بازار تبریز ، قدیمی ترین بازار در خاورمیانه

بازار بزرگ تبریز در شمال غرب ایران واقع شده است که بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و قدیمی ترین بازار در خاورمیانه می باشد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ @ ۲۱:۳۴
54

بازار بزرگ تبریز در شمال غرب ایران واقع شده است که بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و قدیمی ترین بازار در خاورمیانه می باشد. بازار تبریز برای قرن ها به عنوان نمونه ای کامل از معماری سنتی مورد توجه بوده و کالاهای متنوع، سنتی و رنگارنگ آن جذابیت زیادی برای بازدیدکنندگان بازار به وجود می آورد. این بازار در مرکز شهر تبریز واقع شده است و در گذشته مهمترین بازار سنتی در قرن های 12 تا 18 بوده و هنوز هم به عنوان قلب تجاری شمال غرب ایران از آن یاد می شود. بسیاری از جهان گرد ها بازار تبریز را به عنوان بخش قابل توجه و مهمی از سفرهای خود ستوده اند. در سال 2010 سازمان یونسکو، بازار بزرگ تبریز را جزو میراث جهانی یونسکو اعلام کرد.

با مجموعه آثار رهبانی ارامنه آشنا شوید.

بازار تبریز

از آنجا که بازار تبریز در گذشته در مسیر جاده ابریشم واقع شده بود، بسیاری از کاروان های آسیایی، آفریقایی و اروپایی به صورت روزانه از آن گذر می کردند و همین امر از اصلی ترین دلایل شکوفایی اقتصادی این بازار بوده است. بازار تبریز پر رونق ترین و باشکوه ترین روزهای خود را در قرن 16 داشته است و دلیل آن، انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت در دوران صفویان بوده است که در قرن 17 این شرایط تغییر کرد و تبریز دیگر پایتخت ایران نبود. با تغییر پایتخت همچنان بازار تبریز یک مرکز تجاری بسیار مهم بوده که حدود 25 درصد از کلیه معاملات کشور در آن انجام می شده که این میزان معاملات حتی از معاملات پایتخت ایران، تهران نیز بیشتر بوده است.

این بازار در یک زمان و یک فاز ساخته نشده و قسمت های مختلف آن در زمان های مختلف و توسط چندین معمار ساخته شده است. مسجد جامع تبریز در سمت غرب و عالی قاپو ( مجموعه کاخ های ولیعهد نشین ) در سمت شرق بازار قرار دارند و قسمت شمالی بازار نیز مهران رود را شامل می شود.

یک کیلومتر مربع از بازار تبریز دارای 5500 مغازه برای فروش اجناس مختلف و ارائه بیش از چهل خدمت متفاوت، سی مسجد، بیست کوچه، پنج حمام، دوازده مدرسه و پنج موزه است. همانند دیگر بازارهایی که در خاورمیانه قرار داشته اند، بازار تبریز مرکز تجاری کلیدی و مهمی برای اقلیت های مذهبی به شمار می رفت که در آن ارامنه بخش قابل توجهی از معاملات را با تاجران اروپایی و آسیایی انجام می دادند.

مطلب پرسپولیس، جلوه تمدن ایران باستان را بخوانید.

بازار تبریز

قسمت هایی از بازار تبریز بارها در اثر زلزله های متعدد تخریب شده که بازسازی آن هر بار بلافاصله پس از تخریب صورت گرفته است.در آخرین مورد، در سال 1780، بازار به طور کامل در اثر وقوع زلزله تخریب و پس از آن دوباره بازسازی شد.

بازار تبریز شامل چندین بازار کوچک یا تیمچه می شود. مهمترین و لوکس ترین قسمت بازار تبریز، بازار امیر است که با نام تیمچه امیر شناخته می شود. تیمچه امیر محل فروش طلا و جواهر است که دارای بلندترین گنبدها می باشد. بخش دیگری از بازار تبریز که اهمیت ویژه ای دارد بازار مظفریه یا تیمچه مظفریه است که محل فروش فرش های نفیس ایرانی است. تیمچه مظفریه دارای زیباترین طراحی معماری در سراسر بازار تبریز است.

 

برای آشنایی با یکی از زیباترین کاخ های ایران به نام کاخ گلستان، کلیک کنید.