خواهید شد.

الجزیره

الجزیره

الجزیره با 2.38 میلیون کیلومتر مربع مساحت، دهمین کشور بزرگ از لحاظ وسعت و تنها کشور از قاره آفریقا در این لیست است. الجزیره در شمال آفریقا واقع شده است، 90 درصد این کشور صحرا است و دارای خط ساحلی مدیترانه ای به طول 998 کیلومتر می باشد. کوه های اطلس نیجریه مرز شمالی این کشور را تشکیل داده اند و قسمت داخلی این کوه ها که همسطح دریا هستند بخش بزرگی از صحرای الجزیره را تشکیل می دهند.

قزاقستان

قزاقستان

قزاقستان 2.72 میلیون کیلومتر مساحت دارد که از دشت های پهناور و ارتفاعات تشکیل شده است. آب و هوای قزاقستان اغلب اوقات سرد و خشک است. اگرچه آب و هوای قزاقستان رنج متفاوتی دارد اما معمولا سرمای هوای این کشور به اندازه سرمای همسایه شمالی خود یعنی روسیه نیست.

مجموعه تاریخی و باستانی آثار رهبانی ارامنه

آرژانتین

آرژانتین

آرژانتین از لحاظ جمعیت سی و دومین و از لحاظ وسعت هشتمین کشور دنیا است. آرژانتین با 2.78 میلیون کیلومتر مربع مساحت بزرگترین کشور اسپانیایی زبان است و دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری گوناگون و همچنین آب و هوایی متفاوت است. بخش شمالی آرژانتین آب و هوای گرمسیری و قسمت های جنوبی آن آب و هوایی سرد دارد.

 

هند

هند

مرزهای کشور هند در طول تاریخ بارها دچار تغییرات شده و این در حالی است که هند هنوز هم ادعا می کند که قسمت شمالی کشمیر به طور کامل متعلق به آن ها است. کشور هند بدون احتساب منطقه کشمیر دارای 3.29 میلیون کیلومتر مربع مساحت است. چین، پاکستان، بنگلادش و نپال کشورهایی هستند که با هندوستان مرز مشترک دارند. از لحاظ زمین شناسی هند یک شبه قاره است و مطالعات زمین شناسی نشان می دهد که این شبه قاره و سرزمین های اطرافش در گذشته از آسیا جدا بوده اند.

جاذبه های گردشگری و پرطرفدار ایران

استرالیا

استرالیا

استرالیا تقریبا 4.4 میلیون کیلومتر مربع از هند بزرگتر است و با مساحت 7.69 میلیون کیلومتر مربع تقریبا مساحتی معادل دو برابر مساحت کشور هند دارد. اگرچه اطراف استرالیا با دریا محاصره شده است اما وسعت این کشور بسیار بزرگتر از آن است که جزیره نامیده شود. اکثریت جمعیت استرالیا در شهرهای ساحلی مانند شهر پرت و سیدنی زندگی می کنند که مهمترین دلیل آن این است که استرالیا یکی از گرم ترین و خشک ترین شرایط آب و هوایی در دنیا را دارد. استرالیا علاوه بر آب و هوا و جغرافیای خاص، با حیات وحش جذاب و در برخی موارد خطرناک خود شناخته می شود.