ارگ بم، اثر تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو

شهر تاریخی بم در شرق استان کرمان واقع شده است. این شهر در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و وجود قلعه ای بزرگ در آن، دلیلی است که این شهر را به یکی از میراث جهانی یونسکو تبدیل کرده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ @ ۰۹:۴۳
45

شهر تاریخی بم در شرق استان کرمان واقع شده است. این شهر در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و وجود قلعه ای بزرگ در آن، دلیلی است که این شهر را به یکی از میراث جهانی یونسکو تبدیل کرده است. شهر بم در 185 کیلومتری جنوب شرق کرمان واقع شده است و در ارتفاعی حدود 1100 متر از رودخانه بم قرار دارد. خرما، پنبه و دانه های مختلف از محصولات مهم این شهر هستند که در این میان خرما، محصول اصلی این نواحی است که یکی از محصولات صادراتی مهم ایران نیز محسوب می شود. شهر امروزی بم در جنوب قلعه تاریخی بم، که بزرگترین بنای خشتی دنیا است قرار دارد.

شهر زیرزمینی نوش آباد، شهری به قدمت سلسله ساسانیان

ارگ تاریخی بم

تاریخچه ارگ بم

 

از لحاظ تاریخی شکل گیری ارگ بم به قرن ششم قبل از میلاد باز می گردد اما دوران طلایی این منطقه بین قرن 7 تا 11 بود که به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم، محلی برای تبادل کالا بین تاجران آسیا، خاورمیانه و اروپا بوده است. به لطف کانال های آب زیرزمینی و قنات ها، زندگی در بم که در ناحیه ای گرم و خشک واقع شده میسر بوده است و قرار گیری در مسیر جاده ابریشم موجب شده تا این ناحیه به عنوان یک مرکز تجاری شناخته شود. ارگ بم نمونه ای بسیار جذاب از شهری است که توسط لایه های گل و خشت در دوران قبل از میلاد ساخته شده است.

با مجموعه تاریخی و فرهنگی ایزدخواست آشنا شوید

قلعه بم

زلزله و بازسازی بم

 

پس از زلزله ویرانگر بم که در سال 2003 به وقوع پیوست، بسیاری از کارشناسان فرهنگی از ایران و خارج از ایران در طول بیش از یک دهه برای احیای چشم انداز فرهنگی و تاریخی ارگ بم تلاش کردند. این فرآیند بازسازی و احیای چشم انداز، باغ ها، کانال های آب زیرزمینی، ساختمان های باستانی و بسیاری از بناهای مهم در بم را پوشش داده است که قلعه بم تنها یک بخش از آن محسوب می شود. امروزه نزدیک به 99 درصد از این پروژه بازسازی به اتمام رسیده است و ارگ بم برای پذیرش توریست و گردشگر آمادگی دارد.

ارگ راین، جاذبه ای تاریخی و باستانی در استان کرمان

آثار تاریخی شهر بم

اگرچه هدف بسیاری از گردشگران از سفر به بم، بازدید از ارگ بم است اما اگر مسافت طولانی ای را برای سفر به بم طی کرده اید، بهتر است دیگر بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری بم را که بسیار جذاب و دیدنی هستند را از دست ندهید. اگرچه گذر زمان و وقوع زلزله، آثار تاریخی بم را تا حدود زیادی تخریب کرده اند اما بازدید از این آثار که زیبایی خاص و متفاوتی دارند می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

آثار تاریخی شهر بم

 

گرچه ممکن است تلاش های کارشناسان برای بازسازی بناهای تاریخی در آینده موجب احیای جاذبه های گردشگری دیگری شود، اما تا امروز جاذبه هایی احیا و آماده پذیرش توریست شده اند که بهتر است آن ها را از دست ندهید.

خانه عامری ها

خانه عامری ها یک خانه مجلل و باشکوه است که در دوران قاجار برای فرماندار بم ساخته شده است.

قلعه دختر

قلعه دختر در دوران ساسانیان ساخته شده است که همچنان پابرجا بوده و گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.

آرامگاه میرزا ابراهیم

این آرامگاه در دوران قاجار ساخته شده و متعلق به یکی از معروف ترین افراد و نجیب زادگان دوره قاجار است که در فهرست میراث ملی ایران قرار دارد.

مجتمع وکیل

این مجتمع در دوره قاجار ساخته شده است و شامل بازار، حمام، مسجد و کاروانسرا است.

کوشک رحیم آباد

نمونه ای منحصر به فرد از معماری ایرانی که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.