با کاخ زیبا و تاریخی گلستان در تهران آشنا شوید

اگر بخواهید آثار تاریخی و جذاب شهر تهران را ببینید، کاخ گلستان از اولین مواردی است که حتما باید از آن بازدید کنید.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ @ ۱۵:۲۹
47

اگر بخواهید آثار تاریخی و جذاب شهر تهران را ببینید، کاخ گلستان از اولین مواردی است که حتما باید از آن بازدید کنید. کاخ گلستان یک شاهکار واقعی از دوران قاجار است که یکی از آثار تاریخی بسیار مهم در کشور محسوب می شود و از اواسط سال 2013 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. از نظر بسیاری از گردشگران و توریست هایی که آثار تاریخی ایران را دیده اند، کاخ گلستان از زیباترین و تاثیرگذار ترین آثار تاریخی در کشور است.

کاخ گلستان

کاخ گلستان با چند ساختمان بزرگ که در گذشته متعلق به خانواده حاکم بودند، با کمی فاصله از میدان امام خمینی قابل مشاهده است. کاخ گلستان معماری فوق العاده ای دارد و دارای چندین حوض و فضای سبز است. این کاخ در مجموعه شامل 17 کاخ، موزه، سالن هایی با معماری خیره کننده، برج های بزرگ و گنبد های طلایی، نشان دهنده ادغام موفیت آمیز معماری ایرانی با معماری غربی است. کاخ گلستان بالغ بر 400 سال قدمت دارد و ساختمان های آن با ساخت و سازها و بازسازی های متعدد ایجاد شده اند که امروزه هر کدام از آن ها تاریخ منحصر به فرد خود را دارند.

نمای داخلی کاخ گلستان

نمای داخلی کاخ گلستان

 

زیبایی و جذابیت کاخ گلستان به نمای بیرونی آن محدود نمی شود. معماری و تزئینات داخلی کاخ گلستان باورنکردنی است. اتاق های بزرگ، نقاشی های زیبا، میز ناهارخوری چوبی عظیم، دیوارها و سقف های آینه کاری شده،حکاکی و کاشی کاری، گچ بری و مینا کاری، پنجره های شبکه ای و طلا و زرق و برق به کار رفته در طراحی داخلی کاخ، هر توریست و بازدید کننده ای را حیرت زده می کنند. تنها نکته منفی و ناامید کننده درباره کاخ این است که در اکثر اتاق های این کاخ عکسبرداری مجاز نیست اما نگران نباشید چون نمای خارجی کاخ گلستان نیز بسیار زیبا و خیره کننده است. کاشی کاری جذاب و فوق العاده و استفاده از نقوش و رنگ های گوناگون، هر بازدیدکننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

مطلب بسطام و خرقان، مهد عرفان ایران را بخوانید.

کاخ موزه گلستان

تاریخچه کاخ گلستان

 

ساخت و توسعه کاخ گلستان همزمان با رشد و توسعه تهران به عنوان پایتخت صورت گرفت و در چهار سلسله صفویه، زندیه، قاجار و پهلوی بازسازی هایی بر روی آن انجام شد. با به قدرت رسیدن آقا محمدخان و انتخاب تهران به عنوان پایتخت، او مجموعه گلستان را به عنوان کاخ و مرکز اداری خود انتخاب کرد. آقا محمدخان قسمت شرقی و غربی باغ گلستان امروزی را ساخت که البته پس از مرگ او بسیاری از پروژه های ساخت ناقص باقی ماند. پس از مرگ آقا محمدخان، فتحعلی شاه به قدرت رسید که پروژه های جدیدی را علاوه بر تکمیل پروژه های ناقص آقا محمدخان در کاخ گلستان آغاز کرد و به عبارتی می توان گفت پروژه ساخت کاخ گلستان در سال 1801 به پایان رسید. کاخ گلستان در طول زمان بازسازی های متعددی داشته است که در نهایت با به قدرت رسیدن رضا شاه، او تقریبا سه چهارم از کاخ گلستان را برای ساخت فضاهای مدرن تخریب کرد و پایگاه خود را به کاخ سعدآباد انتقال داد و از کاخ گلستان برای میزبانی از مهمانان خارجی خود استفاده کرد.

برای رزرو خانه و اقامتگاه در تهران کلیک کنید.