لیست میراث جهانی یونسکو در ایران - قسمت اول

23 مکان از لیست جهانی یونسکو در کشور ایران قرار دارند که هر ساله گردشگران زیادی را مجذوب خود می کنند. در این مطلب با مناطق زیبایی از ایران که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ @ ۱۸:۵۳
38

23 مکان از لیست جهانی یونسکو در کشور ایران قرار دارند که هر ساله گردشگران زیادی را مجذوب خود می کنند. در این مطلب مناطق زیبایی از ایران که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند را مشاهده خواهید کرد.

چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس

چشم انداز باستان شناسی ساسانی

چشم اندازی که متشکل از هشت پایگاه باستان شناسی است و در سال های 224 تا 658 متعلق به امپراطوری ساسانیان بوده است. چشم‌ انداز باستان‌شناسی ساسانی نمایانگر تأثیر سنت‌های فرهنگی هخامنشی و اشکانی و هنر رومی است که تأثیر قابل توجهی بر معماری و سبک‌های هنری عصر اسلامی داشتند.

شهر سوخته

شهر سوخته

شهری باستانی که یکی از اولین و قدیمی ترین نمونه های برجسته شهر و شکل گیری اجتماع در 3200 سال قبل از میلاد مسیح است. تحقیقات درباره این شهر نشان می دهد که شهر سوخته تا 1800 سال قبل میلاد دارای ساکنانی بوده که به دلیل تغییرات ناگهانی آب و هوا، به ناچار مجبور به نقل مکان شده اند.

آرامگاه شیخ صفی الدین

آرامگاه شیخ صفی الدین

یک بنای تاریخی با شکوه در اردبیل که زمان ساخته شدن آن به قرن هفدهم و قرن هجدهم باز می گردد. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از برجسته ترین آثار تاریخی از بناهای تاریخی صوفی در جهان است. این بنا با معماری خاص و منحصر به فرد نشان دهنده معماری اسلامی در دوره قرون وسطی است.

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

یکی از سازه های فوق العاده زمان امپراطوری داریوش بزرگ در قرن پنجم قبل از میلاد، سازه های آبی شوشتر هستند. سازه های آبی شوشتر با استفاده از تونل هایی آب را به داخل شهر هدایت می کردند که نکته عجیب و جالب آن این است که این سازه ها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند.

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه

بنای تاریخی که در شهر سلطانیه واقع شده و یکی از اصلی ترین بناهایی است که از این شهر باستانی که در سال های 12 تا 1302 میلادی ساخته شده، باقی مانده است. گنبد سلطانیه نمونه کاملی برای نشان دادن سیر تکاملی معماری ایرانی است.

شوش

شهر شوش

شوش در جنوب شرقی ایران قرار دارد و مکان های باستان شناسی آن از اهمیت ویژه ای برخوردارند. شهر باستانی شوش نقش مهمی در فعالیت های تجاری و حکومتی در قرن پنجم قبل از میلاد در ایران داشته است.

تخت سلیمان

تخت سلیمان

تخت سلیمان یک پایگاه باستان شناسی است که در منطقه کوهستانی قرار دارد و متشکل از آتشکده زرتشتیان که در قرن 13 ساخته شده و تالارهای ساسانیان که در قرن هفتم ساخته شده است، می باشد. تخت سلیمان یکی از بزرگترین مراکز آموزشی، مذهبی و اجتماعی در ایران قبل از اسلام بوده است. این پایگاه باستان شناسی ارتباط مستقیمی با اولین ادیان یکتا پرستی در جهان دارد.

چغازنبیل

چغازنبیل

چغازنبیل یکی از آثار باستانی منحصر به فرد و جذاب است که به خوبی حفظ شده و در شهر تاریخی ایلام ( خوزستان امروزی ) واقع شده است. چغازنبیل یک نمونه مناسب برای بررسی توسعه و پیشرفت معماری ایرانی در سال های 1100 تا 1400 قبل از میلاد مسیح است. این ناحیه هیچوقت به طور کامل مملو از جمعیت نبوده و معمولا جمعیت کمی داشته است.

باغ ایرانی

باغ ایرانی

متشکل از 9 باغ در مناطق مختلف ایران است. باغ ایرانی یک نمونه برجسته و شاخص از معماری با استفاده از عناصر طبیعی است که تزئینات و آبیاری در آن به صورت کاملا طبیعی انجام شده است. طراحی و دیزاین این باغ ها باعث تاثیرگذاری در معماری مناطق مختلف خاورمیانه، هند و اروپا شده است.

قنات ایرانی

قنات ایرانی

سیستم قنات ایرانی شامل یازده قنات است که در مناطق خشک ایران ساخته شده اند. این سیستم با وجود قدمت طولانی ای که دارد هنوز هم کار می کند، امروزه برخی از قنات ها هنوز هم برای تقسیم جریان آب مورد استفاده قرار می گیرند و برخی دیگر تنها جنبه نمایشی دارند. سیستم قنات ایرانی یک نمونه از پیشرفت های تکنولوژیکی مردم آن دوران در مناطق خشک و کم آب است.

فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران