بازدید از جاذبه های فوق العاده اصفهان در نصف روز

شهر اصفهان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری میان ایرانیان و توریست های خارجی است. با یک تور پیاده روی در نصف روز، می توانید با مهمترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر آشنا شوید.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ @ ۱۶:۴۸
14

شهر اصفهان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری میان ایرانیان و توریست های خارجی است. با یک تور پیاده روی در نصف روز، می توانید با مهمترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر آشنا شوید. در این مطلب به معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری اصفهان که در داخل میدان نقش جهان و اطراف آن واقع شده اند می پردازیم. اگر هدف شما از سفر به اصفهان بازدید از سازه های تاریخی با معماری خاص، صنایع دستی و بازارها است، این تور می تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستون

این سازه سلطنتی خارج از میدان نقش جهان، اما با فاصله کمی از آن قرار دارد. علت انتخاب نام چهل ستون برای این کاخ، وجود ستون های متعدد در آن است. هنگام بازدید از کاخ چهل ستون، در قسمت ورودی این کاخ می توانید این ستون ها را به همراه یک استخر آب بزرگ مشاهده کنید. چهل ستون داخل یک باغ ایرانی است که دور تا دور آن را درختان بلند و چمن و گل احاطه کرده اند.

شاه عباس دوم در اواسط قرن هفدهم، دستور داد که این بنا ساخته شود تا از آن به عنوان مکانی برای ملاقات های خارج از خانه استفاده شود. احتمالا اولین جاذبه ای که در کاخ مشاهده می کنید شش نقاشی دیواری بزرگی باشد که به قدرت رسیدن پادشاهان صفوی و پادشاهان دیگر را شرح می دهد. در قسمت های پایینی دیوارها مجموعه ای از نقاشی های مینیاتوری را خواهید دید که اغلب تصویری از پادشاهان، نجیب زادگان و مهمانی های آنان را نشان می دهند. در قسمت های بیرونی کاخ می توانید سبک معماری اروپایی را به وضوح مشاهده کنید که توسط معماران ایرانی برای ساخت این بنا استفاده شده اند.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

بین میدان نقش جهان و کاخ چهل ستون فاصله ای تنها به اندازه یک پارک وجود دارد. عبور از این منطقه سبز کمتر از 10 دقیقه طول می کشد. پس از آن به میدانی به نام نقش جهان می رسید که دارای صدها فروشگاه است که در قرن 17 میلادی ساخته شده اند. شاه عباس اول که پایتخت را از قزوین به اصفهان منتقل کرده بود، ساخت این بنا را در منطقه ای آغاز کرد که قبل از آن هیچ سازه ای در آن ساخته نشده بود. سه بنای اصلی در اطراف این میدان عبارت اند از مسجد امام خمینی، مسجد شیخ لطف الله و کاخ عالی قاپو. این بناهای تاریخی در زمان های مختلفی ساخته شده اند اما زمان ساخت همه آن ها را می توان قرن هفدهم در نظر گرفت. این آثار در سازمان یونسکو ثبت شده اند و تقریبا اکثر توریست هایی که به ایران سفر می کنند بارها از این آثار بازدید می کنند.

مسجد امام خمینی

مسجد امام خمینی

اگرچه اصفهان قبل از ساخت این مسجد، مسجد جمعه را داشت اما باز هم شاه عباس تصمیم داشت که مسجد سلطنتی خود را بسازد. در این مسجد می توانید نهایت تخصص و هنر معماران ایرانی را مشاهده کنید و از زیبایی خیره کننده آن لذت ببرید. مسجد امام خمینی دارای تزئینات و ویژگی های منحصر به فردی است که از برجسته ترین آن ها می توان به کاشی کاری های فوق العاده ای که توسط رضا عباسی، هنرمند مشهور دوره صفویه انجام شده است اشاره کرد. این مسجد دارای چهار مناره است و حیاط بزرگی دارد که از آن به عنوان مدرسه استفاده می شود.

با مسجد جامع اصفهان بیشتر آشنا شوید.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

نام این مسجد از نام پدر شاه عباس یکم گرفته شده و با داشتن فضای کوچک و محدود، این واقعیت را آشکار می کند که این مسجد برای خاندان سلطنتی ساخته شده بود. اعضای خاندان سلطنتی می توانستند بدون هیچ گونه مزاحمت وقت خود را صرف عبادت در این مسجد کنند. رنگ سفید گنبد، کتیبه های زیبا، کاشی کاری منحصر به فرد و دکوراسیون داخلی خیره کننده همگی از ویژگی های مسجد شیخ لطف الله هستند. به یاد داشته باشید که بازدید از این مسجد را قبل از نماز ظهر کامل کنید چون هنگام نماز ظهر درهای این مسجد برای بازدید کنندگان بسته خواهد شد.

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو

شاه عباس یکم محل اقامت خود را به قسمت غربی این میدان که کاخ عالی قاپو است منتقل کرد. این ساختمان حدود 400 سال بدون هیچ ساختار فولادی پایدار مانده است. در دهه های گذشته بارها تلاش شده است تا با بازسازی و تقویت قسمت های مختلف، از تخریب این سازه تاریخی جلوگیری شود. در طبقه ششم این کاخ اتاق های اختصاصی برای اعضای خاندان سلطنتی ایجاد شده بود که می توانستند در آن از اجرای موسیقی زنده لذت ببرند. دکوراسیون این اتاق به گونه ای طراحی شده است که هیچ اختلالی ایجاد نمی کند و به خوبی می توان در آن به اجرای موسیقی گوش داد. در ایوان این کاخ می توانید چشم اندازی عالی از میدان امام خمینی و قسمت های جنوبی شهر اصفهان را مشاهده کنید.

مطلب میراث جهانی یونسکو در ایران را بخوانید.