بافت باستانی و جاذبه های گردشگری شهر تاریخی یزد

شهر تاریخی یزد از قدیمی ترین شهرهای دنیا است که بافت تاریخی خود را به خوبی حفظ کرده است. مردم این شهر به منظور غلبه بر طبیعت سخت و خشن کویر، سازه هایی را پدید آورده اند که امروزه از شاهکارهای معماری به شمار می روند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۴:۲۹
35

شهر تاریخی یزد از قدیمی ترین شهرهای دنیا است که بافت تاریخی خود را به خوبی حفظ کرده است. مردم این شهر به منظور غلبه بر طبیعت سخت و خشن کویر، سازه هایی را پدید آورده اند که امروزه از شاهکارهای معماری به شمار می روند. از جمله این سازه های زیبا می توان به قنات ها، گذرها، بادگیرها، انبارها و ... اشاره کرد.

شهر یزد

ساکنان یزد آب را از دل فلات ها استخراج کرده اند و آن را با کمترین امکانات موجود هدایت کرده اند تا بتوانند با مخلوط کردن آب با خاک، برجسته ترین و زیباترین آثار خشتی را به وجود بیاورند. برای مثال بادگیرهایی که در سراسر شهر وجود دارند یا گنبدهایی که بسیار ماهرانه و زیبا ساخته شده اند. اگرچه یزد آثار هنری بسیاری دارد اما مردم این شهر در هنر زندگی کردن ماهر تر هستند. تلاش برای زندگی و تعامل با بیابان، هنری است که به مردم یزد کمک کرده تا در طبیعت سخت و خشک بیابان، امکاناتی مناسب برای زندگی و آرامش خود پدید آورند.

پرسپولیس، جلوه تمدن ایران باستان

فارغ از بافت تاریخی و آثار باستانی جذاب، یزد نمونه ای مناسب از برقراری صلح اجتماعی در یک شهر است. ساکنان این شهر با صبر و شکیبایی ادیان مختلف را پذیرفته اند به گونه ای که با گذشت زمان، پیروان یهودیت، زرتشت و اسلام به خوبی در کنار هم زندگی می کنند و به همین دلیل است که یزد می تواند مثال خوبی برای مشاهده پیشرفت بشریت باشد.

با ارگ بم و جاذبه های آن آشنا شوید.

یزد

مکان های دیدنی یزد

 

مسجد جامع یزد

قدمت این مسجد به قرن چهاردهم باز می گردد و یکی از ارزشمند ترین آثار برای بازدید در شهر یزد است. این مسجد با الگوهایی زیبا از کاشی ها و آجرها ساخته شده و قسمت های مختلف آن با موزاییک های ظریف تزئین شده اند. این مسجد دو مناره دارد که ارتفاع آن ها به 52 متر و قطر آن به 6 متر می رسد.

آتشکده

آتشکده یزد یکی از معابد آتش زرتشتیان است که در آن از آتشی که سال 470 میلادی روشن شده نگهداری می شود. آتشکده یکی از مهمترین مراکز زرتشتیان و یک مقصد مهم زیارتی برای آنان است.

دخمه زرتشتیان ( برج سکوت )

برج سکوت یا دخمه زرتشتیان در بالای یک تپه واقع شده و دیواره های بزرگی دارد. از این بنا به عنوان گورستان استفاده می شد به این صورت که زرتشتیان جسد مرده های خود را در این مکان قرار می دادند. این کار مطابق باورهای زرتشتیان انجام می شد اما با این حال این برج دیگر استفاده نمی شود و عموم مردم می توانند از آن دیدن کنند.

موزه آب یزد

این موزه اطلاعات زیادی درباره سیستم توزیع آب، تکنیک های استفاده شده در 4000 سال پیش برای ایجاد آبراه ها و انتقال آن ها به شهر و نحوه انتقال آب به زمین های کشاورزی و مکان های دیگر، به بازدید کنندگان ارائه می دهد. مردم شهر یزد برای آبرسانی به مناطق مختلف از قنات ها استفاده می کردند که بسیاری از آن ها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند.

روستای تاریخی میمند