چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس

استان فارس یکی از زیباترین استان های ایران است که دارای بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری زیادی است. استان فارس دارای چندین شهر و روستای تاریخی است که در زمان باستان ظاهری متفاوت داشتند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۴:۳۹
37

استان فارس یکی از زیباترین استان های ایران است که دارای بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری زیادی است. استان فارس دارای چندین شهر و روستای تاریخی است که در زمان باستان ظاهری متفاوت داشتند. یکی از این مناطق، چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس است که از میراث فرهنگی مهم و ثبت شده در فهرست یونسکو به شمار می رود.

استان فارس در طول تاریخ به عنوان پایتخت و مرکز بسیاری از سلسله ها از جمله پارتی ها، هخامنشیان، ساسانیان و غیره بوده است و بخش مهمی از تاریخ ایران را تشکیل می دهد. در طول سلطنت این سلسله ها، بسیاری از سازه هایی که امروزه از آن ها به عنوان آثار تاریخی و باستانی یاد می شود ساخته شده اند.

سعدیه، آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی

پایتخت 400 ساله

 

مطالعات باستان شناسان، مورخان و محققان بیانگر این موضوع است که استان فارس به مدت 400 سال به عنوان پایتخت امپراتوری ساسانی مورد استفاده قرار گرفته است. آمار جهانی نشان داده است که بیشترین بناهای تاریخی در این منطقه، یعنی چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس ثبت شده اند.

امپراتوری ساسانی یکی از برجسته ترین دوره های تاریخ ایران است که در طول این دوره تمدن ایران به اوج خود رسید. امپراتوری ساسانی همزمان با امپراتوری بیزانس در رم بود و به همین دلیل در زمینه فرهنگ و معماری آن دوران، شباهت هایی میان این دو تمدن مشاهده می شود.

چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس

شهر های تاریخی چشم انداز باستان شناسی ساسانی

 

با توجه به تحقیقات باستان شناسی در استان فارس، حدود 3000 اثر تاریخی یافته شده است که مرتبط به دوران شکل گیری چشم انداز ساسانی بوده و این موضوع نشان دهنده حضور قدرتمند حکومت در آن منطقه است.

آثار تاریخی کشف شده در چشم انداز باستان شناسی بیشتر مربوط به شهرهای بیشاپور، فیروزآباد و سروستان است. همچنین چند مسیر جاده ای در این منطقه وجود دارد که در دوره ساسانیان ساخته شده اند. بیشاپور، فیروزآباد و سروستان توسط همین مسیرهایی که در دوره ساسانیان ساخته شده اند به یکدیگر متصل می شوند.

کوه سهند، جاذبه طبیعی بی نظیر در جنوب تبریز

پایگاه باستان شناسی فارس

اهمیت چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس

 

ساسانیان اساس فرهنگ و تمدن ایران باستان را در این منطقه تقویت کردند که این کار با استفاده از ساخت آثار زیبا و با شکوه و ساختمان های بی نظیر انجام شده است. کاخ اردشیر، معبد آناهیتا، شهر باستانی گور، کاخ ساسان و کتیبه های سنگی تنها بخشی از چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس هستند.

علاوه بر شهرهای بیشاپور، سروستان و فیروزآباد، دیگر شهرهای استان فارس نیز دارای آثار تاریخی جذابی هستند که می توانند در جذب توریست بسیار موثر باشند. اگر چه دیگر آثار تاریخی استان فارس نیز از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند هستند، اما تنها تعداد کمی از آن ها در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته اند.