تخت سلیمان، پایگاه مهم باستان شناسی در ایران

تخت سلیمان یک پایگاه مهم باستان شناسی در ایران است که در 45 کیلومتری استان تکاب، در شمال استان آذربایجان و شمال غربی ایران واقع شده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ @ ۱۶:۰۴
24

تخت سلیمان یک پایگاه مهم باستان شناسی در ایران است که در 45 کیلومتری استان تکاب، در شمال استان آذربایجان و شمال غربی ایران واقع شده است که مساحتی بالغ بر 124000 متر مربع دارد. این سرزمین در دوره های مختلفی نظیر دوران ساسانیان و اشکانیان به عنوان منطقه ای مسکونی مورد استفاده قرار می گرفت. این مجموعه تاریخی - فرهنگی شامل آثار انسانی و تمدن های باستانی از هزاره اول قبل از میلاد و طبق نظر برخی محققان زادگاه زرتشت است. این سایت در سال 2003 به عنوان یک میراث فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

تخت سلیمان

تاریخچه تخت سلیمان

تخت سلیمان روی سکویی قرار گرفته است که ارتفاع آن تا 60 متر بیشتر از سطح دشت های اطراف است. جاذبه های طبیعی و تاریخی همچون دریاچه تخت سلیمان، معبد آتش زرتشتیان و معبد آناهیتا نیز در این منطقه واقع شده اند. هر کدام از این موارد ذکر شده خود به تنهایی از جذابیت و اهمیت زیادی برخوردار هستند.

این سایت باستان شناسی یکی از بزرگترین مراکز اجتماعی، مذهبی و آموزشی در دوران قبل از اسلام در ایران بوده است. حاکمان هخامنشی در دوران حکومت خود سازه هایی را در تخت سلیمان بنا کردند. همچنین برخی از نشانه ها حاکی از آن است که اشکانیان نیز در این منطقه حکومت می کردند. در دوره ساسانیان یک دیوار آجری در اطراف دریاچه ساخته شد. تخت سلیمان در طول دوره حکومت ساسانیان، تخت سلیمان اهمیت مذهبی خود را به دست آورد و در طول این دوره معابدی ساخته شد که امروزه به عنوان معابد اصلی زرتشتیان از آن ها یاد می شود اما در سال 624 بعد از میلاد مسیح، پادشاه روم این بنا را در حمله به ایران تخریب کرد. این اتفاق در دوران سلطنت خسرو پرویز، پادشاه ساسانی به وقوع پیوست.

گردنه حیران، جاذبه ای سرسبز و خوش آب و هوا

محطه باستانی تخت سلیمان

پس از سقوط امپراتوری ساسانی و پذیرش اسلام توسط ایرانیان، تخت سلیمان که در جنگ بین ایران و روم به شدت آسیب دیده بود بازسازی نشده و قسمت عمده ای از آن تخریب شد. روند تخریب و عدم استفاده از تخت سلیمان تا قرن 13 میلادی ادامه داشت تا زمانی که دومین فرمانروای مغول، با انجام تعمیرات گسترده و ساخت ساختمان های جدید به بازسازی این منطقه پرداخت. مغول ها از این منطقه به عنوان پایگاه سلطنتی در تابستان استفاده می کردند که این روند تا قرن چهاردهم ادامه داشت و پس از آن شاهزادگان مغول تخت سلیمان را ترک کردند.

قلعه فلک الافلاک، قلعه ای به قدمت سلسله ساسانیان

قسمت های مختلف تخت سلیمان

 

دریاچه تخت سلیمان

هزاران سال پیش این دریاچه تنها یک چشمه بود اما در طول سال ها رسوبات حاصل از آب، دیواره ای در اطراف آن ایجاد کرد که در نتیجه باعث شد دریاچه ای به عمق 60 متر به وجود بیاید.

تخت سلیمان کجاست

معبد آتش زرتشتی

این معبد سومین معبد آتش اصلی ایرانیان در دوره ساسانیان بوده که در شمال دریاچه واقع شده است و به نام معبد آذرگشتاسب شناخته می شود. در این معبد تنها خانواده های سلطنتی و فرماندهان نظامی حق عبادت داشتند. مردم آن دوره معبد آناهیتا را بسیار مهم و با ارزش می دانستند و امروزه نیز از این معبد به عنوان نماد اقتدار زرتشتیان در دوران باستان یاد می شود.

معبد آناهیتا

این معبد مربوط به آناهیتا، الهه آب است که در شمال شرقی دریاچه واقع شده است. در بعضی از دوره ها، در زمان های جنگ، مردم اشیای ارزشمند و گران قیمتی را به درون دریاچه پرتاب می کردند و معتقد بودند که با انجام این کار، آناهیتا از آن ها در برابر دشمنان محافظت خواهد کرد.

کوه بلقیس

کوه بلقیس در 8 کیلومتری شمال شرق تخت سلیمان واقع شده و دو قله با ارتفاع حدود 3200 و 3655 متر دارد. یکی از جذابیت های این کوه تماشای دریاچه حاصل از ذوب شدن برف میان دو قله است. این منظره زیبا را معمولا می توانید در تمام سال مشاهده کنید اما گاهی ممکن است به دلیل کاهش بارش ها این دریاچه خشک شود.

زندان سلیمان

زندان سلیمان یک تپه مخروطی شکل است که در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان واقع شده و ارتفاع آن حدود 100 متر بالاتر از دشت های اطراف است. یک افسانه قدیمی بیانگر آن است در زمان سلیمان، این مکان محل زندانی کردن شیاطینی بوده که از او نافرمانی می کردند. در قسمت بالایی این تپه، قطر دهانه به 60 متر می رسد و طبق تحقیقات انجام شده، حدودا دوهزار سال پیش قسمت داخلی این منطقه از آب پر شده است.

کاخ اردشیر بابکان، نمونه ای معماری ساسانیان