با مسجد جامع اصفهان و معماری آن بیشتر آشنا شوید

در یکی از محله های شهر دوست داشتنی اصفهان، یکی از قدیمی ترین و مذهبی ترین سازه های ایران، یعنی مسجد جامع اصفهان قرار دارد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۵:۴۹
29

در یکی از محله های شهر دوست داشتنی اصفهان، یکی از قدیمی ترین و مذهبی ترین سازه های ایران، یعنی مسجد جامع اصفهان قرار دارد. این مسجد که به مسجد جامع عتیق نیز معروف است، ترکیبی از چندین سبک معماری مختلف در طول دوران مختلف تاریخی است. ترکیب سبک های معماری مختلف و همچنین بازسازی های متعدد در طول زمان این مسجد را به یک اثر تاریخی منحصر به فرد تبدیل کرده و همین امر موجب شده تا مسجد جامع اصفهان یکی از میراث جهانی یونسکو در ایران به شمار بیاید.

با بازار تبریز آشنا شوید.

مسجد جامع اصفهان

تاریخچه مسجد عتیق یا مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان قبل از دوران اسلام، در دوره ساسانیان و قبل از اینکه به مسجد تبدیل شود، معبد آتش بود. تحقیقات باستان شناسی در این مسجد تاریخ تقریبی ساخت آن را مشخص کرده است اما هنوز هم نمی توان تاریخ دقیق ساخت مسجد جامع را اعلام کرد. طبق تحقیقات باستان شناسی قدمت این سازه حدودا به 2000 سال پیش باز می گردد اما برخی یافته ها نیز حاکی از آن است که این مسجد به دوران سلجوقیان و صفویان مرتبط است.

توصیه هایی برای خوابیدن در هواپیما

مسجد جامع اصفهان

معماری مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان نمونه ای کامل از هنرهای ایرانی است که همگی در یک مکان جمع شده اند. هنگام بازدید از این بنای تاریخی، در هر گوشه از آن طرح های جذاب و بی نظیری را مشاهده خواهید کرد که شما را شگفت زده خواهند کرد. این سازه زیبا متشکل از یک ایوان بزرگ است که در دو طرف خود، دو دروازه بزرگ دارد. با ورود به مسجد جامع اصفهان با دنیایی از شگفتی ها و هنرهای چشم نواز مواجه خواهید شد و می توانید تاریخ پر رمز و راز این بنا را حس کنید اما این ستون ها و مناره ها تنها شگفتی های این مسجد نیستند. در قسمت غربی این مسجد محراب معروفی را مشاهده می کنید که طراحی پیچیده و خاصی دارد.

یکی دیگر از جذابیت های مسجد اصفهان که نباید از آن چشم پوشی کنید گنبدها هستند. اگر شما درست زیر یکی از گنبد های مسجد بایستید متوجه خواهید شد که ارتفاع سقف در این نقاط نسبت به بخش بیرونی آن کمتر است و این موضوع نشان دهنده این است که این گنبدها معمولی نیستند. آن ها در واقع دو گنبد هستند که درون هم قرار گرفته اند یعنی یک گنبد در داخل و دیگری به عنوان پوسته ساخته شده اند. ممکن است این طراحی برای شما سوالی به وجود آورد که چرا باید این گنبد به این شکل ساخته شود. با نگاه به دکوراسیون داخلی این مسجد پاسخ سوال خود را دریافت خواهید کرد چون در صورتی که گنبدهای مسجد به شکل ساده ساخته می شدند، طراحی داخلی مسجد با مشکل مواجه می شد.

موقعیت مکانی مسجد جامع اصفهان

اگرچه مسجد جامع اصفهان در بافت قدیمی شهر واقع شده اما فاصله زیادی از دیگر جاذبه های تاریخی ندارد. هنگام بازدید از مسجد جامع اصفهان، بهتر است بازدید از بناهایی مثل کاخ چهل ستون، میدان نقش جهان و موزه هنرهای معاصر را از دست ندهید.

میراث جهانی یونسکو در ایران