باغ های ایرانی، نمادی از معماری و فرهنگ ایرانیان

باغ های ایرانی نمادی از معماری و فرهنگ ایرانیان در طول تاریخ است که می تواند هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار دهد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ @ ۱۲:۰۶
18

باغ های ایرانی نمادی از معماری و فرهنگ ایرانیان در طول تاریخ است که می تواند هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار دهد. این باغ ها در طول تاریخ نمادی از قدرت پادشاهان و مقامات ارشد بوده اند که معمولا از آن ها به عنوان مکانی برای اقامت های موقت و تفریحی استفاده می شود. در ادامه با پنج مورد از باغ های ایرانی آشنا خواهید شد که همگی در یونسکو ثبت شده اند.

باغ ایرانی,باغ شاهزاده

باغ شاهزاده

این باغ در بخشی از جاده ابریشم قرار دارد که در 6 کیلومتری جنوب ماهان در استان کرمان واقع شده است. باغ شاهزاده 5.5 هکتار مساحت دارد و در دوره قاجار ساخته شده است. یکی از مهمترین ویژگی های این باغ معماری خارق العاده و جذاب آن است.  در قسمت بالای باغ، چشمه ای را مشاهده می کنید که آب آن از کوه های اطراف خارج می شود. این چشمه یکی از جذاب ترین شگفتی های معماری ایران است چون تنها عامل به جریان انداختن آب در این منطقه شیب زمین است نه چیز دیگری. این یکی از ویژگی های مشترک میان باغ های تاریخی ایرانی است که در دو انتهای آن، دو استخر بزرگ و زیبا وجود دارد.

کوه سهند، جاذبه ای طبیعی و بی نظیر در جنوب تبریز

باغ ایرانی,باغ ارم

باغ ارم

باغ ارم در شیراز واقع شده و یکی از معروفترین و زیباترین باغ های ایرانی است. اطلاعات دقیقی در مورد تاریخ ساخت این باغ وجود ندارد اما طبق تحقیقات به عمل آمده می توان مشخص کرد که این باغ مربوط به دوره سلجوقیان است. باغ ارم یک باغ گیاه شناسی است که عمارتی زیبا و باشکوه دارد. این ساختمان سه طبقه توسط یکی از رهبران قبیله قشقایی در اواخر دوره زند ساخته شد. باغ ارم علاوه بر اینکه از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند است، به دلیل داشتن گیاهان متعدد، درختان زینتی، گل و درختان میوه به باغ گیاه شناسی نیز تبدیل شده است.

باغ ایرانی,باغ دولت آباد

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد در دوره افشاری ساخته شده و دارای مساحتی بالغ بر 7 هکتار است. شهرت این باغ و وجه تمایز آن نسبت به باغ های دیگر به دلیل داشتن بادگیر بلندی است که از خاک رس ساخته شده و ارتفاعی حدود 30 متر دارد. آبرسانی به باغ از طریق قنات تاریخی دولت آباد انجام می شود و علت نامگذاری این باغ نیز همین است. این قنات از طریق آب های سطحی مهریز در جنوب یزد تامین می شود و پس از طی مسافت 50 کیلومتری به این باغ می رسد. این باغ دارای دو بخش بیرونی و بخش داخلی است. بخش بیرونی جایی بود که برای برگذاری مراسم و امور اداری شهر مورد استفاده قرار می گرفت و بخش داخلی نیز محل اقامت خانواده بود.

باغ شاهزاده، باغی تاریخی در دل کویر

باغ ایرانی,باغ چهلستون

باغ چهلستون

این باغ باشکوه به همراه کاخ آن با مساحتی حدود 6.7 هکتار در اصفهان قرار دارد. این کاخ که یکی از نمونه های فوق العاده معماری ایرانی است در زمان شاه عباس اول ساخته شد و در طول سلطنت شاه عباس دوم تکمیل شد. ساختار اولیه کاخ شامل عمارتی با سالن مرکزی و اتاق های اطراف آن بود. این ساختار با گذشت زمان توسط سالن آینه دیدنی و دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تکمیل شد. این بنای باشکوه تزئینات جذابی دارد که در آن از آئینه کاری و کاشی کاری های مخصوصی استفاده شده است.

تالاب استیل آستارا، مقصدی سبز و زیبا برای گردشگران

باغ ایرانی,باغ فین

باغ فین

باغ سلطنتی فین در کاشان و در دوره صفوی ساخته شده است. این باغ حدود 3.2 هکتار مساحت دارد که در طراحی آن، آب اساسی ترین عنصر بوده است. این باغ دارای استخر ها، حوضچه های زیبا و درخت های بلندی است که بین 100 تا 500 سال سن دارند و در مقایسه با زمین های خشک اطراف باغ، جلوه های زیبایی را به وجود آورده اند. منشا این آب از طریق یک دره 7000 ساله است که از قسمت جنوبی باغ به قسمت شمالی آن منتهی می شود و تفاوت ارتفاع زمین ها باعث جریان پیدا کردن آب می شود.

همه این باغ های ایرانی ویژگی های مشترکی دارند. در معماری این باغ ها، به محض عبور از دروازه ها با استخر ها و حوضچه های آب و درخت های بلند و قدیمی مواجه خواهید شد. در بسیاری از این باغ ها عمارت هایی با شکوه و زیبا وجود دارد که شما را تحت تاثیر قرار می دهند.