گنبد سلطانیه، بزرگترین گنبد آجری دو تکه جهان

گنبد سلطانیه اولین نمونه از گنبدهای دو تکه در ایران است. گنبد سلطانیه علاوه بر معماری خارجی جذاب و دیدنی، معماری داخلی خیره کننده ای دارد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۴:۳۴
21

سلطانیه یکی از نمونه های برجسته معماری ایرانی و یک بنای مهم در توسعه معماری اسلامی در شهر زنجان است. این بنا یک ساختمان هشت ضلعی با گنبدی به ارتفاع 50 متر است که دور تا دور آن توسط هشت مناره بلند پوشانده شده است. گنبد سلطانیه اولین نمونه از گنبدهای دو تکه در ایران است. گنبد سلطانیه علاوه بر معماری خارجی جذاب و دیدنی، معماری داخلی خیره کننده ای دارد.

مسجد گوهرشاد، یکی از مشهورترین مساجد ایران

گنبد سلطانیه

اهمیت تاریخی گنبد سلطانیه

در شمال غربی ایران و در قرن چهاردهم، سلطانیه پایتخت سلسله ایلخانی بود. سلطانیه در واقع بقایای قبر هشتمین حاکم ایلخانی، محمد خدابنده یا الجایتو است. مقبره حاکم مغول یکی از بناهای اصلی و مهم در توسعه معماری اسلامی در آسیای مرکزی و غربی است. در قرن 11 تا اواخر قرن 13 میلادی ایلخانیان سبک معماری کلاسیک مربوط به دوره سلجوقیان را گسترش دادند که به مرور زمان باعث ترکیب هنر معماری ایرانی و اسلامی شد و به این طریق در اواخر قرن 14 تا قرن 15 یکی از پرشکوه ترین دوره های معماری ایرانی و اسلامی شکل گرفت.

یکی دیگر از تحولات معماری در این دوره ساخت گنبد با دو پوسته داخلی و خارجی بود که به همین دلیل از گنبد سلطانیه به عنوان اولین نمونه گنبد دو تکه در ایران یاد می شود. این بنای زیبا با کاشی های شفاف، آجر، طرح های تزئینی و نقاشی های دیواری تزئین شده است که جذابیت آن را دو چندان می کند. گنبد سلطانیه یکی از میراث جهانی یونسکو است و از لحاظ تاریخی از ارزش بالایی برخوردار است.

مسجد جامع اصفهان

سلطانیه زنجان

امروزه قسمت خارجی گنبد سلطانیه و معماری و تزئینات آن تا حدودی تخریب شده و شکل اولیه خود را از دست داده است اما معماری داخلی و تزئیناتی که در داخل بنا وجود دارد دست نخورده باقی مانده است. هر چند توسعه بافت شهری اطراف گنبد سلطانیه، توسعه ای آهسته است اما همین امر می تواند تهدیدی برای این اثر تاریخی باشد.

مقبره الجایتو یا همان گنبد سلطانیه از لحاظ فرم و طراحی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بازسازی های انجام شده بر قسمت های مختلف این بنای تاریخی نیز با دقت تمام و با ترکیب تکنولوژی با مواد سنتی انجام شده که بیشترین هماهنگی را با قسمت های اصلی داشته باشد. گنبد سلطانیه یک اثر تاریخی است که به ثبت ملی رسیده و بر اساس قوانین وضع شده در ایران از آن محافظت می شود.

مجموعه آثار رهبانی ارامنه