مجموعه تاریخی و باستانی آثار رهبانی ارامنه

این آثار تاریخی که از مهمترین پایگاه های گردشگری در ایران هستند، نمونه هایی برای مشاهده و پی بردن به فرهنگ ایران و مسیحیت در ایران هستند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ @ ۲۱:۲۲
59

این آثار تاریخی که از مهمترین پایگاه های گردشگری در ایران هستند، نمونه هایی برای مشاهده و پی بردن به فرهنگ ایران و مسیحیت در ایران هستند. مجموعه آثار رهبانی ارامنه در ایران، به عنوان میراث جهانی توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این میراث جهانی متشکل از سه کلیسا در شمال غربی ایران است: قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس و کلیسای زور زور. این سه کلیسا در بازه زمانی بین قرن هفتم تا چهاردهم ساخته شده اند.

این کلیساها در طول زمان بارها بازسازی شده اند اما با این وجود بقایای این سه کلیسا بسیار زیبا و چشمگیر است و باعث می شود تا هر سال تعداد زیادی از توریست ها و گردشگرها از سراسر جهان برای بازدید از این کلیساها به ایران سفر کنند. برای آشنایی کامل با این آثار بهتر است با هر یک از این سه کلیسا به صورت جداگانه آشنا شوید.

قره کلیسا

قره کلیسا

قره کلیسا یکی از کلیساهای ارامنه است که در شهر چالدران در آذربایجان غربی واقع شده است. این کلیسا در حقیقت بر روی آرامگاه تادئوس که یکی از رسولان حضرت عیسی بوده، ساخته شده است. نام صحیح این کلیسا (kara) است که در زبان آذری به معنای بزرگ می باشد که به تدریج به قره مشهور شده است. زمان ساخت این کلیسا به اوایل دوران مسیحیت باز می گردد و دارای دو بخش است: بخش قدیمی تر که رنگ مشکی دارد و بخش جدید تر که با رنگ سفید دیده می شود.

مهاجمان مغول در گذشته قسمت بزرگی از این بنای تاریخی را نابود کرده اند اما خواجه نصیرالدین طوسی در زمان هلاکوخان که یکی از حاکمان مغول بود این بنا را بازسازی کرد. خواجه نصیرالدین طوسی ریاضیدان، دانشمند، فیلسوف، معمار و فیزیکدان ایرانی است.

قره کلیسا در حقیقت اولین کلیسای جامع در دنیای مسیحیت است. معماری و نحوه ساخت این سازه در زمان خود بی نظیر بوده و دیوار خارجی آن و برج های بلندی که در اطراف دارد به محافظت از آن کمک زیادی می کردند.

برای رزرو خانه و اقامتگاه در آذربایجان غربی کلیک کنید.

 

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس

این کلیسا که به عنوان دومین کلیسای بزرگ ارمنی ها در ایران شناخته می شود نام خود را از استفانوس یا استفان گرفته که اولین شهید مسیحیت است که در اورشلیم و توسط یهودیان سنگسار شد. البته کلیساهای متعددی با همین نام در جهان وجود دارند. از سوی دیگر این کلیسا، کلیسای خرابه (ruined church) نیز نامیده می شود که علت آن آسیب های زیادی است که این کلیسا در طول زمان دیده که باعث تخریب آن شده است. معماری این کلیسا ترکیبی از معماری های مختلف مثل معماری ایرانی یا رومانیایی است که پس از ساخت این کلیسا برای کلیساهای دیگر نیز استفاده شد و پس از آن این سبک معماری به معماری ارمنی مشهور شد.

کارشناسان میراث فرهنگی ایران در پروژه ای در سال 2005 تعدادی استخوان از میان این بنای تاریخی کشف کردند که احتمالا متعلق به یکی از رسولان مسیحی است. بنا به گفته اسقف اعظم ارامنه تهران، این استخوان ها متعلق به "جان مقدس" است.

 

کلیسای زور زور

کلیسای زور زور

این بنای تاریخی توسط زکریا، اسقف اعظم کلیسای تادئوس ساخته شده است. این کلیسا آخرین مورد از فهرست آثار ارامنه در ایران است که در ماکو، واقع در آذربایجان غربی است. تاریخ ساخت این کلیسا به سال های 1315 تا 1324 میلادی بازمی گردد. در این کلیسا، همانند قره کلیسا هر ساله در پایان ماه ژوئن مراسمی باشکوه برگزار می شود که در آن از بسیاری از ارامنه و سفیرهای کشورهای مسیحی دعوت به عمل می آید و گردشگران و توریست ها نیز می توانند در این مراسم شرکت کنند.

مطلب میراث جهانی یونسکو در ایران را بخوانید.