بازار قیصریه لار، الگوی معماری بازارهای سنتی ایران

اگر از علاقه مندان به بافت سنتی و بناهای تاریخی ایران هستید، بازدید از بازار قیصریه لار می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ @ ۱۴:۴۶
19

بازار قیصریه در لار مانند اکثر بازارهای ایران در مرکز شهر واقع شده است. از آنجایی که در معماری سنتی ایران، ارتباط بین بازار و سایر مراکز مهم شهری از اهمیت بالایی برخوردار بود می توان بازارها را از مهمترین بخش های هر شهر دانست. در اکثر شهرهای ایران زندگی روزمره و کسب و کار به طور کامل به بازارها و فعالیت آن ها وابسته است. شهرستان لارستان و به خصوص شهرهای لار و حومه آن، از شهرهایی هستند که بازار در آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لارستان در جنوب ایران واقع شده و آب و هوایی گرم و خشک دارد. اگرچه کشاورزی در این منطقه رونق چندانی ندارد اما قرار گرفتن بین دو شهر بزرگ شیراز و بندرعباس، لارستان را به مرکز اقتصادی مهم در بخش جنوبی ایران تبدیل کرده است. شهر لار در جاده ای مهم واقع شده که مرکز ایران را به تنگه هرمز در خلیج فارس متصل می کند. لارستان شهر ثروتمندی است چون برای قرن ها بسیاری از مبادلات تجاری با کشورهای عربی اطراف خلیج فارس از طریق لار صورت گرفته است. عملکرد بازار در این شهر حیاتی و بسیار با اهمیت بود و به همین دلیل معماران تصمیم به ایجاد بازاری به نام بازار قیصریه گرفتند.

میدان نقش جهان اصفهان

تاریخچه بازار قیصریه

تاریخچه بازار قیصریه

بر اساس یافته های تاریخی، بازار قیصریه در لار، قدیمی ترین بازار در ایران است. این بازار مجموعه کاملی از هنر معماری ایرانی است که پیش از دوران صفویه آغاز و تا دوران قاجار ادامه داشت. چندین کاروانسرا در اطراف این بازار وجود داشت که امروزه تبدیل به اقامتگاهی برای تاجران و مسافران شده است. زمین لرزه سال 1960 در آن منطقه آسیبی به بازار و کاروانسراهای اطراف آن نرساند، بنابراین می توان گفت که بازار سنتی لار دارای ساختار محکم و مقاومی است.

بازار قیصریه لار مدلی از معماری بازارهای سنتی ایران است که طبق منابع تاریخی، معماران از طرح آن برای ساخت بازار وکیل شیراز استفاده کرده اند. معماران متعددی در طول سال ها بازار لار را بازسازی و تعمیر کرده اند اما این بازار از 400 سال گذشته تا کنون بدون تغییر بوده است. آخرین بازسازی اساسی بازار لار در دوران حکومت شاه عباس صورت گرفته است. امروزه بازار قیصریه لار همانند گذشته فعال بوده و مرکز تجاری شهر محسوب می شود.

بازار تبریز

معماری بازار قیصریه

معماری بازار قیصریه

بازار قیصریه دارای سقف بلند با 18 متر ارتفاع، گنبدهای هشت ضلعی بزرگ و حفره هایی در بالاترین قسمت گنبدها است که برای ورود نور و جریان داشتن هوا ایجاد شده اند. این حفره ها که برای تهویه مناسب فضای بازار تعبیه شده اند کمک می کنند تا دمای داخلی بازار تا ده درجه پایین تر از دمای خارج از بازار باشد. معماران این بازار فروشگاه های سلولی شکل جالبی را در بازار ساخته اند که حجره نامیده می شوند.

اگر از علاقه مندان به بافت سنتی و بناهای تاریخی ایران هستید، بازدید از بازار قیصریه لار می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. بازدید از این بازار می تواند دیدگاه جدیدی در مورد معماری جنوب ایران برای شما به ارمغان بیاورد. بازارهای سنتی در دوره معاصر نیز بافت سنتی خود را حفظ کرده اند و کنار هم قرار گرفتن مغازه ها باعث شده قیمت ها منصفانه و رقابتی باشند.