مسجد کبود تبریز، شاهکاری از دوران تیموریان

در میان شهرهای ایران، تبریز بیشترین تعداد آثار باستانی را دارد که با سبک معماری دوران ایلخانیان و تیموریان ساخته شده اند. مسجد کبود تبریز برجسته ترین اثر تاریخی مربوط به دوره تیموریان در این شهر است.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ @ ۱۰:۲۴
17

شاهکارهای معماری زیادی در ایران از دوره قراقویونلوها باقی مانده است که در سراسر کشور قابل مشاهده می باشند. در میان شهرهای ایران، تبریز بیشترین تعداد آثار باستانی را دارد که با سبک معماری دوران ایلخانیان و تیموریان ساخته شده اند. مسجد کبود تبریز برجسته ترین اثر تاریخی مربوط به دوره قراقویونلوها در این شهر است.

مسجد کبود تبریز

تاریخچه مسجد کبود تبریز

مسجد کبود که به نام مسجد جهانشاه نیز شناخته می شود، یک مسجد تاریخی با معماری خاص و زیبا است که از شاهکارهای معماری دوران اسلامی به شمار می رود. در برخی از کتاب های تاریخی این ساختمان عمارت مظفریه نامیده شده و علاوه بر آن جمله " العمارت المبارکه المظفریه" که بر روی مسجد نوشته شده، بیانگر آن است که این مسجد با نام عمارت مظفریه نیز شناخته می شود.

مسجد کبود تبریز در دوران سلطان جهانشاه حاکم سلسله قراقویونلو، و با نظارت همسر او و بر اساس عقیده برخی از مورخان به دستور دخترش صالحه ساخته شد. زمان ساخت این مسجد سال 1400 میلادی یعنی حدود 600 سال پیش تخمین زده شده است. مسجد کبود تا کنون دوبار بازسازی شده است، بار اول پس از تخریب توسط زلزله سال 1779 و بار دوم توسط یک معمار ماهر ایرانی به نام رضا معماران در سال 1966 بازسازی شد. طبق منابع کشف شده در مورد مسجد کبود تبریز و همچنین نظریات مورخان، کارشناسان تخمین می زنند که ساخت این مسجد حدود 30 سال طول کشیده است. گنبد مسجد کبود یکی از بزرگترین سازه های آجری در معماری اسلامی است.

برای رزرو خانه یا ویلا در تبریز کلیک کنید.

مسجد کبود,مسجد کبود تبریز

ویژگی های اصلی معماری مسجد کبود تبریز

سبک معماری آذری سومین سبک از معماری سنتی در ایران است که پس از ظهور اسلام به وجود آمد. این سبک با فروپاشی شهر مراغه توسط هلاکوخان آغاز شد و با آغار سلسله صفویه به پایان رسید. این سبک معماری ارزشمند از لحاظ تاریخی به دو بخش تقسیم می شود:

  1. اولین دوره از این سبک معماری در شهر مراغه به عنوان پایتخت آغاز شد. این دوره از اواسط قرن 13 آغاز شد و در قرن چهارده و پس از حمله تیمور به ایران به پایان رسید.
  2. دوره دوم این سبک معماری به دوره تیموریان مربوط می شود و مسجد کبود تبریز از آثاری است که در این دوره ساخته شده اند. اگرچه معماری این دوره با دوره ایلخانی کمی متفاوت است اما از برخی جهات می توان آن را کامل تر از معماری دوره اول دانست.

ایجاد سطوح برجسته در نمای داخلی ساختمان، استفاده از موزاییک و ساخت گنبدهای زیبا از ویژگی های معماری دوره تیموریان است.

مطلب میراث جهانی یونسکو در ایران را بخوانید.