لیست میراث جهانی یونسکو در ایران – بخش اول

میراث جهانی یونسکو مکان های طبیعی یا فرهنگی هستند که توسط سازمان یونسکو ثبت شده اند و به تمام انسان های زمین تعلق دارند و همه باید در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ @ ۲۰:۰۹
41

میراث جهانی یونسکو مکان های طبیعی یا فرهنگی هستند که توسط سازمان یونسکو ثبت شده اند و به تمام انسان های زمین تعلق دارند و همه باید در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشند. 23 مکان از لیست جهانی یونسکو در کشور ایران قرار دارند که هر ساله گردشگران زیادی را مجذوب خود می کنند. در این مطلب مناطق زیبایی از ایران که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.

بازار تبریز

 

بازار تبریز

 

تبریز در گذشته یکی از شهرهای مهم در تبادلات فرهنگی بوده که بازار بزرگ آن، به دلیل قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم، یکی از مهمترین مراکز تجاری در آن دوران بوده است. بازار تبریز ساختاری سرپوشیده، به هم پیوسته و آجری دارد که در قرن 13 و در زمان صفویه به شهرت رسید. بازار تبریز یک نمونه کامل از معماری سنتی است و نشان دهنده فرهنگ گذشته ایرانیان می باشد.

 

مجموعه آثار رهبانی ارامنه ایران

 

آثار رهبانی ارامنه

 

قدمت آثار رهبانی ارامنه به قرن هفتم باز می گردد. این اثر متشکل از 3 کلیسا است که در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی واقع شده اند. مجموعه کلیساهای ارمنی تا کنون بارها بازسازی شده است و در سال 2008 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس و کلیسای زور زور، کلیساهایی هستند که مجموعه آثار رهبانی را تشکیل می دهند.

 

شهر بم

 

بم

 

شهر بم در جنوب شرقی ایران واقع شده است. ساختار و چشم انداز این شهر نشان دهنده شکل گیری اولین تمدن ها در بخش میانی است. در گذشته زندگی در این ناحیه وابسته به وجود کانال های زیر زمینی بوده است که زیر قلعه وجود داشتند که در حال حاضر نیز برخی از آن ها وجود دارند. در سال 1382 زلزله ای به شدت 6.8 ریشتر رخ داد که باعث تخریب ارگ تاریخی بم تا 85 درصد شد.

 

بیستون

 

بیستون

 

بیستون خانه ی کتیبه ها و نقوش برجسته ای است که با دستور داریوش اول پادشاه ایران، که 521 سال قبل از میلاد مسیح، بر ایران حکومت می کرد ساخته شده اند. کتیبه های بیستون به سه زبان نوشته شده اند که محتوای آن ها درباره شرح نبردهای داریوش و نحوه باز پس گیری قدرت امپراطوری ایران است. این تنها متن باقیمانده از آن دوران است که تا کنون از بین نرفته و بیانگر چگونگی توسعه هنر و نوشتار در آن دوران است.

 

میمند

 

میمند

 

میمند روستایی در جنوب ایران است که دارای آب و هوایی خشک است. اهالی این روستا مهاجران فصلی هستند که با توجه به شرایط آب و هوایی از اطراف این روستا مهاجرت کرده اند. علت ثبت میمند در آثار جهانی یونسکو این است که اهالی آن به صورت کوچ نشینی سنتی زندگی می کنند و در خانه هایی زندگی می کنند که در دل کوه کنده شده اند. روستای میمند در استان کرمان و شهر بابک واقع شده و جمعیتی حدود 673 نفر دارد.

فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران