قصر شیرین، نمادی از معماری و تمدن عصر ساسانی

تعداد زیادی جاذبه تاریخی در قصر شیرین وجود دارد که باستان شناسان ادعا می کنند که آن ها مربوط به دوران پادشاهی خسرو پرویز، پادشاه ساسانی هستند.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ @ ۱۷:۲۵
19

مجموعه تاریخی قصر شیرین در شهر قصر شیرین و در جنوب کرمانشاه واقع شده است. در قسمت غربی و شمالی این استان، کشور عراق واقع شده و از قسمت شرق با شهرهای سرپل ذهاب و گیلان غرب همسایه است. استان ایلام نیز در بخش جنوبی قصر شیرین واقع شده است.

مجموعه های تاریخی ای که در غرب ایران واقع شده اند، از جاذبه های توریستی مهم در استان کرمانشاه به شمار می روند. با توجه به مطالعات انجام شده این شهر و ساختمان های باستانی آن به دوران ساسانیان تعلق دارند. تعداد زیادی جاذبه تاریخی در قصر شیرین وجود دارد که باستان شناسان ادعا می کنند که آن ها مربوط به دوران پادشاهی خسرو پرویز، پادشاه ساسانی هستند.

آتشکده چهارقاپی

 

یکی از بناهای مهم مجموعه قصرشیرین معبد چهارقاپی است که به آن معبد چهار شمع نیز می گویند. این بنای تاریخی با ارزش در قسمت شمالی شهر واقع شده و به شکل یک اتاق مربع شکل توصیف می شود. ابعاد این اتاق 25 در 25 متر است که معماران آن دوران، آن را به شکل یک کوره ساخته اند. امروزه از این ساختمان تاریخی یک ساختمان مربع شکل باقی مانده است که متاسفانه گنبد آن از بین رفته است. با توجه به آثار باستانی موجود در اطراف مجموعه تاریخی قصر شیرین به راحتی می توان نتیجه گیری کرد که ساسانیان از این سایت به عنوان محلی برای برگزاری مراسم های مذهبی خود استفاده می کردند.

کاخ خسرو

 

کاخ خسرو پرویز یا همان کاخ خسرو یکی دیگر از بناهای تاریخی مهم در مجموعه قصرشیرین است. خسرو پرویز در سال های 590 تا 628 هجری قمری مسئول تاج و تخت ساسانیان بود که در این دوران بسیاری از سرزمین های روم را فتح کرد.

کاخ خسرو یک عمارت در نزدیکی آتشکده چهارقاپی است که در 180 کیلومتری شمال کرمانشاه در قصرشیرین واقع شده است. متاسفانه امروزه چیز زیادی جز خرابه های سنگی از این اثر باستانی باقی نمانده است. بر اساس مطالعات باستان شناسان، اتاق های چندگانه، سالن بزرگ و با شکوه، ستون های سنگی عظیم، سالن هایی با سقف های بلند و زیبا و حیاطی بزرگ، از مواردی هستند که می توان برای این کاخ متصور شد. بسیاری از تاریخ نگاران علت ساخت کاخ خسرو را مربوط به حوادث داستان خسرو و شیرین می دانند. داستان خسرو و شیرین از آثار مشهور نظامی گنجوی است که توسط فردوسی نیز نقل شده است.

با مسجد کبود تبریز، شاهکاری از دوران تیموریان آشنا شوید.

قصر شیرین

کاروانسرای عباسی، نمادی از معماری دوران صفویان

 

یکی دیگر از بناهای تاریخی مجموعه قصرشیرین کاروانسرای عباسی است. بر اساس تحقیقات باستان شناسان این کاروانسرا در دوران صفویه ساخته شده و قسمت هایی از آن نیز در زمان پهلوی ساخته شده اند. معماران آن دوران از مواد ساختمانی مختلف برای ساخت اتاق های بزرگ برای استراحت مسافران و محوطه هایی برای نگهداری از حیوانات آن ها استفاده کرده اند. این کاروانسرا در گذشته مکان مهمی برای استراحت کاروان ها در طول سفر بوده است.

قصر شیرین در طول زمان

 

در طول تاریخ این شهر شاهد جنگ ها و رویدادهای مختلف تاریخی بوده که تهاجم اعراب به امپراطوری ساسانی نمونه ای از این حوادث تاریخی است. خسرو پرویز پس از حمله اعراب شکست خورد و به روم فرار کرد و آنجا توسط سنای روم حمایت شد. پس از حمایت توسط سنای روم، توانست بار دیگر قدرت خود را در قصر شیرین به دست آورد و شهر را از اعراب پس بگیرد.

متاسفانه در عصر حاضر و در دوره جنگ تحمیلی ایران با عراق، قصر شیرین مورد حمله نیروهای عراقی قرار گرفت و بخش قابل توجهی از آن تخریب شد و خسارت های شدیدی دید. در سال 1981 ارتش ایران شهر را از محاصره نیروهای عراق خارج کرد و چیزی که امروز در قصر شیرین مشاهده می شود آثار بازسازی شده و تجدید شده ای است که توسط متخصصان و ساکنان آن ناحیه ساخته شده است. با این حال قصر شیرین هنوز هم از لحاظ تاریخی ارزش بالایی دارد و مجموعه های تاریخی آن هنوز هم جذاب و دیدنی هستند.

برای رزرو اقامتگاه در استان کرمانشاه کلیک کنید.