چغازنبیل، اولین اثر ایرانی ثبت شده در یونسکو

چغازنبیل در 42 کیلومتری جنوب دزفول و 80 کیلومتری شمال اهواز قرار دارد. چغازنبیل به زبان بختیاری به معنای تپه است و حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ @ ۰۸:۴۸
16

چغازنبیل در 42 کیلومتری جنوب دزفول و 80 کیلومتری شمال اهواز قرار دارد. چغازنبیل به زبان بختیاری به معنای تپه است و حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. چغازنبیل یکی از معدود هرم های خارج از منطقه بین النهرین است که در دوران باستان به عنوان مهمترین مرکز مذهبی سلطنتی در نظر گرفته می شد. این سازه علاوه بر داشتن کاخ ها، معابد و سیستم های آبیاری، به عنوان یکی از نمونه های هنر، فرهنگ و تمدن ایران باستان و ایلامیان شناخته می شود.

چغازنبیل

تاریخچه چغازنبیل

چغازنبیل به زبان بختیاری به معنای تپه است. این بنای تاریخی حدود 1250 سال قبل از میلاد مسیح توسط اونتاش ناپیرشا، پادشاه بزرگ ایلامی ساخته شده است. نام دیگر چغازنبیل دوراونتاش است که از ترکیب دو واژه Dur و Untash تشکیل شده که کلمه اول به معنای مکان و منزلگاه و کلمه دوم نام پادشاه ایلامی سازنده این بنا است. این مجموعه توسط سه دیوار بخش بندی شده است که مناطق اصلی آن را تعریف می کند. بخش داخلی این مجموعه متشکل از یک معبد بزرگ است که بر روی معبدی قدیمی و مربع شکل که آن هم توسط پادشاه بزرگ ایلامی به وجود آمده بود، ساخته شده است و به خدای اصلی مردم آن دوره اختصاص داشت. منطقه میانی این مجموعه شامل معابدی است که به خدایان دیگر آن منطقه اختصاص داشت. باستان شناسان باور دارند که ساخت بیست و دو معبد در منطقه میانی برنامه ریزی شده بود که پادشاه قبل از این که بتواند این برنامه را کامل کند درگذشت و جانشینان او کار ساخت و ساز را متوقف کردند. در نهایت بخش بیرونی این مجموعه به کاخ های سلطنتی و مقبره های سلطنتی اختصاص داده شده است.

با مجموعه تاریخی و فرهنگی ایزدخواست آشنا شوید

معبد چغازنبیل

اگرچه ساخت و ساز در این شهر به طور ناگهانی پس از مرگ اونتاش ناپیرشا، پادشاه ایلامی متوقف شد، اما شکوه و عظمت خود را تا زمانی که توسط پادشاه آشور در سال 640 قبل از میلاد مسیح تخریب شود حفظ کرده بود. برخی از محققان بر این باور هستند که اونتاش ناپیرشا، پادشاه بزرگ ایلامیان سعی داشته تا مرکز دینی جدیدی برای متحد کردن خدایان ایلامیان در یک منطقه مشخص ایجاد کند.

طاق بستان، مجموعه ای از سنگ نگاره های ساسانیان

هرم چغازنبیل

معماری چغازنبیل

مصالح ساختمانی اصلی در چغازنبیل متشکل از آجرهای گلی و گاهی اوقات آجرهای پخته شده بوده است. بناهای تاریخی که در این مجموعه ساخته می شدند با گچ، زیورآلات و شیشه تزئین می شدند. برای تزئین بناهایی که نسبت به دیگران مهم تر بودند از هزاران آجر و کتیبه استفاده می شد که روی آن ها حکاکی های زیبایی انجام شده بود. در نزدیکی دروازه ها و ورودی ها مجسمه هایی مانند مجسمه گاو نر یا گریفین با رنگ مایل به قرمز دیده می شود. در نزدیکی معابد این مجموعه کوره هایی یافت شده است که احتمالا برای تولید آجرهای پخته شده مورد استفاده قرار می گرفتند. محققان بر این باور هستند که چغازنبیل در دو مرحله ساخته شده است که هر کدام از این مراحل لایه های مختلفی داشته اند.

چغازنبیل به عنوان بهترین مثال از یک اثر باستانی حفظ شده در دنیا و به عنوان اولین اثر تاریخی از ایران که در یونسکو ثبت شده است، شناخته می شود.

نقش رجب، نمونه ای از هنر سنگ تراشی ایران باستان