با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی آشنا شوید

آرامگاه شیخ صفی الدین توسط پیروان او ساخته شد که امروزه یکی از میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۵:۴۸
32

شاه اسماعیل در اوایل قرن 16 به قدرت رسید و سلسله صفویه را در شمال غرب ایران تاسیس کرد. او و همراهانش پیروان یک صوفی به نام شیخ صفی الدین بودند که سه قرن قبل فوت کرده بود اما هنوز هم در میان مردم محبوبیت داشت. آرامگاه شیخ صفی الدین توسط پیروان او ساخته شد که امروزه یکی از میراث جهانی ثبت شده یونسکو در ایران است.

شیخ صفی الدین که بود؟

این صوفی بزرگ سه قرن قبل از به قدرت رسیدن شاه اسماعیل صفوی، یعنی چیزی حدود 700 سال پیش زندگی می کرد. شیخ صفی الدین پیرو طریقت زاهدیه بود که با گذشت زمان و بازگشت شیخ صفی الدین به اردبیل، او این طریقت را در خانواده خود موروثی کرد و این زمان بود که نام طریقت زاهدیه، به طریقت صفویه تغییر یافت.

آرامگاه شیخ صفی الدین

پیروان او موفق به کسب قدرت سیاسی و نظامی در آن منطقه شدند و در نهایت در اواخر قرن بیست و یکم، گروهی از پیروانش که تحت رهبری شاه اسماعیل سلطنت صفویه را در ایران اداره می کردند، توانستند حکومتی مذهبی را به قدرت برسانند. این دومین بار در تاریخ ایران بود که رهبران مذهبی کشور را اداره می کردند. نام این سلسله از نام شیخ صفی الدین اردبیلی گرفته شده و این بنای تاریخی به منظور یادبود او ساخته شده است.

مطلب میراث جهانی یونسکو در ایران را بخوانید.

خانقاه شیخ صفی الدین

معماری آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی به خانقاه شیخ صفی الدین نیز معروف است. خانقاه یک مکان معنوی و مذهبی در میان صوفیان است. این میراث جهانی یونسکو مجموعه ای از بخش های مختلف مثل مسجد، مدرسه، کتابخانه، نانوایی، آشپزخانه و ... است که ایرانیان به مجموعه این بخش ها حرم شیخ صفی الدین نیز می گویند. آرامگاه شیخ صفی الدین علاوه بر اهمیت تاریخی، در زمینه معماری نیز از آثار ارزشمند محسوب می شود. همچنین لازم به ذکر است از دوران صفویه به عنوان نقطه عطف معماری اسلامی یاد می شود. به عبارتی دیگر خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی مجموعه ای از تزئینات داخلی و خارجی به همراه هنر معماری است که از آن به عنوان یک مجموعه نادر از عناصر منحصر به فرد در معماری اسلامی یاد می شود.

ساخت آرامگاه شیخ صفی الدین در قرن شانزدهم آغاز شد و تا قرن 18 ادامه داشت. این یک دستاورد و جلوه ای زیبا از ترکیب دین و معماری است که باعث شده همچین بنای زیبایی در اردبیل ساخته شود. کاشی های آبی تیره، سقف های طلایی و تزئین شده، طراحی دقیق و زیبا و اختصاص دادن فضا برای انجام کارهای مختلف از عواملی است که آرامگاه شیخ صفی الدین را به یک بنای منحصر به فرد تبدیل کرده است.

معماری صفویه، ترکیبی از معماری دوران ایلخانیان و تیموریان است که سبک جدیدی از معماری با دکوراسیون ظریف و بخش های داخلی بزرگ به وجود آورده است. نفوذ اجتماعی، فرهنگی و مذهبی صفویه موجب تشکیل سبکی از معماری شد که می توان آن را در زیارتگاه هایی که پس از این دوران ساخته شدند نیز مشاهده کرد.

فرش اردبیل

از مهمترین آثار به جا مانده از دوران صفویه می توان به " فرش اردبیل " اشاره کرد. این فرش که به عنوان یکی از زیباترین فرش های بافته شده در دوران صفویه شناخته می شود، امروزه در موزه ویکتوریا آلبرت در لندن نگهداری می شود. اخیرا یک نمونه کپی از این فرش در ایران بافته شده که در آرامگاه شیخ صفی الدین نگهداری می شود.

برای رزرو اقامتگاه در اردبیل کلیک کنید.