بزرگترین کشورهای جهان از لحاظ وسعت - قسمت دوم

از جنوبی ترین نقاط کره زمین تا قطب شمال کشورهای گوناگونی وجود دارند که مملو از جاذبه های جغرافیایی هستند. کشورهای بزرگ در سراسر دنیا دارای کوهستان ها، صحرا ها، دره ها، ساحل ها، جنگل ها و ... هستند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ @ ۱۸:۱۰
39

از جنوبی ترین نقاط کره زمین تا قطب شمال کشورهای گوناگونی وجود دارند که مملو از جاذبه های جغرافیایی هستند. کشورهای بزرگ در سراسر دنیا دارای کوهستان ها، صحرا ها، دره ها، ساحل ها، جنگل ها و ... هستند. جالب است بدانید که 11.5 درصد از کل زمین توسط یک کشور اشغال شده است و از این رو جای تعجب نیست اگر بدانید دهمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ وسعت ( آرژانتین ) را می توان هفت بار در بزرگترین کشور دنیا که روسیه است گنجاند. 10 کشوری که از لحاظ وسعت بزرگترین کشورهای زمین هستند جمعا 49 درصد از کل وسعت کره زمین را تشکیل می دهند که جمعا مساحتی بیش از 149 میلیون کیلومتر مربع دارند. در ادامه این مطلب با ده کشوری که بیشترین وسعت را در زمین دارند آشنا خواهید شد.

برزیل

برزیل

بزرگترین کشور آمریکای جنوبی که مساحتی بیش از 8.51 میلیون کیلومتر مربع دارد. برزیل قسمت بزرگی از جنگل آمازون را در بر می گیرد، این جنگل گرمسیری بسیار وسیع و متراکم است و دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که در این جنگل تمدن های انسانی وجود دارد که تا به حال هیچ ارتباطی با دنیای خارج نداشته اند. برزیل دارای خط ساحلی طولانی در قسمت شرق است که طولی بیش از 8000 کیلومتر دارد. بسیاری از شهرهای بزرگ این کشور مانند ریودوژانیرو و سائوپائولو کنار خط ساحلی واقع شده اند.

مجموعه تاریخی و باستانی آثار رهبانی ارامنه

جمهوری خلق چین

چین

چین، ایالات متحده آمریکا و کانادا هر کدام حدود هفت درصد از کل مساحت کره زمین را پوشش می دهند. از این سه کشور، چین کوچکترین است که حدود 9.6 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور با 14 کشور دیگر مرزهای مشترک دارد و بزرگترین کشور آسیا محسوب می شود. آب و هوای چین در نقاط مختلف بسیار متفاوت است، در شمال هوا بسیار سرد است در حالی که در مناطق مرکزی دارای چهارمین صحرای بزرگ دنیا می باشد و در منطق جنوبی دارای آب و هوای گرمسیری می باشد.

چین با یک میلیارد و سیصد و پنجاه نفر جمعیت، اقوام مختلفی را در خود جای داده است. چین از لحاظ جمعیت هجدهمین کشور با جمعیت مسلمان و نوزدهمین کشور مسیحی است. چین دارای میانگین 1.9 دکتر به ازاری هر 1000 نفر است که با توجه به این نکته، تعداد دکترهای چین از کل جمعیت قطر بیشتر است.

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا با 9.63 میلیون کیلومتر مساحت کمی بزرگتر از چین و کمی کوچکتر از کانادا است. آمریکا از شمال با کانادا و از جنوب با مکزیک دارای مرزهای مشترک است  و حیات وحش و طبیعت گوناگونی دارد. ایالات متحده دارای دشت های بزرگ و وسیعی است که از شمال تا جنوب این کشور را پوشش داده اند و همین امر باعث شده تا آمریکا دارای مناطق حاصلخیز زیادی باشد.

جاذبه های گردشگری و پرطرفدار ایران

کانادا

کانادا

کانادا بیش از 9.98 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد که آن را به بزرگترین کشور نیمکره غربی تبدیل کرده است. این کشور خط ساحلی به طول 202 کیلومتر دارد که از هر ساحل دیگری در دنیا بزرگتر است. تراکم جمعیت در کانادا 4 نفر در هر کیلومتر مربع است که این یعنی از 35 میلیون نفر جمعیت کانادا، سهم هر شخص 61 هکتار از این کشور است. قسمت شرقی کانادا قلب تجاری این کشور است که شهرهایی چون تورنتو و مونترال را در خود جای داده است.

روسیه

روسیه

روسیه با 17.1 میلیون کیلومتر مریع مساحت با اختلاف زیاد بزرگترین کشور دنیا از لحاظ مساحت است. اگر 7 میلیون کیلومتر از روسیه جدا شود باز هم این کشور بزرگترین کشور دنیا است و آن 7 میلیون کیلومتر جدا شده خود به تنهایی هفتمین کشور بزرگ دنیا خواهد بود. روسیه نیز مانند چین با 14 کشور مختلف مرز مشترک دارد اما برخلاف چین، آب و هوای این کشور کاملا سرد است و گرمسیری نیست. زیر جنگل های یخ زده روسیه ذخایر عظیم نفت وجود دارد اما از آن جایی که استخراج نفت از این جنگل های یخ زده مشکل است و هزینه زیادی دارد، اکثر این ذخایر بدون استفاده باقی مانده اند.