لیست میراث جهانی یونسکو در ایران – بخش دوم

23 مکان از لیست جهانی یونسکو در کشور ایران قرار دارند که هر ساله گردشگران زیادی را مجذوب خود می کنند. در این مطلب مناطق زیبایی از ایران که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ @ ۲۲:۱۱
38

23 مکان از لیست جهانی یونسکو در کشور ایران قرار دارند که هر ساله گردشگران زیادی را مجذوب خود می کنند. در این مطلب مناطق زیبایی از ایران که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

این کاخ در قلب پایتخت ایران، تهران قرار دارد و در گذشته به خانواده قاجار تعلق داشته که در سال 1779 به قدرت رسیدند. کاخ گلستان تلفیقی از معماری ایرانی و غربی است که سبک جدیدی از معماری را به وجود آورد که هنوز هم الهام بخش بسیاری از هنرمندان و معماران ایرانی است.

گنبد کاووس

گنبد قابوس

گنبد کاووس یک برج با ارتفاع 53 متر است که در شهر تاریخی گرگان واقع شده است. گنبد کاووس از لحاظ تاریخی ارزش بسیار بالایی دارد چون از معدود سازه های باقی مانده پس از حمله مغول ها در قرن 14 و 15 و تسخیر این شهر است. گنبد کاووس بنای تاریخی مهمی است که نشان دهنده توسعه و پیشرفت علوم مختلف در بین مسلمانان در آن دوران است.

شهر تاریخی یزد

یزد

این شهر که در مرکز ایران واقع شده است مثال برجسته ای از زندگی در شرایطی با حداقل منابع طبیعی در صحرا است. منابع آب در شهر یزد از طریق قنات هایی قابل دسترس هستند که در زیر زمین ساخته شده اند. بر خلاف بسیاری از شهرهای قاره آسیا، شهر تاریخی یزد بافت سنتی خود را حفظ کرده و از تغییرات نوسازی در امان مانده است.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان

این مسجد در شهر تاریخی اصفهان واقع شده است و به عنوان اولین سازه اسلامی شناخته می شود که حیاط چهار ایوانی را دربر می گیرد. مسجد جامع اصفهان با سبک معماری فوق العاده ای که دارد الهام بخشی برای مسجدهایی بوده است که پس از آن ساخته شده اند. بخش های مختلف این مسجد به مرور زمان و در طی 12 قرن ساخته شده اند.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان یکی از بزرگترین میدان های دنیا است که در شهر اصفهان واقع شده و برخلاف دیگر میدان های ایران که معمولا به شکل دایره هستند، به شکل مربع ساخته شده است که همین موضوع آن را از دیگر میدان ها در ایران متمایز می کند. از بناهای موجود در چهار طرف میدان نقش جهان اصفهان می توان به عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه اشاره کرد.

پرسپولیس

پرسپولیس

پرسپولیس یکی از بزرگترین مجموعه هایی است که معماری باستانی را نمایش می دهد. پرسپولیس در سال های 330 تا 550 قبل از میلاد، اقامتگاه سلطنتی اصلی هخامنشیان بوده است اما بعدها توسط اسکندر در سال 330 قبل از میلاد سوزانده و تخریب شد. امپراطوری هخامنشیان دارای وسعتی از شرق دریای مدیترانه و مصر تا رود سند بوده است. مدارک باقی مانده از این تمدن نشان دهنده آن است که این حکومت جزو اولین حکوت هایی است که در آن مردمی با فرهنگ های گوناگون زندگی می کردند.

فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران