روستای میمند، یکی از عجیب ترین آثار باستانی ایران

روستای میمند یکی از آثار مهم ایران و از اولین قبایل به وجود آمده است که در یونسکو به ثبت رسیده است. این روستا در طول زمان تغییر نکرده و شکل قدیمی و باستانی خود را حفظ کرده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ @ ۰۹:۰۸
28

روستای میمند یکی از آثار مهم ایران و از اولین قبایل به وجود آمده است که در یونسکو به ثبت رسیده است. این روستا در طول زمان تغییر نکرده و شکل قدیمی و باستانی خود را حفظ کرده است. روستای میمند بین شهرهای رفسنجان، شهر بابک و سیرجان در استان کرمان واقع شده است.

 میمند روستایی باستانی است که در میراث ملی ایران ثبت شده و همچنین یونسکو آن را به عنوان یک میراث فرهنگی مهم قلمداد کرده است. با نگاه کردن به روستا، می توانید برج ها، خانه ها و قلعه ای جذاب را مشاهده کنید که باعث شده اند توریست ها و گردشگران زیادی برای بازدید از این آثار به این روستا سفر کنند. قبل از اینکه بخواهیم چشم انداز و منظره میمند را بررسی کنیم بهتر است پیشینه تاریخی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

موزه پارس، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی شیراز

میمند

آثار تاریخی میمند

 

میمند آثار تاریخی جذاب و زیادی دارد. از مهمترین آثار تاریخی میمند می توان به کتیبه ها، حکاکی های 10000 ساله و ظروف سفالی 6000 ساله اشاره کرد. لازم به ذکر است کتیبه های این روستا از اهمیت زیادی برخوردار هستند. ترجمه قسمتی از این کتیبه ها به این صورت است: هنگامی که کوه های میمند و افسانه هایشان به حقیقت می پیوندند، گنجینه ای افشا خواهد شد که تنها در دسترس کسی است که از خورشید می آید.

میمند یا می مست؟

 

از لحاظ لغوی میمند از دو کلمه می به معنای شراب و مند به معنای مست تشکیل شده است. طبق تاریخ پیش از اسلام در این روستا، مردان قبل از کار شراب می نوشیدند و این خانه های جذاب و عجیب که در دل کوه ساخته شده اند، از این طریق به وجود آمده اند. عده ای نیز بر این باور هستند که این کلمات ارتباطی با مستی ندارند و به معنای خوشبختی هستند.

مطلب آرامگاه شاه نعمت الله ولی را بخوانید.

روستای میمند

تاریخچه روستای میمند

 

نظرات در مورد تاریخ روستای میمند متفاوت است. با توجه به اکتشافات باستان شناسی، نقوش و کتیبه های کشف شده در این روستا مرتبط به 12000 سال پیش است که باستان شناسان این قدمت را برای خود روستا نیز در نظر گرفته اند. عده ای دیگر از باستان شناسان قدمت این روستا را برابر با قدمت سفالگری در این منطقه می دانند که حدود 2000 تا 3000 سال است. عده ای دیگر از متخصصان نیز قدمت روستا را 8 قرن قبل از میلاد مسیح می دانند. البته تحقیقات بر روی آثار به دست آمده و کتیبه ها در این روستا ادامه دارد تا نتیجه ای قطعی در مورد قدمت روستای میمند به دست آید.

مسجد گوهرشاد مشهد، یکی از مشهورترین مسجد های ایران

معماری روستای میمند

معماری منحصر به فرد روستای میمند

 

ویژگی منحصر به فرد در معماری روستای میمند این است که آن ها سنگ، آجر یا دیگر مواد ساختمانی را برای ساخت خانه ها روی هم قرار نداده اند و در اصل ساخت خانه ها را با حفاری و حکاکی انجام داده اند. ساکنان این روستا با استفاده از روش حفاری، فضای لازم برای خواب و آشپزخانه و دیگر فضاهای لازم برای یک خانه را ایجاد کرده اند و به این ترتیب احتیاجی به مواد ساختمانی نداشته اند. از آنجا که پخت غذا در همان فضا انجام شده است، دود ناشی از روشن کردن آتش برای پخت غذا باعث ایجاد یک لایه سیاه رنگ روی دیوارها و سقف شده که همین امر به سالم ماندن دیوارهای اتاق کمک کرده است. اتاق های این خانه ها نظم و تقارن بالایی ندارند و برخی از اتاق های این خانه ها تا 90 متر مربع مساحت دارند. این روستا دارای 406 خانه و 2560 اتاق، مدرسه، حمام عمومی، مسجد و حسینیه است که هنور هم مورد استفاده قرار می گیرند.