میدان نقش جهان، معروفترین جاذبه توریستی اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان که به میدان امام نیز معروف است به عنوان معروفترین جاذبه ی شهر اصفهان شناخته می شود. میدان نقش جهان یک مکان تاریخی مهم است که به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۷:۱۳
34

میدان نقش جهان اصفهان که به میدان امام نیز معروف است به عنوان معروفترین جاذبه ی شهر اصفهان شناخته می شود. میدان نقش جهان یک مکان تاریخی مهم است که به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شاهکار معماری که در دوران صفویه ساخته شده است 560 متر طول و 160 متر عرض دارد. هنگام بازدید از میدان نقش جهان می توانید مسجد امام را در جنوب خیابان، مسجد عالی قاپو را روبرو و نقطه مقابل آن و مسجد شیخ لطف الله را شرقی ترین نقطه میدان مشاهده کنید. در داخل میدان، اسب ها و درشکه هایی را مشاهده خواهید کرد که جذابیت استفاده از آن ها شما را به زمان صفویه باز می گرداند. میدان نقش جهان دارای یک بازار بزرگ و بسیار جذاب است که مطمئنا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. میدان امام یا همان میدان نقش جهان با معماری فوق العاده خود و وسعتی که دارد به عنوان یکی از بزرگترین میدان ها در جهان شناخته می شود و دارای بخش های مختلفی است که هر کدام جذابیت خاص خود را دارند.

مناطق گردشگری جذاب در ایران

میدان نقش جهان اصفهان

مسجد امام

مسجد امام یا همان مسجد شاه دارای طراحی ای کاملا متناسب با دوران صفویه است. کاشی کاری ها و موزاییک های آبی آن از نظر هر توریستی شگفت آور است. این بنای فوق العاده نشان دهنده خلاقیت شاه عباس و مهارت و تخصص معماران او است. ساخت این شاهکار معماری از سال 1611 شروع و در سال 1629، یعنی آخرین سال حکومت شاه عباس به پایان رسید. عظمت و زیبایی معماری این مسجد غیرقابل وصف است و یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای توریست ها می باشد.

مطلب مسجد جامع اصفهان را بخوانید.

میدان امام اصفهان

عالی قاپو

یکی از جاذبه های دیگر در میدان نقش جهان اصفهان، عالی قاپو است که در شرقی ترین قسمت آن قرار دارد. این بنای تاریخی 6 طبقه و چهل و هشت متر ارتفاع دارد. عالی قاپو به معنای دروازه بزرگ است و دلیل این نام گذاری این است که دقیقا در ورودی کاخ های صفویه و از میدان نقش جهان تا بلوار چهارباغ قرار دارد. عالی قاپو که در زمان حکومت شاه عباس یکم ساخته شده است در اصل برای پذیرایی از مهمان ها و سفیران خارجی بود. شاه عباس از این بنای باشکوه برای برگزاری جشن های نوروز نیز استفاده می کرد.

 

آثار تاریخی اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از اولین مجتمع های ساخته شده در اطراف میدان نقش جهان است. این مسجد برخلاف مسجد امام که به منظور استفاده عموم ساخته شده بود، محلی برای زندگی خصوصی افراد سلطنتی بود. اگرچه در مقایسه با مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله ساده تر است اما طراحی داخلی و خارجی آن بسیار جذاب و پیچیده است. گنبد مسجد شیخ لطف الله 13 متر ارتفاع دارد و کاشی کاری و طراحی آن به زیباترین شکل ممکن انجام شده است.

 

بازار اصفهان

بازار اصفهان یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه است که در قرن 17 میلادی به وجود آمده است. این بازار یک خیابان دو کیلومتری است که بخش قدیمی شهر را به بخش جدید متصل می کند. هر قسمت از این بازار به فروش انواع خاصی از کالا ها مانند: فرش، ادویه، کفش، طلا و ... اختصاص داده شده است. یکی از جالبترین بخش های این بازار، بخش صنایع دستی آن است که معمولا مسافران برای خرید سوغاتی از آن بازدید می کنند. یکی از سوغاتی های معروفی که می توانید از بازار اصفهان تهیه کنید سوهان است که ترکیبی از زرده تخم مرغ، گلاب، کره و تکه های بادام و پسته است.

بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان در نصف روز