پرسپولیس، جاذبه ای تاریخی با قدمتی طولانی

پرسپولیس از آثار باستانی مهم در ایران است که زمان ساخت آن حداقل 520 سال قبل از میلاد بوده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ @ ۱۴:۴۵
30

پرسپولیس از آثار باستانی مهم در ایران است که زمان ساخت آن حداقل 520 سال قبل از میلاد بوده است. پرسپولیس پایتخت امپراطوری هخامنشیان بود، سلسله ای که کشورهای مختلف مثل یونان، مصر، بخش هایی از لیبی، افغانستان و ترکمنستان را تصرف کردند. خرابه هایی که امروزه در پرسپولیس مشاهده می شوند تنها سایه ای از شکوه و عظمت این مکان هستند. اگرچه جای تعجب است که در آن دوره و بدون تکنولوژی های پیشرفته چگونه سازه هایی با این ابعاد ساخته شده اند، اما نکته عجیب تر آن است که این سازه ها از لحاظ هنری بسیار با ظرافت ساخته شده اند و در ساخت آن ها از هنر ملل مختلف در جهان استفاده شده است. برای مثال، کاشی ها از بابل، سنگ های قیمتی از هند و چوب از لبنان تهیه شده و ساخت ستون های بزرگ به همراه یونانیان انجام شده است. پرسپولیس با پله های برجسته، اتاق های خواب و پذیرایی فوق العاده و ساختمان های بزرگ، نشان دهنده تمدن و بزرگی سلسله هخامنشیان در آن دوره است.

آثار تاریخی پرسپولیس

کاخ آپادانا

 

یکی از جذابترین و زیباترین بخش های پرسپولیس، کاخ آپادانا و راه پله آن است. این راه پله طرح های جالبی دارد که روی دیوار حک شده اند. برای مثال طرح ارتش جاویدان که نامگذاری آن به این دلیل است که تعداد سربازان این ارتش هیچوقت کم نمی شد و در صورت مرگ یک سرباز، سریعا سرباز دیگری جایگزین او می شد. نکته جالب دیگر این است که این سربازان در تصاویر حکاکی شده، کلاه های متفاوتی بر سر دارند که نشان دهنده ماد یا پارس بودن آن ها است. یک از طرح های دیگر در آپادانا تصویر صاحبان قدرت در نواحی مختلف است که به احترام پادشاه هدایایی همراه خود آورده و به او تقدیم می کنند. بی شک مشاده این حکاکی ها و دوازه های بزرگ بیانگر تمدن و شکوه هخامنشیان است، همانگونه که ستون های شکسته و تخریب شده آن، حمله ای بی رحمانه را تداعی می کنند.

چشم انداز باستان شناسی فارس

جاهای دیدنی شیراز

همانطور که اشاره شد تخت جمشید حدود 520 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد. ساخت پرسپولیس که همزمان با پادشاهی داریوش بزرگ است حدود 150 سال طول کشید. یک از بزرگترین و با شکوه ترین بخش های تخت جمشید، قسمت شرقی آن یعنی پله های آپادانا است که در آن تصویر 28 حاکم مناطق تحت سلطه حکاکی شده است که هدایای خود را به پادشاه تقدیم می کنند.

در کوه و در کنار تخت جمشید مقبره های تعدادی از پادشاهان وجود دارد و از آنجایی که این مجموعه اغلب برای برگزاری مراسم ها مورد استفاده قرار می گرفت، امروزه می توان بقایای کاخ هایی مانند کاخ آینه و کاخ آپادانا را مشاهده کرد.

بیستون اثر باستانی مهم و جذاب ایران

تخت جمشید

کاخ صد ستون

 

یکی دیگر از کاخ هایی که جذابیت زیادی دارد کاخ صد ستون است. هنگام بازدید از این کاخ، رد آتش سوزی اسکندر را روی ستون ها مشاهده خواهید کرد. برخی از این ستون ها که نشانه های آتش سوزی را روی آن ها مشاهده می کنید، تا 3 فوت توسط خاکستر به وجود آمده از آتش سوزی پوشانده شده بودند.

پرسپولیس جلوه شگفتی و عظمت حکومت هخامنشیان است. برای درک این شکوه و عظمت لازم نیست کار خاصی انجام دهید، با گذر از دروازه های بزرگ و مشاهده ستون ها و مجسمه های باقی مانده می توانید به تمدن سلسله هخامنشیان پی ببرید.