چشم انداز طبیعی و وضعیت جغرافیایی قلعه الموت

الموت با چشم انداز طبیعی، صنایع دستی و آداب و رسوم محلی خاصی که دارد، یک مقصد توریستی مهم به شمار می رود. الموت دارای فرهنگی غنی بوده و از لحاظ جغرافیایی بین دو محدوده کوهستانی قرار دارد.

ادمین سفرپین
ادمین سفرپین
سفر | یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ @ ۱۵:۲۳
16

الموت با چشم انداز طبیعی، صنایع دستی و آداب و رسوم محلی خاصی که دارد، یک مقصد توریستی مهم به شمار می رود. الموت که یکی از شهر های استان قزوین است، دارای فرهنگی غنی بوده و از لحاظ جغرافیایی بین دو محدوده کوهستانی قرار دارد. الموت بخشی از رشته کوه البرز را در بر می گیرد و دارای رودخانه های زیادی است. همچنین چشمه های معدنی موجود در این منطقه نیز به عنوان یکی دیگر از جاذبه های توریستی آن در نظر گرفته می شوند. علاوه بر این، منطقه الموت دارای چندین قلعه باستانی و مقبره های سنگی تاریخی است که از جذابیت های این منطقه به شمار می روند.

 

تاریخچه الموت

الموت یک کلمه فارسی است که از کلمات اله به معنای عقاب و اموت به معنای یادگیری و آموزش تشکیل شده است. قلعه الموت در منطقه ای کوهستانی واقع شده که نام این منطقه رودبار الموت است و قبلا رودبار نامیده می شد. رودبار در زبان فارسی به معنای مکانی است که رودخانه های زیادی در آن وجود دارند. تمامی رودهای این منطقه به رودی می ریزند که شاهرود نامیده می شود. به همین دلیل مردم محلی، این منطقه را رودبار شاهرود نیز می نامند. قلعه الموت در دوران سلطنت اسماعیلیان شهرت فراوانی پیدا کرد تا جایی که مردم آن دوران نام این قلعه را به بخشی از نام شهر خود اضافه کردند و به این ترتیب شهر با نام رودبار الموت مشهور شد.

چگونه با ترس از پرواز روبرو شویم؟

قلعه الموت

قلعه الموت

قلعه الموت یکی از قلعه های تاریخی منحصر به فرد در ایران است. این قلعه در شمال شرقی روستای گزور خان و بالای صخره ای با ارتفاع 2163 متر از سطح دریا قرار دارد. یک مورخ ایرانی به نام حمدالله مستوفی معتقد است که محمد بن زید این قلعه را ساخته است و سپس حسن صباح آن را در 1093 میلادی به تصرف درآورد. امروزه نام دیگر قلعه، قلعه ی حسن صباح است. دلیل اصلی شهرت این قلعه به علت فعالیت های نظامی و امنیتی حسن صباح بود. 

این قلعه شامل دو بخش در شرق و غرب است که هر یک از آن ها شامل قلعه پایینی و قلعه فوقانی می باشد. طول قلعه حدود 120 متر و عرض آن از 10 تا 35 متر در مکان های مختلف متغیر است. دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعه بزرگ، از سنگ و گچ ساخته شده است. این دیوار 10 متر طول دارد و حدود 4 تا 5 متر ارتفاع آن است. در قسمت جنوبی این قلعه یک اتاق کوچک تعبیه شده در سنگ وجود دارد که به عنوان اتاق نگهبانی از آن استفاده می شد. در جنوب غربی این بخش از قلعه یک حوضچه سنگی به طول 8 متر و عرض 5 متر وجود دارد که از آن به عنوان مخزن آب استفاده می شد و به دلیل بارندگی های فصلی اغلب اوغات پر از آب بود. در جنوب غربی این حوضچه درخت انگوری را مشاهده خواهید کرد که هنوز سبز است. مردم محلی بر این باور هستند که این درخت را حسن صباح کاشته است.

مطلب میراث جهانی یونسکو در ایران را بخوانید.

الموت قزوین

امکانات تدافعی قلعه الموت

تنها راه ورود به قلعه الموت در انتهای سمت شمال شرقی و در زیر برج شرقی قلعه قرار دارد. سقوط این قلعه افسانه ای زمانی اتفاق افتاد که مغولان به ایران حمله کردند. هلاکوخان یکی از حاکمان مغول است که بسیاری از مناطق آسیای غربی را فتح کرد. او در سال 1256 در حمله به الموت، به سربازانش دستور داد تا قلعه را آتش بزنند و تخریب کنند. مطالعات تاریخی نشان می دهند که از قلعه الموت در دوران صفویه به عنوان یک زندان استفاده شده است. متاسفانه در دوره قاجار و به دلیل حفاری های غیر اصولی در جستجوی گنج، قلعه الموت آسیب های زیادی دیده است.

برای رزرو اقامتگاه در قزوین کلیک کنید.